کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 تیر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

در عرف سیاسی با پیروی از باورها گاهی برخی سکوت اختیار کرده و به جای توضیح و بیان دلایل مشکلات و همراه با آن راه‌حل‌ها و راهکارها روزه سکوت اختیار می‌کنند. از ابتدای دولت حاضر مشکلات فراوانی، فراروی مردم و رئیس‌جمهور بوده که در واقع باید وزرای مربوطه در این موارد با مردم حرف بزنند،
از خطاها و کاستی‌ها عذرخواهی کنند و برنامه‌های خود را برای افکار عمومی توضیح دهند. متاسفانه و با صد تاسف چنین رفتارهایی اصولا واقع نشد و یا در صورت وقوع بسیار محدود و نادر بود بنابراین انبوهی از مشکلات بر دوش رئیس دولت قرارگرفته و از نگاه رفتار مدیریت به خوبی آشکار است که براساس معیارهای علم و رفتار مدیریت، وزرا مدیریت سازمان متبوع خود را داشته و لازم است در مورد آن‌ها واکنش‌های ضروری را به اجرا درآورند. تا به امروز نشانه‌هایی از حل مسائل و مشکلات نه تنها دیده نمی‌شود بلکه آینده‌نگری از نظر آینده قطعی و آینده‌پژوهی محتمل، این واقعیت تلخ را آشکار می‌سازد که ظاهرا قصدی برای حل مشکلات نیست.
وقتی نبود افق تصمیم‌گیری مناسب برای
به کارگیری راه حل مشکلات به شدت آنها اضافه
می‌کند و عواقب پیش‌بینی نشده یا تلخی را به همراه می‌آورد. نظریه‌پردازان و نخبگان «اثر کبری» را مورد اشاره قرار می‌دهند. در مورد این اثر باید عرض کنم در زمانی که هندوستان تحت سلطه بریتانیا بود والی شهر دهلی مشاهده کرد مارهای کبری در این شهر روبه افزایش می‌باشند. بنابراین دستور داد برای مرده یا زنده‌ی هر مار کبری یک روپیه جایزه داده شود. از فردا مردم فقیر شروع به شکار مار کردند و روزانه تعداد قابل توجهی مار به مراکز فرمانداری داده می‌شد تا یک روز والی متوجه شد که نه تنها مارها کم نشدند بلکه به طرز تعجب‌آوری افزایش یافتند. وی مامورین امنیتی را برای تحقیق در مورد موضوع اعزام کرد تا به دلیل و علت پی ببرد. در این میان مشخص شد عده‌ای از فقرا و افراد کپرنشین وقتی موضوع درآمد را از این طرق ملاحظه کردند به پرورش مار کبری روی آوردند و به همین دلیل مارها پرورش یافته و روبه افزایش گذاشتند. آن والی پشیمان شده و دستور خود را پس گرفت و از آن روز به بعد افراد کم‌درآمد که متوجه عدم خرید مار شدند، مارها را در شهر رها کردند.
از این تمثیل اثر کبری باقی ماند. یعنی وقتی که برای حل منطقی یک موضوع راه حل درست ارائه نشود روش‌های موقت موجب بروز مشکلات
متعددی می‌گردد. آقای رئیس‌جمهور یکی دو بار
صریح و آشکار به سکوت بعضی از وزرا گله و
انتقاد کردند و ما امیدوار بودیم بعد از اشاره ایشان این سنت ناپسند شکسته شود ولی دریغ از یک حرکت در جهت تایید و یا اجرای نظر رئیس دولت. در حال حاضر مثلا در مورد کمبود آب یا مشکلات دریاچه ارومیه، ‌هامون و بختگان وزیر مربوطه هیچ وقت توضیح قانع‌کننده‌ای به افکار عمومی‌ارائه نداده و یا در خصوص سرپناه زلزله‌زدگان کرمانشاه و غرب کشور وزیر مربوطه علل کندی روند خانه سازی را بیان نکرده است. واقعا اگر قرار بود رئیس‌جمهور
به جای همه وزرا در مقابل مشکلات تخصصی مقاومت و ایستادگی کرده و یا پاسخگوی آن‌ها باشد، فلسفه وجودی کابینه و دولت چه بود؟ شاید بعضی از آقایان وضع را خراب‌تر از توضیح دادن انگاشته و یا اراده‌ای برای حل مشکلات در سازمان و نهاد متبوع خود ملاحظه نمی‌کنند وگرنه این روزه‌ی سکوت بعد از عید فطر چه مفهومی‌دارد؟
چرا برای مردم با شفافیت ریشه و علل مشکلات بیان نمی‌شود آن چه که مردم را آزار می‌دهد، بی‌توجهی به خواسته‌ها و فقدان اراده در حل معضلات است.
وگرنه هیچ یک از هموطنان توقع حل و فصل فوری مواضع و مشکلات را نداشته و شرایط حساس داخلی و بین‌المللی را درک می‌کنند. وگرنه این تحمیل قابل توجیه نبود. از آن‌جا که توقع تحقق اثر کبری در مشکلات داخلی را نداریم، امیدواریم در مدت باقی مانده اعضای محترم دولت به همدلی و همراهی همت گماشته و اجازه ندهند رئیس‌جمهور بیشتر از این سپر بلای انتقادات و مشکلات از روند شغلی دیگران گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام