کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: در آینده و از اینجا به بعد، با«اروپای محافظه‌کارتری رودررو خواهیم بود» این تنها یکی از جملاتی است که لا به لای گفت و گوی آفتاب یزد و فریدون مجلسی قابل تامل بود زیرا این کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است ترامپ که او را «مدیرعامل آمریکا» می‌داند نه «رئیس‌جمهور آمریکا» درست دست روی نقطه ضعف‌هایی گذاشته که اروپایی‌ها توان حتی فکر کردن به مقاومتی حداقلی نیز نخواهند داشت.
وقتی از مجلسی می‌پرسیم بین سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان کدام‌یک همراه و منطبق تر با سیاست‌های بین‌المللی آمریکا گام بر می‌دارند او جواب می‌دهد: «هر سه!» اما هر کدام شرایطی خاص دارند که با توجه به مقتضیات داخلی خود با مسائل رو در رو خواهند شد.
مجلسی می‌گوید: ترامپ در مبارزات انتخاباتی روی چند مسئله مهم دست گذارده بود از جمله؛«تهدید ایران»، «پیمان آب و هوایی پاریس»، «دیوار مکزیک» و نیز«روشن کردن وضعیت مالی ناتو». او پیش از سفر به مقر ناتو در اروپا به صراحت گفته بود که اروپایی‌ها باید سهم بیشتری از هزینه‌های ناتو را بپردازند به خصوص آلمان که از همه سهم اندک تری می‌پردازد و به زعم ترامپ، آلمان ثروتمندتر است و باید هزینه‌های بیشتری را متقبل شود اما این همه ماجرا نیست.
این کارشناس اروپا این گونه مسئله را تشریح می‌کند که هزینه‌های نظامی همیشه بیشترین سهم در حوزه اقتصاد کشورها را به خود اختصاص می‌دهند حال بازگردیم به جنگ جهانی دوم؛ دو کشور ژاپن و آلمان به‌عنوان دو کشور شکست خورده در جنگ از هزینه‌های نظامی بیشتر معاف شدند و این دو کشور نیز تمام تلاش خود را معطوف به پیشرفت و توسعه کردند و به جای صرف هزینه‌های اضافی در ماجراجویی‌های نظامی به صنعت و تجارت مشغول شدند.
این باز می‌گردد به فضای بعد از جنگ جهانی دوم و هنگامی که کشورها درگیر جنگ سرد بودند و شوروی سابق همچنان یکی از دو ابرقدرت جهان محسوب می‌شد و مراقبت‌های نظامی نه به‌عنوان یک استراتژی که به‌عنوان یک ایدئولوژی پذیرفته شده مد نظر قرار داشت.
این روزها نه شوروی، ابرقدرت است نه آلمان دولت شکست خورده در جنگ! پس ترامپ به نمایندگی از آمریکایی‌ها این هشدار را منتقل می‌کند که دیگر خطری از سوی روسیه احساس نمی‌کند و چنانچه نخواسته باشند خواست‌های ایالات متحده را برآورده سازند، آنها نیز از ناتو خارج خواهند شد و اروپایی که همچنان خود را در معرض خطر روسیه می‌بیند ناچار است تا به خواست آمریکا و ترامپ تن در دهد و می‌دهد.
اروپا اگرچه این سال‌ها به روسیه به چشم حقارت نگریسته است اما نباید از نظر دور داشته باشد که برخلاف افکار و اندیشه اروپایی؛ این روسیه همیشه در این حالت باقی نخواهند ماند و باز هم به‌عنوان ابرقدرتی که یارای تهدید منافع اروپایی‌ها را خواهد داشت قدعلم خواهد کرد. فرانسوی‌ها به صورت سنتی خود را آقای اروپا می‌دانند پس طبیعی است از قدرت گرفتن روزافزون آلمان‌ها چندان خرسند نباشند کما اینکه می‌بینیم در بحران اوکراین تنها کشور اروپایی که بیشترین سهم را بر عهده دارد آلمان است و قطعاً این مسئله از نظر روس‌ها دور نخواهد ماند روسیه‌ای که از دو عامل جمعیت و وسعت برخوردار است و در کنار اینها منابع ارزشمندی در اختیار دارد که در آینده می‌تواند زنگ خطری باشد برای همه اروپا با آن شکنندگی‌ای که از آنها سراغ داریم. در اینجا باید توجه داشته باشیم که فرانسوی‌ها هم تمایلی قابل درک برای هم پیمان ماندن با آمریکایی‌ها را در سرمی‌پرورانند.
انگلستان اما شرایط خاصی دارد، خارج از قاره بودن، انگلیسی‌ها را مجاب خواهد کرد تا با عموزادگان آمریکایی خود روابطی سفت و محکم داشته باشند پس می‌بینیم قاره سبز چندان موقعیتی برای رو در رو شدن با خواست ترامپ ندارد.
از تحلیل مجلسی چنین برمی‌آید که این بار نیز ترامپ به تمامی خواست‌های خود جامه عمل خواهد پوشانید. وقتی از او این مسئله را سوال می‌کنیم می‌گوید شاید در مقام حرف و موضع‌گیری جز این به دست آید اما عملاً می‌بینیم مانعی سر راه ترامپ برای افزایش سهم مالی اروپایی‌ها در هزینه‌های ناتو وجود نخواهد داشت.
مسئله مهم دیگر اما اتفاقات داخلی انگلستان است؛ ترزامی ‌باز هم در فشار استعفا قرار گرفته، بوریس جانسون و وزیر برگزیت انگلستان استعفا داده و اما در همین حال ترامپ ناگهان این اظهار نظر عجیب را مطرح می‌کند که: «ترزا می‌‌به حرف‌های من گوش نمی‌دهد و من فکر می‌کنم جانسون می‌تواند نخست وزیر خوبی باشد!» از مجلسی می‌پرسم این گفته ترامپ حاوی پیام خاصی است؟
این کارشناس مسائل اروپا و بین‌الملل می‌گوید. ترزا می‌و جانسون در یک موضع اختلاف دیدگاه دارند؛ می‌‌می‌خواهد آرام از اتحادیه اروپا جدا شود و اما جانسون مخالف این نظر است و قائل به اینکه باید خیلی سریع و دشمنانه خارج شد. نظر ترامپ هم این است که این جدایی نمی‌تواند آرام و دوستانه صورت پذیرد پس می‌بینیم در این موضوع جانسون همانی می‌گوید و انجام می‌دهد که در ذهن ترامپ می‌گذرد. شاید از این رو است که ترامپ دست به تهدید«می» می‌زند و حمایت از جانسون.
سوالی که ممکن است وجود داشته باشد اینکه ترامپ عملاً در حال دخالت در امور داخلی انگلستان است، از مجلسی می‌پرسم آیا فکر نمی‌کنید حزب کارگر در این موضوع خاص واکنش نشان دهد؟ مجلسی پاسخش مثبت است و می‌گوید به طور قطع این حزب واکنش‌هایی از خود نشان خواهد داد ضمن آنکه جانسون با تکیه بر آراء دو سال قبل خواهان اجرای تند و تیز برگزیت است در حالی که مردم انگلستان بعید است امروز هم همان نظر دو سال قبل خود را به طور کامل تایید کنند. پس این نتیجه گیری نیز محتمل است که جانسون دچار خطای محاسباتی شده است.
می گویم در برخی رسانه‌ها بارها مطرح شده بود که برخی معتقد هستند اگر برگزیت مجدداً تکرار شود ممکن است رای نیاورد آیا با این شرایط جانسون در جامعه سیاسی انگلستان دچار نادیده‌انگاری نخواهد شد؟ مجلسی ضمن تایید فضای فعلی انگلستان تاکید می‌کند بوریس جانسون در استعفا دادن هم عجله کرد و هم اشتباه چون انگلیسی‌ها هزینه‌های خروج از اتحادیه و پیوستن به برگزیت را تا این اندازه سنگین نمی‌پنداشتند.
ترامپ در جایی گفته است:«مذاکره با پوتین راحت تر از سر و کله زدن با ناتو است» از مجلسی معنای این حرف را می‌پرسیم. این کارشناس مسائل اروپا می‌گوید: در ناتو، آمریکا باید حرفی را به کرسی بنشاند که مخالفینی سفت و سخت دارد اما در مواجهه با روسیه با کشوری مواجه است که دیگر ابرقدرت نیست پس چندان کار سختی نخواهد داشت.
سوال انتهایی من این است که آیا ترامپ از این به بعد به یک خط قرمز شکست آور برای سیاسیونی که در جامعه اروپایی همچون او می‌اندیشند تبدیل نخواهد شد؟ مجلسی همه چیز را موکول می‌کند به انتخابات چندماه بعد در خود آمریکا و جا به جایی‌هایی که صورت می‌پذیرد. او معتقد است وضعیت قطعا فرق خواهد کرد. وقتی می‌گوییم اروپا این وسط چه خواهد شد، می‌گوید: دست به عصاتر، محتاط تر و محافظه‌کارتر از همیشه.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام