کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 04 مهر 1399   Friday 25 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 خرداد 1397

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا: اغلب افرادی که به دنبال زیبایی‌های خاص هستند به سراغ انواع تاتو رفته و این زیبایی پر خطر را به جان
می خرند. درحالی که ممکن است بعد از مدتی از
طرح آن روی بدنشان خسته شده یا خواستار طرح جدیدی باشند و بخواهند آن را پاک کنند اما آنقدر که تاتو کردن آسان است، پاک کردن تاتو ساده و ممکن نیست تا جایی که حتی در روزگار نه چندان قدیم از جراحی برای پاک
کردن این تاتوها استفاده می کردند. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در مورد یکی از
روش های پاک کردن تاتو به نام "لیزر کیو سوییچ" ، با دکتر حمید وحیدی ، جراح و متخصص پوست گفت و گو کرده است.
وی در این باره می گوید: "لیزر کیو سوییچ" روشی استاندارد طلایی برای از بین بردن تاتو است که نتایجی عالی و قابل پیش بینی با ایمنی خوب برای بیمار تعیین می کند.
دکتر وحیدی ادامه داد : با استفاده از روش" لیزر کیو سوییچ "پالس های پرقدرت لیزر در کسر بسیار کوچکی از ثانیه وارد پوست می شود و رنگدانه‌های تاتو را هدف قرار می دهد . بعد از تکه تکه شدن قطعات رنگدانه ای تاتو توسط لیزر، این قطعات در اختیار ماکروفاژهای پوستی قرار داده می شود و بعد از اینکه ماکروفاژها این قطعات را بلعیدند از محیط دور شده و توسط سیستم لنفاوی دفع می شوند.
این جراح و متخصص پوست خاطرنشان کرد: در طول سال های جاری تکنیک های زیادی برای از بین بردن تاتو ابداع و به کار برده شده اند ولی استفاده از لیزر کیو سوییچ با عوارض جانی اندک و تاثیر گذاری زیاد، انقلابی در رفع تاتو در جهان ایجاد کرده و سایر روش های قدیمی را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان این نکته که " ترکیبات رنگی زیاد در حامل هایی متفاوت برای تاتو وجود دارد این مواد می‌تواند گیاهی یا شیمیایی باشد"، اظهار کرد :هنوز علت ماندگاری تاتو در پوست به طور دقیق شناخته نشده است ولی ظاهرا این مواد در درم در داخل سلول های فیبروبلاست و ماکروفاژها و هیستیوسیت ها به طور طولانی مدت می مانند ولی اگر تاتویی در لایه سطحی پوست تزریق شود همزمان با تعویض دوره ای اپیدرم دفع و محو می شود.دکتر وحیدی عنوان کرد: با استفاده از لیزر کیو سوییچ انرژی نوری همگرای زیادی در نانو ثانیه وارد پوست می شود و به صورت انتخابی بسته به طول موج لیزر رنگ خاصی را هدف قرار می دهد.مزایای این روش در این است که فقط قطعات رنگی مرتبط با طول موج لیزری وارد شده به پوست مورد هدف قرار
می‌گیرند و بافت‌های جانبی از سوختگی در امان باقی می‌مانند.
این جراح و متخصص پوست بیان کرد :
سه نوع لیزر کیو سوییچ با طول موج‌های متفاوت و میزان نفوذ متفاوت و جذب رنگی مختلف برای از بین بردن تاتوها وجود دارند که عبارتند از : لیزر روبی با طول موج694نانومتر و مدت زمان پالسی28تا40 نانو ثانیه با کمترین نفوذ در پوست، لیزر کیو سوییچ الکساندریت با طول موج 755نانومتر و مدت زمان پالسی 50 تا 100 نانو ثانیه،لیزر کیو سوییچ ان .دی .یاگ با طول موج 1064 و 532 و مدت زمان پالسی 5 تا 10 نانو ثانیه که باید گفت لیزر آخر از نظر طول موج و فلوئنس و آسیب کمتر به اپیدرم برای رفع تاتوهای آبی و سیاه در اولویت است.
وی تصریح کرد : لیزر کیو سوییچ، ایده آل ترین لیزر برای رفع تاتو می باشد ومکانیسم آن
تکه تکه کردن پیگمان‌ها و ذرات جوهر تاتو به کمک امواج قوی نوری که در کسر بسیار کوچکی از ثانیه ساطع می‌شود، می‌باشد، این قطعات خرد شده و کوچک به تدریج اوسط ماکروفاژها جذب و دفع می شوند و تاتوها کم کم کمرنگ
می شوند.
دکتر وحیدی افزود : طریقه دفع شدن این قطعات یا از طریق سیستم لنفاوی و یا از طریق لایه اپیدرمال پوست می باشد. سایز قطعات جوهر تاتو بین ده تا صد نانومتر و عموما در عمق 1.1و2.9میلیمتر قرار گرفته اند.در حین انجام لیزر بخارو حباب های داخل سلولی ایجاد می شود که سفید شدن ضایعه به علت همین موضوع بوده و موقتی می باشد .صدای انفجاری کوتاهی که در حین لیزر ضایعه شنیده می شود مربوط به پدیده تخریب نوری ضایعه توسط لیزر می باشد.
این جراح و متخصص پوست خاطر نشان کرد: متغیرهای زیادی برای تاثیر لیزر روی تاتو
وجود دارد از قبیل وجود رنگ هایی غیر از سیاه و قرمز،سطح لیزر بیش از سی سانتیمتر مربع، وجود تاتو روی ساق پا و یا پا،گذشت کمتر از یکسال از انجام تاتو،فواصل درمانی کمتر از شش تا هشت هفته و سیاه شدن تاتو بعد از لیزر که تاثیر منفی در رفع و پیش آگهی درمانی تاتو دارند وگذشته از پارامترهای فوق ، جنس پوست ، ناحیه تاتو،مقدار و نوع جوهرو تکنیک انجام تاتو در درمان با لیزر تاثیر مستقیم دارند.
وی درپایان گفت : روش جدیدتر برای درمان موثرتر تاتو استفاده همزمان لیزر" اولتراپالس
دی اکسید کربن" و" لیزر کیو سوییچ nd-yag "
می باشد.نتیجه این که لیزرهای کیو سوییچ با
هدف گیری انتخابی رنگها و بر اساس پدیده تخریب نوری به طور موثری در درمان تاتوهای آماتور ،تخصصی وتروماتیک بدون ایجاد اسکار و سوختگی و تغییر رنگ شدید نقش دارند. جدیدا لیزرهایی با زمان تابش موجی در حد پیکوثانیه وارد بازار شده اند که قدرت فوق العاده ای در درمان بی عارضه تاتو دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام