کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 آبان 1397   Tuesday 20 November 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 تیر 1397

صفحه خبر: میزگرد

آفتاب یزد ـ رکسانا رضایی : پایتخت فرهنگ و مد و هنر پس از پیروزی فرانکها در خاک روسیه تا صبح پلک نزد و همچون باد به گیسوی سرزمین خروس‌ها‌ پیچید.
درست وقتی قاضی اروگوئه‌ای پایان نبرد نیمه نهایی را اعلام کرد، شهروندان پاریسی در کنار رود سن به سیم آخر زدند و طاق پیروزی نصب کردند.
کمی آنسوتر از موزه لوور، شهر پرهیاهو خندیدن و گریستن توامان را تجربه کرد و در زمین‌ها‌ی صاف و هموار آنسوی ایفل چنان جشنی برپا شد که تا همیشه در یادها خواهد ماند.
اگر رسیدن سه شیرها به نیمه نهایی، خیابان‌ها‌ی لندن ابری را لبریز از آشوب کرد، رهنمون شدن فرانسه به فینال نیز کاری کرد که شهروندان وارسته روی سنگفرش‌ها‌ی شانزه لیزه شعرهای ژاک پره ور را زمزمه کنند و از راه دور برای ستاره‌ها‌ی خود ناب ترین عاشقانه‌ها‌ را بسرایند.
پاریس سه شنبه شب تا صبح نخوابید و ده‌ها‌ هزار نفر در "بولونی" و "ونسن دو" پارک‌ها‌ی بزرگ مرکز شهر، تا صبح جشن گرفتند و پای سرسبزترین درختان اروپا به عشق دشان و پسرانش هلهله کردند، بی آنکه نزاعی درگیرد و یا شیشه‌ای شکسته شود.
فوتبال همچون زندگی آکنده از شادی و اندوه است.لبریز از سرور و ماتم...در شبی که فقط 312 کیلومتر دورتر از پاریس در شهر بروکسل چشمه اشک‌ها‌ خشکید، تمام فانوس‌ها‌ و چراغ‌ها‌ کاملا خاموش شدند و دوآتشه‌ها‌ی مغموم از سیلی آبدار خروس‌ها‌ به آغوش تنهایی و انزوا پناه بردند.
این اما پاریس بود که چرخش عقربه‌ها‌ی ساعت را فراموش کرد تا دعای کشیش‌ها‌ در کلیسای نوتردام در آنسوی پایتخت کارگر شود و چنان جشنی به پا گردد که به گفته شهردار سوسیالیست پاریس، نظیر آن کمتر در این سال‌ها‌ اتفاق افتاده است.
حالا شهر تفریح و هنر منتظر یک ملاقات دیگر است تا با قهرمانی و تاج‌گذاری خروس‌ها‌ و تسخیر جهان فوتبال بساط عیش و سرخوشی را دوباره پهن کند و با استیلای آبی‌ها‌ در گیتی، اقوام باستانی گل، زیر نور ماه گل بگویند و گل بشنوند.
از این پس همه چیز به ساق‌های لویی‌ها‌ در دوئل آخر بستگی دارد.
اگر دعای کاتولیک‌ها‌ بازهم کارساز شود و تفنگچی‌ها‌ در فینال، نبردی خونین را ترسیم کنند به حتم ایفل تا مدتها روشن خواهد ماند و قطب توریستی و تجارت جهان تمام غم‌ها‌ی خود را فراموش خواهد کرد.
آن وقت شاید پاپلو پیکاسو، سالوادور دالی و ارنست همینگوی از خواب ابدی بیدار شوند و برای سرزمینی که در جنگ جهانی اول و دوم خون گریست قصه تازه‌ای دست و پا کنند.
سه شنبه شب آنسوتر از رود سن، جهان طعم بوسه و عسل گرفت و هوای مطبوع اقیانوس اطلس شمالی ریه‌ها‌ی شهروندانی که به قدم زدن در خیابان‌ها‌ی باریک پاریس عادت دارند را پر از هوای تازه کرد.
شادی و طرب پیچیده نیست، قهوه خوردن است، ترانه خواندن است، خندیدن است و ریسه رفتن، پس از یک نبرد فاتحانه.
آن شب پاریس برای پایکوبی صبر نکرد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام