کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 19 تیر 1399   Thursday 9 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

مرور و بررسی تاریخ ایران حکایت از آن دارد که ما دو طیف از حاکمان، کارگزاران و سیاستمداران در ایران داریم. طیفی که هم و غم آنها عمران و آبادی و توسعه کشور بوده و نهایت سعی و تلاش خود را انجام داده و همه بلاها را به جان خریده و حتی جان خود را فدا کرده‌اند. این طیف خواهان رابطه صحیح و منطقی و احترام متقابل در راستای منافع ملی و امنیت ملی با جهان بوده و می‌باشند و در تاریخ همواره به نیکی از آنها یاد می‌شود. طیف مقابل آنهایی هستند که عملکرد آنها در راستای منافع بیگانگان و حاکمان مستبد و وابسته به بیگانگان بوده، این طیف در طول تاریخ بدنامی و... با خود یدک می‌کشند.
به عنوان مثال، مردم ایران خدمات امیر کبیر در طول دوران صدارت و همچنین سعی و تلاش منطقی، عقلانی، سیاستمدارانه و هوشمندانه او را در انعقاد معاهده ارز روم که حتی تحسین دشمنان وی را برانگیخت، به طوریکه کرزن دبیر هیئت نمایندگی انگلستان در کنفرانس ارز روم می‌گوید: «میرزا تقی خان، ورای هر گونه قیاسی، برجسته ترین نمایندگان چهار دولت بود که در کنفرانس ارز روم گرد آمده بودند.»
همچنین افرادی همچون حاج میرزا آغاسی را که در محیطی رشد و نمو یافته و شخصیت افکارش شکل گرفته بود که بی اطلاع از فن مملکت داری و سیاست ورزی بود و باعث صدمات زیادی به ایران شد. محمد جعفر خورموجی در حقایق الاخبار ناصری می‌گوید: از این صدرات کار مملکت به خسارت رسید. امور ملکی مختل گشت و حقوق دیوانی لم‌یصل آمد. و دیگر اینکه سیاست طرفداری از روسیه را در پیش گرفته تا جایی که در زمان صدارت وی چیرگی و خیرگی اعضای سفارت روس در دربار دولت ایران به حدی بود که هر مکتوبی که از سفیر روسیه جهت صدراعظم می‌آوردند حامل مکتوب در هر موقعی که بود، می‌بایست شخصا مکتوب را به صدر اعظم داده و بلافاصله جواب دریافت نماید. به عنوان لکه ننگی بر دامن این کشور می‌دانند. هم او که هنگامی که روس‌ها تقاضای واگذاری قسمتی از دریای خزر را از دولت ایران کرده بودند در پاسخ گفته است: «ما کام شیرین دوست را برای مشتی آب شور تلخ نمی‌کنیم»را فراموش نخواهند کرد. همچنین قدرشناس کسانی همچون دکتر محمد مصدق که با هزینه شخصی به دادگاه لاهه رفته و با طرح حقوقی مسئله نفت و دفاع مستدل و قانونی، ارائه ی مستندات قانونی در دادگاه موجبات صدور رای به نفع کشورمان را فراهم نموده و زمینه ملی شدن صنعت نفت ایران فراهم شد. همچنین خیانت وثوق الدوله که از عمال و وابستگان انگلیس بوده و با دریافت رشوه قرارداد تحت الحمایگی ایران توسط انگلیس را پذیرفت و استقلال ایران را زیر سوال برد و باعث خدشه دار شدن غرور ایرانیان شد را در امضاء قرارداد ۱۹۱۹ همواره به یاد دارند. بنا به اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها قرار است در نشست ۱۲ آگوست (۲۱ مرداد) سران کشورهای حوزه دریای خزر در شهر(آگتائو) قزاقستان، رژیم حقوقی دریای خزر به امضاء برسانند. دست‌اندرکاران سیاست خارجی و دیپلمات‌های کشورمان بایستی توجه داشته باشند در خصوص آنها القاب و اصطلاحاتی همچون خادمان و خائنان، وطن دوستان و وطن فروشان و... را به کار می‌برند، که براساس عملکرد آنها می‌باشد. حافظه تاریخی مردم ایران سیاست ورزانی وطن دوست همچون امیر کبیر، محمد مصدق، حسین فاطمی و... و افرادی وطن فروش همچون حاج میرزا آغاسی، میرزا آقا خان نوری، وثوق‌الدوله و... را از یاد نخواهند برد. شایسته است دیپلمات‌های کشورمان بنا به وظیفه ذاتی خود از منافع ملی ایران به نحو احسن دفاع نموده و نسبت به حفظ حاکمیت سرزمینی این مرز و بوم حساسیت ویژه داشته و نهایت سعی و تلاش خود را در جهت احقاق حقوق مردم ایران نمایند، آنها بدانند که با گفتار، اعمال، کردار و تصمیمات خود در یکی از طیف‌های فوق الذکر جای خواهند گرفت. همچنین آنها قضاوت تاریخ را در خصوص خود که نشانه بلوغ فکری است را مد نظر داشته باشند. لازم می‌دانم در این خصوص مطالبی را به عرض ملت ایران رسانده و تذکرات و هشدارهایی را به دست‌اندرکاران سیاست خارجی گوشزد نمایم:
۱-تاریخ روابط ایران و روسیه حکایت از آن دارد که آنها در جهت منافع خود به راحتی ایران را فدا نموده و درنگ نخواهد کرد. قراردادهای گلستان، ترکمنچای و... قطره کوچکی از این اقیانوس بی‌منتها می‌باشد. در روزهای اخیر نیز موضع این کشور در خصوص اوپک و... را به عینه می‌بینیم. با توجه به شرایط فعلی ایران در منطقه و جهان آنها به دنبال امتیاز گیری از ایران هستند (روال سیاست روس‌ها در طول تاریخ چنین است، به عنوان مثال هیتلر، استالین را سوءاستفاده چی قهار می‌نامید.) البته روس‌ها در ظاهر لاف دوستی با ایران می‌زنند ولی در حقیقت و هوشمندانه به دنبال کشاندن ایران به وضعیت کیش و مات برای امتیاز گیری از ایران می‌باشند.
۲-کارگزاران، دست‌اندرکاران سیاست خارجی بایستی از حقوق مردم ایران با درایت و هوشمندی دفاع نمایند تا در طیف وطن‌دوستان قرار گرفته و در صورت عدم دفاع از حقوق حقه ملت ایران در طیف خائنان و وطن‌فروشان قرار خواهند گرفت. حال انتخاب با خود آنهاست.
۳-حاکمان و دست‌اندرکاران سیاست خارجی بایستی از نظرات و پیشنهادات دلسوزانه و مشفقانه نخبگان و کارشناسان ایرانی در داخل و خارج از کشور که کم هم نیستند در این خصوص استفاده نمایند. اگر درگذشته ادعا می‌شد ما در زمینه داشتن کارشناسان و متخصصین با ضعف مواجه هستیم، در حال حاضر به گواه جهانیان در همه زمینه‌ها دارای متخصصین متبحر می‌باشیم، این مسئله نیز بایستی مورد توجه ویژه باشد.
۴-نخبگان، متخصصین، حقوقدانان، سیاسیون، تاریخ دانان و... بایستی به وظیفه ملی خود عمل نموده و تذکرات، هشدارها و پیشنهادات و راهنمایی‌های لازم را از هر طریق ممکن به مسئولین اعلام نماید.
۵- لازمه ایفای نقش نخبگان اطلاع از مفاد قرارداد است. در این خصوص پیش نویس قرار داد و توافق نامه بایستی انتشار یابد تا نخبگان بر اساس آن اظهارنظر و تجزیه و تحلیل کنند.دیگر آنکه انتشار توافق نامه‌های قبلی و نتایج به دست آمده تاکنون نیز لازم و ضروری است. پس از بررسی و اجماع نظر کارشناسان حوزه‌های مختلف حقوقی، اقتصادی و... سیاسیون به امضاء قرارداد بپردازند.
۶-اهالی مطبوعات و رسانه‌ها، صاحبان قلم، با توجه به نقش و تاثیر رسانه و مطبوعات در تنویر افکار عمومی در دنیای کنونی موظفند به وظیفه ملی و ذاتی خود با استفاده از تکنولوژی و ابزار جدید همچون روزنامه، فضای مجازی از حقوق ملت ایران دفاع نموده و گفتار، کردار، و اعمال سیاستمداران را رصد نموده و در صورت عدول از منافع ملی آنها را تحت فشار افکار عمومی قرار داده در دادگاهی که قاضی اش افکار عمومی است به محاکمه بکشند.
۷-مردم ایران با هر اعتقاد دینی، سیاسی، هر قومیتی و... به عنوان یک ایرانی با هوشیاری و بیداری نسبت به سرنوشت کشور دراین شرایط ویژه حساسیت داشته و به ایفای نقش بپردازند. اگر در گذشته به دلیل عدم اطلاع‌رسانی کافی و... مردم از چند و چون امور خیلی اطلاع نداشتند، امروزه با بالا رفتن سطح سواد در کشور، همچنین در اختیار داشتن تکنولوژی‌های نو همچون فضای مجازی و... موظفند انتقادات و پیشنهادات خود را در جهت اصلاح امور به گوش مسئولان برسانند. در این بین جوانان پر انرژی با توجه به سطح سواد و آشنایی با تکنولوژی مدرن وظیفه‌ای مضاعف دارند. لازم است با عقلانیت، درایت و آینده نگری که برخاسته از فرهنگ غنی ایرانی می‌باشد به وظیفه ملی خود عمل نماید. در غیر اینصورت مورد بازخواست و... آیندگان قرار خواهند گرفت.

* دانش آموخته ی جغرافیای سیاسی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام