کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: تئوری توطئه. تئوری که اینبار به شکلی دیگر در روزهای اخیر مطرح می‌شود. توطئه‌ای در ماجرای ارز و خرید و فروش آن. تئوری که نخستین بار علیرضا محجوب نماینده مردم تهران آن را مطرح کرد !
اظهاراتی که باعث شگفتی خیلی‌ها شد. او
اظهار داشت: «وزارت خزانه داری امریکا با اعلام اینکه ۲۲ میلیارد دلار ارز کشور در دست مردم ایران است، به دنبال باطل کردن این اسکناس‌هاست.»
اودر کنگره سراسری «برند ملی؛ اقتدار ملی» افزود: «این موضوع در صدر تصمیمات وزارت خزانه داری
امریکاست و شخص رئیس جمهور امریکا نیز
به جد آن را دنبال می‌کند که اگر به اطلاعات بنیادی برسد ابتدا این اسکناس‌ها را مشکوک و بعد باطل اعلام کند.»
وی گفت: «هدف امریکا از این اقدام حادثه سازی است تا باعث ایجاد تجمع برای فروش دلار
و پس دادن این پولها بشود.»
او با این گفته‌هایش اینگونه القا کرده است که آمریکا به دنبال باطل کردن دلارهای خانگی ایران است، به این معنا که مردم باید دلارهایی که خریده اند سریعا پس دهند درغیر این صورت، آمریکا آن را باطل می‌کند!
البته به غیر از محجوب؛ چهره‌های دیگری هم بودند که با اظهاراتی از این دست تلاش داشتند مردمی‌را که دراین مدت ارز خریدند، منصرف کرده و خواستار بازگشت این دلارها بشوند.
نمونه اش سید محمد بطحایی عضو مجلس خبرگان که در اینباره اظهار داشته: «دلار و سکه چیست؟ مگر ما به دلار و سکه وابسته ایم که عده ای
مزدور وابسته به بیگانه خرابی به بار بیاورند. ملت انقلابی دلار را باید دور بیندازد، کسی نباید به خاطر این مسئله خود را ببازد.»
ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود ، کسانی چون حسن عباسی همان تئوریسین اصولگرای معروف به کسینجر اسلامی‌(!) که بسیاری آن را به صحبت‌هایی مانند صهیونیست خواندن کوروش بزرگ و یا ارتباط انیمیشن یوگی و دوستان به حضرت نوح (ع) ! می‌شناسند، درباره این موضوع اظهارنظر کرده است. او اولا کسانی که همچنان دلار را واحد ارزی کشور و مبادلات کرده و مانع جایگزینی آن می‌شوند را به ضرس قاطع جاسوسان آمریکا و سیا در ساختار اقتصادی کشور نامیده است و از سویی دیگر اظهارات محجوب را تکرار کرده که آمریکا می‌خواهد پول‌های ارزی در دست مردم را باطل کند! این فعال سیاسی اصولگرا همچنین در ادامه اظهارات خود وارد مصادیق شده و گفته که سال‌ها پیش ایالات متحده چنین اقدامی‌را در مورد چین انجام داده است.

ناآگاهی محض
تکرار شدن اینگونه از سخنان و اظهارات در این چند روزه باعث شد تا از مهدی پازوکی اقتصاددان در اینباره بپرسیم که آیا واقعا امکان دارد ایالات متحده ارزهای خریداری شده از سوی مردم ایران را باطل کند و آیا به راستی دراین شرایط آنگونه که برخی می‌گویند کار درست آن است که مردم دلارهایشان را دور بریزند و یا آتش بزنند؟
پازوکی با بیان اینکه چنین اظهاراتی نشان می‌دهد، اندیشه‌هایی درایران وجود داردکه نه جامعه جهانی را می‌شناسد، نه اقتصاد را ونه رژیم‌های ارزی، به آفتاب یزد می‌گوید: «چنین اظهاراتی مانند باطل کردن دلار از سوی آمریکا یک لطیفه بی مزه است!»
وی ادامه می‌دهد: « فرض کنید، یک شهروند ایرانی که در آمریکا زندگی می‌کند برای دیدن پدرو مادرش به ایران آمده و به عنوان مثال 5هزاردلار نیز همراه خود به ایران آورده است مگر شماره سریال این دلارها را چه کسی می‌داند؟ یا چه کسی می‌داند که این دلار درایران یا گرجستان وجود دارد؟ از سویی دیگر با هیچ منطقی قابل باور نیست که دولت آمریکا ارز و پول رسمی‌خودش را با باطل کردن آن، بی اعتبار کند .چنین چیزی در حد یک طنز مضحک است و هیچ اقتصاددان عاقلی چنین مسائلی را مطرح نمی‌کند.»
پازوکی اظهار می‌دارد: «دلاری که وزارت خزانه داری
آمریکا منتشر کرده است در هر جای دنیا اعتبار دارد.»

یک دلیل دیگر برای این شایعه
این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که دلیل چنین صحبتی را از سوی برخی شخصیت‌ها
در داخل کشور چه می‌داند، می‌گوید: «علاوه بر نا آگاهی و نا آشنایی این افراد با دنیای اقتصاد و جامعه جهانی، به نظر می‌آید عده ای می‌خواهند به هر قیمتی برای خارج کردن ارز از دست مردم و به این امید که این کار از بحران فعلی قیمت دلار جلوگیری کند، دست به هر کاری بزنند. برای همین ممکن است دلیل دیگر برای ایجاد چنین شایعاتی منصرف کردن مردم از خرید ارز باشد.»
پازوکی خاطرنشان می‌سازد: « آنچه در حال حاضر مشکل ایجاد کرده عدم شفافیت اقتصادی است. اقتصاد ما به شدت نیاز به شفافیت دارد. وقتی در جامعه ای نظام اقتصادی و نظام پولی شفاف نباشد ،
این شایعات خنده دار مثل باطل کردن دلار توسط آمریکا،روزبه روز گسترش می‌یابد. اقتصاد ایران قربانی عدم شفافیت است.»
وی در ادامه به اقدام اخیر وزیر ارتباطات اشاره می‌کند و می‌گوید: «از تلاش اخیر وزیر دررابطه با یکی از مشت نمونه خروارهای عدم شفافیت‌ها که از سوی او افشا شد، ممنونیم.»
پازوکی تاکید کرد: « بنابراین به جای آنکه امثال نمایندگان مجلس و شخصیت‌هایی مثل عباسی چنین اظهارنظرهای عجیبی بکنند، بهتر است به فکر شفافیت باشند . چهره‌های مختلف سیاسی کشور به جای آنکه به دنبال آن باشند تا به هر قیمت برای مردم تعیین تکلیف کنند و مانع خریدو فروش آن‌ها در بحث بازار سکه و ارز شوند، کاری برای FATF بکنند. مطمئن باشید همین یک قدم در بازار آزاد باعث می‌شود تا دلار هزار تومان ارزان شود . کما اینکه زمانی که ایران تصمیم گرفت FATF را به عنوان تعهد شفافیت بین المللی به تعویق بیندازد قیمت ارز در بازار آزاد تا دو هزار و پانصد تومان افزایش قیمت داشت و آن را از 6500 تومان به نزدیک 9 هزارتومان نیز رساند.»

آنچه هویداست
به هر حال به نظر می‌رسد این سخنان صرفا
شایعه‌سازی‌هایی است برای بازگشت ارز
از دست مردم به بازار. شایعه‌هایی که بیش از آن که باور پذیر باشند باعث مضحکه مردم شده. نشان به آن نشان که برخی به کنایه می‌گویند اگر آمریکا چنین امکانی داشت ابتدا دلارهای در اختیار مسئولان ایرانی را باطل می‌کرد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام