کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

فعالان زن در گفت‌وگو با آفتاب یزد
انتصاب افسانه نادری پور را در وزارت خارجه به فال نیک گرفتند اما آن را دیرهنگام و ناکافی می‌دانند
آفتاب یزد- گروه سیاسی: همزمان با آغاز به کار دولت دوازدهم که روحانی نتوانست به وعده خود جهت معرفی وزیر زن عمل کند بسیاری از اعضای کابینه از جمله محمد جواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان وعده داد که عدم معرفی وزیر زن از سوی رئیس‌جمهور را در وزارتخانه‌ها جبران خواهد کرد. به همین دلیل وزیر امور خارجه کشورمان که قبلا به دلیل انتصاب مطلوب، مرضیه افخم نخستین سخنگوی زن در وزارت خارجه و اولین سفیر زن ایرانی در مالزی مورد حمایت و توجه بسیار جامعه زنان قرار گرفت در دولت دوازدهم نیز انتظار می‌رفت که او از زنان توانمند دیگری در جایگاه سفیر، معاون و مدیریت میانی وزارت خارجه بهره ببرد که این مهم هرگز عملی نشد. اکنون پس از گذشت ۱۱ ماه از عمر دولت دوازدهم که وعده معرفی سفیر زن از سوی ظریف به فراموشی سپرده شد طی روزهای اخیر افسانه نادری پور به‌عنوان دستیار وزیر امور خارجه در حقوق شهروندی منصوب شد که درباره این انتصاب شهربانو امانی عضو شورای شهر وکنشگر مسائل زنان به آفتاب یزد گفت: « زنان در ایران با وسواس زیاد مسئولیت می‌پذیرند. زیرا فرهنگ ایران بیشتر مردسالارانه است به همین دلیل انتصاب افسانه نادری پور را در جایگاه دستیار وزیرخارجه در حقوق شهروندی را باید به فال نیک گرفت.» بر این اساس، اگرچه این انتصاب را باید به تعبیر شهربانو امانی به فال نیک گرفت اما به طور قطع کافی نیست.

وزارت خارجه، وزارتخانه‌ای بیشتر مردانه
پس از آنکه روحانی نتوانست وزیر زن به مجلس معرفی کند اعضای کابینه روحانی در همان آغاز کار به دولت دوازدهم وعده به کارگیری زنان در جایگاه مدیریت‌های میانی و معاونت را دادند که وزارت خارجه یکی از این وزارتخانه‌ها بود اما عملا به جای اینکه شاهد به کارگیری زنان در مدیریت‌های میانی و معاونت در این وزارتخانه باشیم، برعکس پست‌های کلیدی ظریف باز هم در دست مردان قرار گرفت تا آنجا که پس از آن همه امید و انتظار جامعه زنان نسبت به انتصاب‌های جدید ظریف و تغییر در وزارت خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در دی ماه سال گذشته از آخرین انتصاب‌ها و تغییرات در وزارت خارجه خبر داد و اعلام کرد که مرتضی سرمدی به‌عنوان قائم مقام، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی، غلامرضا انصاری معاون اقتصادی، غلامحسین دهقانی معاون حقوقی و بین‌المللی، حسین پناهی آذر معاون ایرانیان و امور مجلس، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای، سید محمدکاظم سجاد‌پور رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی و محمد تقی صابری به‌عنوان معاون اداری و مالی، حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی و حسن قشقاوی به‌عنوان مشاور وزیر منصوب شدند. در نهایت باز هم در میان این تغییرات جای زنان برخلاف وعده ظریف خالی بود.

انتصاب افخم؛ امیدی تازه در جامعه زنان
مهرانگیز دولتشاهی به‌عنوان نخستین نماینده زن مجلس و اولین سفیر ایرانی زن در دانمارک، نخستین زنی بود که در تاریخ ایران موفق به کسب این پست‌ها شد. اگرچه در تاریخ جمهوری اسلامی زنان بسیاری موفق به ورود به مجلس و شورای شهر شدند و حتی چند تن از آنها موفق به کسب ریاست در کرسی شهرداری شدند اما همواره در کارنامه جمهوری اسلامی جای سفیر و سخنگوی زن در وزارت خارجه خالی بود که ظریف توانست این طلسم را بشکند و با انتصاب مرضیه افخم در دولت یازدهم به‌عنوان نخستین سخنگوی زن در وزارت خارجه و همچنین اولین سفیر زن در مالزی امیدی تازه در جامعه زنان ایجاد کند؛ انتصابی که اگرچه به تعبیر ظریف با فشارهای بسیاری همراه بود اما با استقبال بسیاری از زنان در جامعه مواجه شد.

فراموشی وعده
انتصاب دو سفیر زن
سال گذشته در حالی که همه نگاه‌ها به تغییرات در دستگاه وزارت خارجه بود وگمان می‌رفت که ظریف به وعده‌اش در رابطه با به کارگیری زنان در مناصب پستی بالا عمل کند او طی گفت‌وگویی اعلام کرد: « دو گزینه زن برای تصدی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دو کشور به ریاست‌جمهوری معرفی شده‌اند.» وی افزود: «در مرحله اول که باید رئیس‌جمهور موافقت خود را اعلام کند که البته ایشان موافقت خود را اعلام کرده‌اند اما در مرحله دوم دستگاه‌های نظارتی هم باید نظر بدهند و بعد آقای رئیس‌جمهور به صورت مکتوب موافقت و پیشنهاد ما را امضا کنند تا ما آن را برای دریافت تایید کشور مقصد بفرستیم، الان ما در این مرحله هستیم.» بر این اساس، اکنون چند ماهی از زمان این سخنان از سوی ظریف گذشته اما هنوز از دو سفیر زنی که وزیر خارجه درباره آن با رسانه‌ها سخن گفته بود، خبری نیست.

جنیدی در میان تیم مذاکره کننده ایرانی
طی هفته‌های اخیر اتفاق دیگری رخ داد که استقبال جامعه زنان و خوشنودی آنها را در پی داشت و آن حضور لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در کنار اعضای تیم مذاکره کننده ایران در نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه عضو برجام در وین بود.
بر این اساس، اگرچه حضور اخیر جنیدی در میان اعضای تیم مذاکره کننده در وین کنار بانوی سیاست خارجه اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی می‌تواند نویدبخش رویدادهای بسیار مطلوب در وزارت خارجه باشد و گرچه او چهره‌ای علمی‌ است و به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی مسلط است و کارنامه بسیار چشمگیری در سوابق علمی خود دارد اما قطعا زنان توانمند و متخصص دیگری هستند که امروز جای آنها در میان اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای خالی است؛ بدون تردید این زنان می‌توانند در بخش مدیریت میانی و معاونت در دستگاه‌هایی مانند وزارت خارجه ایفای نقش کنند با این تفاوت که این زنان نیاز به معرفی از سوی دولت و جامعه دارند.

اکنون، انتصابی جدید در وزارت خارجه
سرانجام پس از چند ماه انتظار که معرفی سفیر زن به فراموشی سپرده شد، افسانه نادری پور به‌عنوان دستیار وزیر امور خارجه در حقوق شهروندی منصوب شد. افسانه نادری‌پور، سابقه معاونت اداره حقوق بشر و فعالیت در سفارتخانه‌های کشورمان در توکیو و لاهه «عضو هیئــت نماینــدگی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی» را در کارنامه کاری خود دارد. از این رو، اگرچه انتصاب افسانه نادری پور پس از این همه انتظار اتفاق خوشایندی است اما به طور قطع
کافی نیست.

امید به انتصاب‌های زنانه بیشتر
شهربانو امانی عضو شورای شهر و کنشگر مسائل زنان درباره انتصاب جدید در وزارت خارجه و انتخاب، افسانه نادری‌پور به عنوان دستیار وزیر خارجه در حقوق شهروندی به آفتاب یزد گفت: زنان در ایران برای رسیدن به جایگاه دولتی ناگزیر باید مسیرهای دشواری را پشت سر بگذارند. از سویی زنان در ایران با وسواس زیاد مسئولیت می‌پذیرند زیرا فرهنگ ایران بیشتر مردسالارانه است به همین دلیل انتصاب افسانه نادری پور را در جایگاه دستیار وزیرخارجه در حقوق شهروندی را باید به فال نیک گرفت. زیرا حقوق شهروندی باید به دست زنان و مردانی که به این امر اعتقاد دارند، اجرایی شود. او ادامه داد: وزارتخانه‌ها و اساسا دولت باید به حقوق بر زمین مانده زنان توجه بیشتری داشته باشند و جهت تحقق آن بکوشند تا شاهد مشارکت بیشتر زنان در مسائل سیاسی و داخلی و خارجی باشیم. امانی اشاره کرد: در وزارت خارجه که بیش از ۹۹ درصد پست‌ها و مسئولیت‌ها برعهده مردان است، انتظار می‌رفت که شاهد پست‌ها و انتصاب‌های بیشتری برای زنان در این وزارتخانه باشیم.
این فعال مسائل زنان افزود: علی‌رغم امید و انتظاری که نسبت به توانمندی ظریف وجود داشت او در همه ۵ سال گذشته تنها توانست یک سفیر زن معرفی کند. به همین دلیل تا زمانی که در بدنه وزارت خارجه حتی در میان دیپلمات‌های صاحب‌نظر رویکرد مردانه وجود دارد چندان نمی‌توان در انتظار تغییر و انتصاب‌های زنانه بیشتری بود. امانی اظهار کرد: انتظار می‌رود نادری‌پور در جایگاه دستیار وزیر امور خارجه در حقوق شهروندی باید تلاش کند که زنان به حقوق شهروندی خود در داخل و خارج دست یابند. او می‌تواند در کنار سه زن، مولاوردی، ابتکار و جنیدی که در هیئت دولت مستقرند اقدامات بسیار بزرگی انجام دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام