کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 تیر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: برجام به دلیل خروج آمریکا از توافق و نیز برخی از مانع تراشی‌ها از سوی مخالفان داخلی در سراشیبی بحران قراردارد؛ مسئله‌ای که رئیس دیپلماسی کشورمان آخرین بار با صراحت در اتاق بازرگانی ایران به آن اشاره کرد و گفت: «ما مى توانیم برجام را موفق یا ناموفق کنیم اما ناموفق کردن برجام به ضرر ما خواهد بود.» این سخن ظریف به عواقب خروج از برجام، اشاره داشت. به همین دلیل، علی‌رغم همه مخالفت‌ها و مانع تراشی‌ها، تلاش‌های محمدجواد ظریف رئیس دیپلماسی کشورمان و نیز رئیس‌جمهور روحانی برای حفظ برجام همچنان ادامه دارد. از این رو، سفر معنادار ظریف به عمان و از سویی شیخ دیپلمات به اروپا برای رایزنی و گفت و گو با دو همتای سوئیسی و اتریشی این مهم را نیک اثبات می‌کند. به ویژه سفر ظریف به مقصد عمان این برداشت را به وجود آورد که با توجه به اینکه خروج آمریکا از برجام، وضعیت خاصی در پی داشته است، هنوز آینده چندان روشنی برای توافق هسته‌ای نمی‌توان متصور بود.
این در حالی است که پایگاه اطلاع‌رسانی الخلیج الجدید طی گزارشی تحت عنوان سفر غیرمنتظره ظریف به عمان مدعی شد: به نظر می‌رسد دیدار و موضوع گفت و گوی ظریف با مقامات عمانی در چارچوب میانجی گری جدید عمان برای کاهش تنش رو به گسترش بین ایران و آمریکا باشد. از این رو این باور وجود دارد که سفر ظریف به عمان سفری بسیار پراهمیت و فراتر از گفت و گو در باره مسائل منطقه است. بر این اساس، قاسم محبعلی تحلیلگر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که اکنون عمان حامل پیامی مهم باشد، به آفتاب یزد گفت: سفر ظریف به عمان می‌تواند به مفهوم گفت و گو درباره مسائل جدید و مهم باشد.

خبر خوش برجامی در راه است؟!
روز گذشته، روز پرکاری برای وزیر خارجه و رئیس‌جمهور بود. از یک سو محمد جواد ظریف برای رایزنی و گفت و گو با همتای عمانی خود، آن‌هم طی سفری یک روزه تهران را به مقصد مسقط ترک کرد و از سویی روحانی به دعوت دو همتای اتریشی و سوئیسی خود به وین و برن سفر کرد. سفر یک روزه ظریف به عمان و سفر دو روزه رئیس‌جمهور به دو کشور مهم اتریش و سوئیس که همواره مکان برگزاری نشست‌های مهم بین‌المللی به ویژه محل برگزاری نشست‌های ایران با گروه ۱+۵ بوده است؛ ابهامات متفاوتی را به وجود آورد. این ابهام که آیا خبرهای خوشی درباره برجام در راه است و می‌توان نسبت به آینده توافق هسته‌ای امیدوار بود؟ چراکه ظریف به تازگی طی سخنانی با بیان اینکه ۵ کشور طرف مقابل خواهان حفظ و ادامه برجام هستند، گفت:« در مذاکراتى که با اروپایى‌ها، چین وهند و سایر کشورها داشتیم به جز رژیم صهیونیستى و سه کشور همسایه جنوبی همه متفق القول‌اند که برجام باید ادامه داشته باشد.» از سویی رئیس‌جمهور قبل از عزیمت به دو کشور اروپایی اتریش و سوئیس، سفر به این دو کشور را زمینه مناسبی برای گفت وگو درخصوص آینده برجام و توافقات با اتحادیه اروپا دانست و گفت: «بنابراین، سفر پیش روی فرصتی است که در زمینه آینده برجام و نیز توافقات با اتحادیه اروپا مذاکره کنیم. همچنین با توجه به اینکه از دیروز ریاست اتحادیه اروپا بر عهده اتریش قرار گرفته به‌عنوان رئیس اتحادیه اروپا در این مقطع با آنها صحبت خواهیم کرد.همچنین قرار است راجع به بسته‌ای که اتحادیه اروپا ارائه می‌کند، صحبت کنیم.» به همین دلیل عده‌ای معتقدند که خبرهای خوشی درباره برجام در راه است.

عمان به دنبال حل مسئله برجام
اگرچه دستگاه دیپلماسی کشورمان اعلام کرد که وزیر امور خارجه روز گذشته در چارچوب مشورت‌های منظم دو جانبه با سفر به عمان با یوسف بن علوی همتای عمانی خود دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کرد و گرچه سخنگوی وزارت خارجه تنها به این مهم بسنده کرد که ظریف و همتای عمانی او در مسقط تنها در چارچوب روابط دو جانبه و نیز مسائل منطقه‌ای تبادل نظر خواهند کرد اما به نظر می‌رسد که این سفر یک روزه، بدون تشریفات و بی‌سرو صدای ظریف، سفری فراتر از گفت و گو درباره مسائل منطقه‌ای و روابط دو جانبه باشد. به ویژه در شرایطی که برجام با آینده نامعلومی روبه‌روست و از سویی این کشور که قبل از این، بعد از روی‌کار آمدن ترامپ و پس از افزایش اختلافات میان ایران و آمریکا چند بار ابراز تمایل برای میانجیگری میان ایران و آمریکا از خود نشان داده است، تردیدی نیست که این بارهم حسن‌نیت خود را نسبت به ایران نشان دهد. به همین دلیل ادعا می‌شود که اکنون عمان به دنبال حل مشکلات برجام با حضور طرف‌های آن به دور یک میز باشد.

آغاز دور تازه‌ای از نشست‌ها
علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره سفر ظریف به عمان به آفتاب‌یزد گفت: قطعا محتوای گفت و گوی ظریف و همتای عمانی او تنها منوط به مسائل منطقه به‌ویژه سوریه وعربستان نخواهد بود بلکه از آنجا که عمان خود بارها برای حل برخی مشکلات و نیز مسئله برجام پیشنهاد میانجی گری داده است، بدون تردید یکی از موضوعات گفت و گوی مسقط با تهران این موضوعات هم خواهد بود. این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: تقریبا دور تازه‌ای از نشست‌ها در خصوص برجام درعمان فعال شده است. به هر روی کشور روزهای خاصی را پشت‌سر می‌گذارد به همین دلیل باید خود را برای اقدامات عملی آماده ‌سازد. او ادامه داد: با توجه به اینکه بسته پیشنهادی اروپا به زودی تقدیم ایران خواهد شد، رئیس‌جمهور یکی از اهداف سفرش به اتریش و سوئیس گفت و گو در باره این بسته پیشنهای است. محتویات بسته پیشنهادی اروپا حاوی مسائل مختلفی است. پیش تر این بسته به صورت یک دوره مذاکره با تهران به بحث گذاشته شده است. بیگدلی در پایان اظهار کرد: در کنفرانس امنیتی مونیخ، هم آقای لودریان و هم آقای گابریل به‌عنوان وزیر امورخارجه فرانسه و وزیر سابق امورخارجه آلمان درباره این بسته با ظریف مذاکرات خود را داشته‌اند. اما به دلایلی این مسئله مذاکرات در کشور چندان رسانه‌ای و علنی نشد. اما به هر روی ایران باید خود را برای بسته پیشنهادی اروپا آماده کند.

احتمال تبادل پیام
قاسم محبعلی تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره سفر ظریف به عمان و علت این سفر به آفتاب یزد گفت: عمان همان کشوری بوده است که در رابطه با مسائل منطقه و بحران‌های موجود به ویژه در رابطه با ایران، برجام نقش مثبتی ایفا کرده است. او افزود: عمان همواره نقش میانجی ایفا کرده است، بنابراین، این احتمال وجود دارد که اکنون عمان حامل پیام مهمی باشد و در نتیجه مبادله پیام صورت گرفته باشد. محبعلی ادامه داد: اگر قرار بر مذاکره باشد قطعا این مذاکرات در سطوح رسمی برگزار خواهد شد اما هنوز از سوی طرف مقابل، مسئله‌ای در این رابطه مطرح نشده است. این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پایان اظهار کرد: سفر ظریف به عمان می‌تواند به مفهوم گفت و گو درباره مسائل جدید و مهم باشد. به هر روی باید منتظر ماند و دید که نتیجه سفر وزیر خارجه
چه خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام