کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

کافیست عضوی از جامعه ایران باشید تا حداقل یکبار در معرض انتخاب چپ و راست، اصولگرا و اصلاح‌طلب، معتدل و افراطی و انتخاب‌هایی از این دست قرار گرفته باشید.
اگر کمی فراتر از یک عضو عادی در جامعه ایران باشید و گه گاه کنکاشی در عالم سیاست داشته باشید بعضا مقایسه عملکرد دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا و آدم‌های این دو طیف بزرگ سیاسی ایران در ذهن شما شکل می‌گیرد.
دو جریان مذکور در ماه‌های اخیر به سبب نارضایتی مردم از وضع موجود حال و روز چندان خوبی نداشته‌اند‌، همانطور که در اعتراضات دی‌ماه شاهد بودیم، اصلاح‌طلبان هم نتوانستند از دم تیغ تیز زبان مردم عاصی از شرایط اقتصادی جان سالم به در ببرند.
قصد نداریم به آنچه سبب شده اصلاح‌طلبان این‌بار برخلاف همیشه از سوی مردم به جای تشویق تنبیه شده‌اند بپردازیم، البته سعی خواهد شد در فرصتی دیگر به واکاوی این موضوع هم گریزی داشته باشیم، در واقع می‌خواهیم بررسی کنیم آنچه نشان از محبوبیت نسبی اصلاح‌طلبی دارد، محبوبیتی که این جریان باید در جهت حفظ آن بکوشد تا پس از شعارها و اعتراض‌های اخیر منتظر سقوط از نگاه مردم نباشد.
دولت اصلاحات
عملکرد هشت‌ساله دولت اصلاحات به عنوان تنها دولتی که تمام و کمال منتسب به اصلاح‌طلبان بود، با ثبت کارنامه‌ای کم نقص، خاطرات خوبی از مدیریت اجرایی اصلاح‌طلبان را به ذهن مردم متواتر می‌کند. دولت اصلاحات همه دولت‌های بعد از خود را درگیر در فساد و رانت می‌بیند و در این زمینه به معنای واقعی می‌تواند ادعای پاکدستی کند، این خود امتیازی دیگر است که افکار عمومی، مردم و رسانه‌ها به دولت‌های هفتم و هشتم می‌دهند، دولتی کم حاشیه، با ثبات اقتصادی، جایگاه ویژه بین‌المللی، نگاه ویژه به نخبگان، دانش محوری، و.... اینها عواملی است که بر معدل کارنامه دولت اصلاحات می‌افزاید‌، آنچه از دولت اصلاحات در تاریخ ثبت شده‌، گواهی بر این ادعاست که در رقم خوردن شرایط موجود و عملکرد دولت فعلی‌، اصلاح‌طلبان به واسطه‌ کنار گذاشته شدن از دولت و قدرت نقشی ندارند.

هویت روحانی
عملکرد روحانی در دولت دوازدهم سبب انتقاد به اصلاحات می‌شود اما نمی‌تواند تخریب هویت اصلاح‌طلبی را به همراه داشته باشد، مبرهن است که حسن روحانی در جریان اصولگرا به عنوان فردی میانه‌رو رشد کرده و فعالیت سیاسی داشته است‌ و حمایت اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ از وی به جهت در نظر گرفتن مصالح کشور بوده است‌، با توجه به عملکرد دولت اول روحانی و مقایسه‌ آن با دولت دوم وی می‌توان بروز مشکلات و ضعف در دولت دوم روحانی را تا حدودی ناشی از کم رنگ شدن اختیارات جهانگیری یا حذف طیب‌نیا وزیر اقتصاد توانمند دولت قبل دانست‌، افرادی که جزء معدود اعضای اصلاح‌طلب دولت یازدهم بودند.

انتقاد پذیری و منتقد بودن
رسالت هر فرد اصلاح‌طلب حکم می‌کند همیشه برای رسیدن به وضع مطلوب‌تر منتقد کاستی‌های شرایط موجود باشد.
رسانه‌ها، تئوریسین‌ها و شخصیت‌های برجسته اصلاحات همیشه در این سال‌ها، بدون در نظر گرفتن منافع حزبی و جریانی در صورت بروز اشتباه از هر فردی زبان انتقادشان تیز بوده است، آخرین پرونده پر نقصی که روی میز فعالین و رسانه‌های اصلاح‌طلب است عملکرد دولت دوازدهم است که بدون درنظر گرفتن حمایت این جریان از دولت حاکم، مدام مورد انتقاد قرار گرفته تا نتیجه‌ای بهتر که به صلاح کشور است حاصل شود‌.
جریان اصلاحات به همان میزان که منتقد بوده نشان داده که انتقاد پذیر هم هست و به محض به اشتباه افتادن افراد منتسب به این جریان در مقابل عذرخواهی تابوسازی نکرده است‌. نمو انتقادپذیری جریان اصلاحات هم در دولت هفتم و هشتم بود که هر انتقادی و به هر زبانی بر دولت وارد می‌شد، با سعه‌ صدر دولت روبه رو می‌شد.
حمایت شخصیت‌های شناخته شده
با وجود انتقاداتی که به برخی از شخصیت‌های سلبریتی وارد است اما غیرقابل کتمان است که این شخصیت‌ها به اقتضای حوزه کاری خود طرفداران زیادی دارند که می‌توانند آنها را در هنگام برخی تصمیم‌گیری‌ها و کنش‌های اجتماعی با خود همراه کنند.
فارغ از چهره‌های صرفا سلبریتی، افراد توانمند بسیاری در عرصه‌های موسیقی، سینما‌، تئاتر‌، تلویزیون و ورزش هستند که توانایی موج‌سازی و همراه کردن مردم را له یا علیه پدیده‌های اجتماعی و سیاسی دارند، شخصیت‌هایی که در زمان لزوم حمایت کننده‌اند و آنگاه که نیاز باشد در کنار مردم زبان نقادانه‌ای دارند.
اصلاح‌طلبان در دوران حیات خود همیشه و بخصوص در موقع انتخابات از امتیاز حمایت شخصیت‌های شناخته شده بهره‌مند بوده‌اند امتیازی که جریان مقابل در جذب آن موفق نبوده و در معدود تلاش‌های خود در این راستا بسیار ضعیف عمل کرده است.
برشمردن عوامل فوق نشان می‌دهد جریان اصلاحات هنوز هم از محبوبیت و مقبولیت در جامعه بهره‌مند است‌، محبوبیتی به نسبت گذشته کمتر و به نسبت جریان مقابل بیشتر.
جریان اصلاحات به خوبی آگاه است که هویت خویش را از مردم می‌گیرد و سرمایه‌ اجتماعی موجودی که در اختیار این جریان بوده و نشات‌ گرفته از اعتماد مردم است وعده‌ همیشگی نیست و این جریان رسالتی به دوش دارد تا با عملکردی مثبت در حفظ این سرمایه بکوشد‌.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام