کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1397

صفحه خبر: میزگرد

آفتاب یزد ـ امید مافی: پرواز و گرداب و خیزاب امشب به آخر می‌رسد و چهره شکوهمند قهرمان از غبار بیرون خواهد آمد.
امشب در غوغای لوژنیکی هیچ تفنگداری شرمسار نخواهد بود و 22 توپچی جنگجو برای رسیدن به جام در اقیانوسی از شور غرقه خواهند شد و با سازی کوک شده دم می‌گیرند و شیدا می‌شوند.
از دوزخ تا بهشت و از فرش تا عرش راهی نیست. فقط کافی است یکی از دو قشون رسیده به فینال، پرنده خوشبختی را در آغوش بگیرد و در زیر رگبار حوادث جام را دودستی به سرزمینش هدیه دهد و در قدحی لبالب از شعف از
تار ابروان یار غزلی بسازد.
امشب در معرض مهتاب، خروس‌های لاجوردی به ملاقات مردان جاه‌طلب بالکان می‌روند و برای آنکه پس از
20سال دست از دردناک‌ترین ترانه‌ها بردارند، کروات‌ها را به سوی دره‌ای عمیق رهنمون
خواهند کرد.
سربازان دیدیه دشان که برای رسیدن به فینال غول‌های بزرگی را ذبح کرده‌اند، خوب می‌دانند گذشتن از کنار تیمی که به بردن عادت کرده و غریو و غوغا جزئی از کسب و کارش شده کار شاقی است.
دشان که بیست سال پیش عطش خود را با شکوفه‌ای برطرف کرد و در عنفوان جوانی با جامه کاپیتان جام قهرمانی را در کنار ایفل بالای سر برد، حالا با چین‌های روی پیشانی و موهایی سپید به تکرار تاریخ می‌اندیشد و می‌خواهد با فتح فینال مسکو، پاریس را تا ابد به بیدارترین شهر دنیا بدل کند. شهر بی‌خوابی که در صورت پیروزی فرانک‌ها تا صبح از استوای زمین خواهد گذشت.
دشان که خیالش از آشیانه خروس‌ها تخت است حتما می‌داند که یک هوگولوریس بلند بالا برای خاموش کردن حریق کافی است. او در دیوار دفاعی خود نیز لوکاس هرناندز، ساموئل اومتیتی و رافائل‌واران را دارد که بلدند در سخت ترین شرایط قفل محکمی به درها بزنند و شکارچیان رقیب را روی بند آویزان کنند.
در خط میانی اما دست دیدیه، پرتر است و با وجود ماتوئیدی، پوگبا و کانته خروس‌ها می‌توانند کاری کنند که جهان تا چهارسال دیگر گوش به بانگشان بسپارد و کَر شود.
در خط آتش هم حضور اولیور ژیرو که سوگلی نیمکت فرانسه است و آنتوان گریزمان که می‌تواند رخت غبارآلود را از تن فرانسوی‌ها درآورد، به راستی موهبتی است.
آیا ساکنان آن سوی رودخانه سن برای به اسارت‌درآوردن مردان زاگرب به سیم آخر خواهند زد؟
در آن سوی میدان اما کرواسی با دانیل سوباسیچ در درون سنگر خود غمی ندارد و نغمه‌های شبتاب را زمزمه خواهد کرد.
آنها گرچه در سازمان دفاعی خود مهره‌های گرانقیمتی ندارند، اما در عوض در خط میانی با مودریچ، راکیتیچ و کواچیچ می‌توانند گیتی را به حیرت وادارند و نسخه فرانک‌ها را در دالان بویناک بپیچند و دستمالی داغدار بر سینه کبود
خروس‌ها بگذارند.
موسیو دالیچ که تا همین جای کار معجزه کرده، برای آنکه شهروندان زاگرب تا مدتها قیلوله آرامی را تجربه کنند، قصد دارد امشب چنان درسی به فرانسوی‌ها دهد که تا همیشه در یادشان بماند.
او خوب می‌داند تسخیر جاده‌ها با یک بلیزر خوشرنگ، می‌تواند کاری کند که عصمت نابه‌کار فقر و تباهی از چهره بالکان پاک شود.
هر چه هست امشب دو تیم با دو پلن کاملا متفاوت روبه‌روی هم می‌ایستند و در حالی که میلیاردها نفر را در چهارگوشه دنیا مجذوب ساق‌های خود می‌کنند به هیئت زوزه گرگی یا غریو ببری در چمنزار می‌خروشند تا فوتبال قدرتش را در این وانفسا به رخ جهانیان بکشد.
تا لحظه دیدار چیزی نمانده و نیازی به شرحه‌شرحه‌کردن رویاها نیست. وقتی قاضی آرژانتینی در سوت خود بدمد در عرصاتِ سرسام آور مسکو هیچ کس فوتبال را به یاوه معنا نخواهد کرد.
فوتبال مرهمی بر زخم‌های ناسور دنیای آکنده از زور و تزویر خواهد گذاشت تا مشاطه‌های سیاسی باور کنند که خارج از کاخ‌ها و ارگ‌ها و باروها نیز می‌توان با اکسیری شفابخش عشق را مهمان قلب‌ها کرد.
تا شب حیران می‌مانیم و به نجوای ستاره‌هایی که در همهمه عفن کولاک خواهند کرد و آخر الزمان را کلید خواهند زد گوش می‌سپاریم. پیر شدن از صبح تا شب و دل سپردن به عقربه‌هایی که سخت می‌گذرند عالمی دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام