کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 بهمن 1398   Tuesday 18 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

ناتو از دهه 1950 با این هدف تشکیل شد تا آمریکا از یک‌سو بتواند افسار سیاسی امنیتی نظامی اروپا را در دست بگیرد و از سوی دیگر در مقابل اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان قطب شرق ایستادگی کند.
اما علی رغم اینکه ظاهرا کشورهای اروپایی عضو ناتو بودند، ایالات متحده چون به منافع یک چنین مدیریتی آگاه بود، پذیرفت تا بار اصلی این سازمان را چه از لحاظ هزینه چه پرسنل و چه ادوات نظامی و...
بردوش بکشد.
این روال در تمام ایامی که سیستم دوقطبی در جهان حاکم بود تداوم داشت، اما با فروپاشی شوروی تلاش شد تا ماموریت های جدیدی به ناتو داده شود به همین واسطه بود که مسائل حقوق بشری نیز در داخل ناتو جای گرفت.
اما با آمدن ترامپ برسر کار در تمام ایدئولوژی های هفتاد ساله اخیر آمریکا پیرامون ناتو انقلاب پدید آمد.
ترامپ بارها معترض بود که از چه روی باید آمریکا پول ناتو را بدهد؟ و به واسطه این انقلاب فکری در دولت اعلام شد که کشورهای ناتو یاباید خود هزینه ناتو را بدهند و یا آنکه آمریکا از ناتو خارج می شود. این داستان مشابه داستانی است که ترامپ در مورد خاورمیانه نیز پیاده کرد.
به این ترتیب که هزینه های جنگ در خاورمیانه را خود کشورهای خاورمیانه دادند. چنانکه دیدیم عربستان هزینه دخالت در سوریه را به آمریکا پرداخت، حتی سعودی‌ها هزینه، هرگونه درگیری با ایران را نیز تضمین کرده و اعلام داشته‌اند
یک و نیم تریلیون دلار بابت این موضوع
به آمریکا خواهند داد. اتفاقی که اکنون ترامپ می‌خواهد در مورد ناتو نیز بیفتد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام