کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

نشست هیئت دولت با مقام معظم رهبری که به دعوت ایشان برگزار شد حاوی پیام‌های متعددی برای داخل و خارج است. آفتاب یزد در گفت‌وگو با کارشناسان سیاسی
به بررسی محتویات این جلسه پرداخته است
آفتاب یزد- گروه سیاسی: در اوج فشارهایی که در این مدت از نواحی مختلف بر دولت وارد می‌شود، مخالفان داخلی حسن روحانی از یک سو فرصت را برای هجمه‌ها و انتقادها از دولت مغتنم شمرده و از سویی دیگر، مشکلات اقتصادی و نوسانات بازار و زمزمه‌ تحریم‌های جدید، مشکلاتی را تا حدی به وجود آورده است. اما در این زمان یک دیدار با هیئت دولت و نشان دادن نقشه راه صورت می‌گیرد.
رهبر معظم انقلاب روز یکشنبه در نشستی که با دعوت از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، شرط اصلی موفقیت در همه عرصه‌ها را برخورداری از «روحیه قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ» دانستند، تیم اقتصادی دولت را میدان‌دار و محور اصلی کار و تحرک در کشور خواندند و همه دستگاه‌ها را به هماهنگی با آن فرا خواندند.
ایشان شرط دیگر غلبه بر تنگناها را ارسال تصویری مقتدر از دولت برشمردند و افزودند: تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد، زیرا نفس تلاشگری برای مردم جذاب و امیدوارکننده است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین صداوسیما و دستگاه‌های تبلیغاتی را به انتقال تصویر درست از اقدامات دولت توصیه کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با مقتدرانه توصیف کردن مواضع رئیس‌جمهور کشورمان در اروپا افزودند: نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به ویژه آمریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود. اظهاراتی که در این دیدار بیان شد برخلاف جو موجود علیه دولت طی ماه‌های گذشته بیانگر مواضع حمایتی از دولت بود موضوعی که این پرسش را مطرح می‌‌سازد که از این دیدار چه پیغام‌هایی دیگران گرفتند.

شاه بیت سخن
عبدالله ناصری فعال سیاسی با بیان اینکه شاه بیت دیدار اخیر و توصیه‌های موجود در آن تاکید بر خارج شدن دولت از حالت انفعال بود به آفتاب یزد گفت: «به هر حال چه تغییر در هیئت دولت صورت بگیرد و چه نه مهم‌ترین مشکل و بزرگترین بحرانی که در این چند ماه پیش آمده بیش از آنکه به تغییر و تحولات سکه و ارزو به هم ریختگی بازار مربوط باشد، این تلقی مردم عادی نسبت به حضور ضعیف دولت در مواجهه با مشکلات اقتصادی است. به طوری که بخشی از اقشار این طور تصور می‌کنند که دولت، کار و مسئولیت خودش را رها کرده است. این پیام تلاش دارد تا این موضوع را حل کند. گام اول خروج از این انفعال است.»
وی اضافه کرد: «این دیدار در سیاست خارجی نیز یک پیام مهم را به خارج داده با این مضمون که رهبری کماکان حامی دولت هستند البته یک پیام داخلی نیز در آن مستتر است اینکه از تمام دستگاه‌ها خواسته شده که با دولت همراه شوند تا بتوانیم بر این مشکلات فائق آییم.»

هم صدایی برای...
داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با بیان اینکه آنچه در این دیدار مطرح بود پرهیز از جدال‌های سیاسی در شرایط حساس کنونی است به آفتاب یزد گفت: «در شرایط کنونی تاکید به اقتدار دولت به این معناست که تضعیف نکردن قوه مجریه در شرایط فعلی وظیفه همه نهادهاست.»
وی ادامه می‌دهد: «با این رهنمودها، مخالفان دولت که برخلاف منافع نظام در راستای تضعیف دولت قدم برداشته‌اند و به نوعی دنبال تسویه حساب جناحی هستند، راه صحیح را تشخیص دهند و مواضع‌شان را تعدیل کنند.»
قنبری اظهار کرد: «پیام دیگر این بود که باید مرکز مدیریت حل مشکلات کشور را دولت دانست این یعنی آنکه باید بخش‌ها و نهادها توان لازم را به دولت بدهند نه آنکه این توان به حاشیه برود یا نادیده گرفته شود. باید از هر گونه حواشی‌ای که می‌تواند این توان را به چالش بکشد پرهیز شود.»
وی ادامه داد: «این رهنمودهای حمایتی که قبلا هم وجود داشته با درک درست از شرایط بیان شد. درکی که اکنون باید مخالفان دولت نیز بدان دست یابند. به هر حال اگر بنا باشد مراکز متعددی بخواهند در تصمیم‌گیری نقش داشته باشند، دولت را دچار مشکل می‌کنند، تاکید بر اینکه دولت مرکز ثقل مدیریت مشکلات کنونی است نیز به همین پرهیز از موازی کاری‌های سایر بخش‌ها و نهادها اشاره دارد.»
قنبری گفت: «با این دیدار به نوعی بر وظایف سایر نهادها و قوا نیز در هم صدایی با دولت تاکید شد.»
وی افزود: «تبلیغات غیرواقعی درباره دولت و بزرگنمایی مشکلات نیز مورد نکوهش قرار گرفت. نکته‌ای که باید بخش‌هایی مانند صداو سیما بدان توجه کنند و اینگونه رسانه‌ها دست از بزرگنمایی‌های برخی مشکلات بردارند.»
مثل احمدی نژاد
جلال جلالی زاده نماینده سابق مجلس نیز با بیان اینکه این دیدار می‌تواند هم در حوزه داخلی و هم خارجی کشور تاثیرگذار باشد به آفتاب یزد می‌گوید: «در تمام این مدت نهادها، بخش‌ها و شخص‌هایی بودند که در کار دولت کارشکنی می‌کردند و اکنون حمایت مقام رهبری می‌تواند بر همه اینها حجت باشد که در برابر دولت نایستند یا در رسانه‌ها با اغراق علیه دولت نتازند.»
وی ادامه می‌دهد:«جامعه نیز این انتظار را دارد تا همانگونه که در زمان احمدی نژاد و شرایط خاص آن زمان همه نهادها از رئیس دولت وقت حمایت می‌کردند، در دولت فعلی نیز با توجه به وضعیت بحرانی‌ای که در منطقه وجود دارد چنین کنند. اگر نهادهای مختلف از دولت حمایت نکنند، دست دولت نیز بسته است بنابراین توقع می‌رود در چنین بره‌های کسانی که خود را همراه نظام می‌دانند‌اندکی از مواضع جناحی خود دست بکشند. این امر باعث می‌شود تا دولت بتواند نسبت به مسائلی که در کشور رخ می‌دهد بیشتر مسئولیت داشته و پاسخگو باشد. چرا که در غیر این صورت کل کشور دچار مشکل خواهد شد. در چنین شرایطی باید همگان از دولت حمایت کنند.»ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام