کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

رفته بودم یزد. برای شرکت در مراسم سالگرد دوست عزیزم حاج شیخ محمد‌علی صدوقی که شاقول عقلانیت بود و می‌توانست الگوی وحدت در جایگاه نماز جمعه باشد. بعد از مراسم رسمی، علما گعده می‌کنند. گعده اصطلاحی آخوندی است که شاید ترجمه‌اش نشست باشد. شهر یزد را دارالعباده می‌نامند. تا دلت بخواهد مسجد و روضه هست و تقریبا همه آنها هم پر‌جمعیت هستند. در وسط گعده با تم شوخی و خنده از آشیخ محمدجواد (اسم مستعار) خواستند که ماجرای مریدش را که در ماه پیش و البته قبل از اعتراضات اخیر برایش پیش آمده تعریف کند. یکی از دعاهای مستحب در سجده نماز دعایی است که شروع آن یا خیرالمسئولین است. خطاب به خداوند. یعنی‌ ای بهترین کسی که می‌شود از تو سوال کرد.
آشخ محمد جواد نقل کرد که بلندگوی ریزه را بسته بودم و نماز جماعت اقامه کرده بودم، در سجده آخر طبق رسم استحباب خواندم یا خیر المسئولین یا خیر‌المعطین و دعای مستحب را به پایان رساندم. وقتی نماز را به پایان بردم، یکی از کسانی که همیشه برای نماز به مسجد می‌آمد و جماعتش ترک نمی‌شد و کبوتر حرم بود، با سر‌ و صدا از وسط مسجد به طرف من آمد. وقتی به کنار سجاده رسید، صدایش را بلند کرد و رو به جمعیت کرد و گفت، آقای حاج شیخ! من و این جماعت همیشه می‌خواهیم نمازمان را به جماعت و پشت سر شما بخوانیم. اما به فلان و فلان قسم، اگر یک‌بار دیگر در نمازت مسئولان را دعا کنی، ما به مسجد دیگری می‌رویم و پشت سر شما نماز نمی‌خوانیم. تا اینجای ماجرا به عنوان یک طنز و جوک تلقی شد که آن ماموم ساده نمی‌دانسته منظور از خیرالمسئولین، خداوند است. اما دست‌مایه ذهنی شد برای من متاسفانه در میان برخی از متدینان نه تنها دین به کلی از سیاست جدا شده است که در برابر سیاست قرار گرفته است. از سوی دیگر هم به بسیاری از کامنت‌های اینستاگرامم مراجعه می‌کنم چنین است.
اگر می‌خواهیم پاسدار خون شهدا و ارزش‌ها باشیم به جای شعار باید مدیریت قابل قبول‌تری داشته باشیم و به جای تکیه به عقل فردی با عقل جمعی و علمی کشور را اداره کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام