کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: درست در بحبوحه‌ای که دولتمردان از رئیس جمهور تا وزیر خارجه در تکاپوی این موضوع هستند که در مذاکره با طرف‌های اروپایی تداوم برجام را رقم بزنند، گفته شده همزمان و هماهنگ با دولت در طرفی دیگر علی اکبر ولایتی رهسپار روسیه شد. مذاکرات روسیه در حالی در این ایام دنبال شد که فشار مضاعفی بردولت پیرامون شفاف سازی درباره نتایج مذاکرات و ارائه هرچه سریعتر بسته پیشنهادی از سوی اروپا وارد می‌شود.
در چنین شرایطی البته عده ای نیز این پرسش را در مورد دیدار اخیر ولایتی و پوتین مطرح می‌کنند؟ اینکه این دیدار در غیاب وزیر خارجه ایران و یا رئیس جمهوری به چه دلیل انجام شده و چه دستاوردهایی داشته است ؟ ولایتی پس از دیدار با ولادیمیر پوتین در روسیه دراینباره گفته است: «در این دیدار در مورد مسائل نفتی، همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز، ارتباطات،‌ راه آهن،‌ خطوط ارتباطی شمال - جنوب یعنی کریدور پترزبورگ -
چابهار بحث و گفت و گو انجام شد. در حوزه نفت نیز یکی از شرکت‌های مهم نفتی روسیه با وزارت نفت ایران قراردادی را به مبلغ ۴ میلیارد دلار منعقد کرده که به زودی عملیاتی می‌شود. همچنین با دو شرکت نفتی مهم روسیه یعنی روس‌نفت و گازپروم نفت نیز صحبت‌هایی آغاز شده و قراردادهایی تا
۱۰ میلیارد دلار می‌توانند انجام دهند.»
وی افزود: « آماری که پوتین در این جلسه بیان کرد حاکی از این بود که وی تاکید داشت روابط نفتی ایران و روسیه تا سقف ۵۰ میلیارد دلار ادامه پیدا کند؛ یعنی روسیه آمادگی دارد در حوزه‌های نفتی و گازی ایران تا سقف ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و این رقم بالایی است و این می‌تواند جایگزین شرکت‌های غربی شود که ایران را ترک کرده‌اند. »
اما اظهارات ولایتی ناگهان با واکنش سخنگوی کرملین همراه شد. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در واکنش به اظهارات ولایتی در رابطه با قرارداد نفت و گاز با روسیه گفته نمی‌توانم آن را تایید کنم.
آن طور که ایسنا می‌نویسد دمیتری پسکوف، درباره آمادگی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای سرمایه‌گذاری در ایران در زمینه انرژی اظهار داشته: «نمی‌توانم این مسئله را تایید کنم و نمی‌توانم به جزئیات بیشتری در این رابطه بپردازم».
در حالی که عده ای در گوشه کنار خبر از عقد قرارداد با مقامات روسی را می‌دادند؛ واکنش متناقض مقامات روسی برای برخی جای سوال دارد، بعضی هم می‌گویند مبادا بازهم روس‌ها خلف وعده کنند و از همین روست که چنین از تایید اظهارات مقام ایرانی شانه خالی کرده اند. این موضوع زمانی شائبه برانگیزتر می‌شود که بدانیم پوتین پیشتر با نتانیاهو دیدار کرده و در باره مسائل مختلفی که بخش عمده آن پیرامون ایران بود، مذاکره داشته است. این در حالی است که درست بعد ازپایان سفر ولایتی هم، پوتین خود را برای دیدار با ترامپ آماده می‌کرد. دیدارهای رهبر روس‌ها با نتانیاهو و ترامپ، وعده‌های پوتین به ایران را بیشتر تحت الشعاع
قرار می‌دهد. حالا اظهارات سخنگوی کرملین نیز شک به این ماجرا را دوچندان می‌کند.

آن سه نکته
ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه همه کشورها به سه نکته توجه ویژه دارند و از آن با عنوان خط قرمز یاد می‌کنند، به آفتاب یزد
می‌گوید: «این سه نکته عبارتند ازامنیت ملی، منافع ملی و حفظ تمامیت ارضی. طبیعتا هرحرفی را نمی‌توان در هر جایی گفت چرا که اظهارنظر بی‌موقع می‌تواند ضربه‌ای به کشور باشد.»
اما وقتی به این نماینده مجلس می‌گوییم باید در چنین زمینه‌هایی شفافیت به وجود بیاید، به کنایه بیان می‌کند: « ظاهرا در ایران مفهوم شفاف سازی آن شده که تمام اسناد محرمانه کشور را به فضای مجازی و فضای رسانه‌ای نشر دهیم. در حالی که ما در این موضوع منافع ملی، امنیت ملی، تمامیت ارضی و مصلحت را باید دنبال کنیم.»
رئیس فراکسیون اقتصاد مقاومتی اظهار می‌کند: «آقای ولایتی در سفری که به روسیه رفته ، مذاکره کرده است. شما می‌دانید هر قرار دادی بعد از مذاکره تبدیل به تفاهم نامه می‌شود و بعد از
تفاهم نامه نیز تبدیل به قرار داد و اجرایی می‌شود. وزرا این قرارداد را امضا می‌کنند.»
حسن بیگی می‌گوید: « طبیعی است فشار به پوتین فشار به ما نیز هست، بنابراین بهتر است که خیلی از مسائل را ما نگوییم و بسیاری ازآن‌ها محرمانه بماند.»
وی اضافه می‌کند: « ما در آنچه که در سوریه و عراق با روسیه انجام دادیم و محرمانه ماند، پیروزی‌های بزرگی به دست آوردیم.»
از رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان می‌پرسیم آیا مشخصا قراردادی در سفر ولایتی امضا شده است یانه؟می‌گوید: « چرا می‌خواهید چنین چیزی را بدانید؟ ایشان مذاکره داشته و آنچه در مذاکره گفته شده اجرا می‌شود.اجرای آن حتمی‌است. »

محرمانه‌ها یا شفافیت؟
بعد از این گفته حسن بیگی به او می‌گوییم که بین محرمانه‌ها با شفاف سازی تفاوت وجود دارد، همانطور که در جریان برجام نیز اگرچه محرمانه‌ها هیچ گاه فاش نشد اما بخش‌هایی از برجام منتشر شد. وی در اینباره می‌گوید: «شفاف تر از آنچه آقای ولایتی گفته چه می‌خواهید بشنوید؟ ایشان به روسیه رفته است، روسیه آمادگی این موضوع را دارد که در ایران سرمایه‌گذاری کند.»
پس اگر همه چیز به این خوبی است دلیل عدم هماهنگی بین ایران و روسیه پیرامون توافقاتشان در سفراخیر چیست و چرا سخنگوی کرملین تلاش کرد تا چنین قراردادهایی را انکار کند؟
این سوالی است که حسن بیگی درموردش
اظهار می‌کند: «طبیعی است! چینی‌ها نیز قراردادهایی با ما و آمریکا دارند که هردوی آن‌ها را مخفی نگه می‌دارند. بگذارید این راهم بگویم که در چین و روسیه و آمریکا اگر خبرنگاری بخواهد از محرمانه‌ها سردر بیاورد و یا آن‌ها را بازنشر کند، او
را دادگاهی کرده و کاری به حقوق بشر و سازمان ملل هم ندارند. در حالیکه عده‌ای توقع دارند در ایران ما همه محرمانه‌ها را به نام شفافیت بازگو کنیم.»
از مقایسه این موضوع با ماجرای مفاد برجام که سوال می‌کنیم، اظهار می‌کند: « برجام هم طبقه‌بندی دارد ، کسی حق ندارد کل مفاد برجام را کپی بگیرد و از مجلس خارج کند.»

قراردادهایی که بستیم
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در ادامه می‌گوید: « ما باروسیه پیوند استراتژیک و راهبردی قراردادهای ما با روسیه یا به قول شما شرق، دلایل خاص خودش را دارد مثلا ما در حال حاضر یک قرار داد و معاهده با چین، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان داریم اما چرا این معاهده بسته شده است؟ برای آنکه آمریکایی‌ها تمام داعشی‌ها را به عمان و از آنجا به شمال افغانستان آورده اند! غرب افغانستان ایران است،شرق آن چین و پاکستان و شمال آن تاجیکستان و روسیه . این قرارداد از آن جهت بسته شده که ما پیش بینی می‌کنیم داعش به فکر گرفتن افغانستان است!
این یک مثال ساده است برای آنکه بگوییم هیچ یک ازاین قراردادها با این کشورها بی دلیل نیست.» وی تاکید می‌کند:« پوتین بارها گفته که راغب است در زمان تحریم‌ها به ما کمک کند و همراه با جمهوری اسلامی‌در همه کشورهای اسلامی‌نیز همکاری کرده و از حکومت‌های مردمی‌نیز دفاع خواهد کرد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام