کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 خرداد 1397

صفحه خبر: سیاسی

در فضای (امروز)، مطالبه گری بالا می‌رود. افزایش مطالبه گری، نتیجه طبیعی دولت‌هایی است که دموکراتیک تر برخود می‌کنند

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در گفت‌وگو با جماران، از مشکلات موجود در کشور و لزوم جوانگرایی سخن گفت که در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌وگو را می‌خوانید:
*متاسفانه ما به بهانه‌های امنیتی، اجازه تفکر نقادانه را سلب کردیم. مگر در برخی موارد خاص به دلیل نگاه پیشرویی که رئیس دولت و دستگاه اجرایی در برخی مقاطع داشتند.
*واقعیت این است که عده‌ای به دلیل غلبه نگاه‌های امنیتی، اجازه تفکر نقادانه، طرح سوال و گشایش بحث‌ها را ندادند. در صورتی که باید اجازه دهند؛ باید همان شکی را که ما کردیم تا به یقین امام برسیم، نسل بعد نیز همان شک را داشته باشد و برای پاسخ‌های خود جست‌وجو کند. باید بگذارند نسل جدید انتخاب کند و بتواند مسیر خودش را مبتنی بر درک و شناختی درست انتخاب کند. چه کسی گفته ما در اصول و مبانی باید تبعیت محض داشته باشیم؟ چرا عده‌ای این تفکر را در نظام آموزش و پرورش، نظام سیاسی، نظام فرهنگی و... ترویج می‌کنند؟
*مشکلات آنقدر غلبه پیدا نکرده که ما بگوییم راه امام و‌اندیشه ایشان به فراموشی سپرده شده است. با اینکه آلودگی‌هایی دیده می‌شود، اما آن مسیر و آرمان‌ها هنوز وجود دارند. ما باید بپذیریم که یک جاهایی اشکال وجود دارد و باید از مردم عذرخواهی شود و گفته شود که برخی آرمان‌ها محقق نشده است.
*اگر ما فکر کنیم، رکود و سکون داشته باشیم و در آن جایی که قرار داریم با برخوردهای امنیتی و تعصب پافشاری کنیم و به هر قیمتی شرایط موجود را حفظ کنیم و حاضر به اصلاح و تحول و بهبود شرایط و روی کارآمدن نسل جوان در کار نشویم، مرتکب خطا شده ایم. بنابراین رویکردی که آقای روحانی در به کارگیری مدیران جوان و زنان دارند، بخشی از همین نگاه اصلاح‌گری است که باید از سالها قبل شروع می‌شد. اما امروز نزدیک به دو دهه از چنین رویکردی عقب هستیم.
*امروز دو جریان خارجی و داخلی علیه نظام شکل گرفته است. مایک پمپئو و تمامی جریان‌های مخالف جمهوری اسلامی به عنوان عامل خارجی، حول محور وزیر امور خارجه آمریکا جمع شدند. کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات نیز در منطقه با آنها همراهی می‌کنند. در داخل نیز جریانی وجود دارد که ضدبرجام و دولت، به هر قیمتی می‌خواهد به دولت آسیب بزند. متاسفانه گفتمان‌های مشترکی میان این دو جریان داخلی و خارجی برای القای ناامیدی و نفرت پراکنی در جامعه شکل می‌گیرد. آنها می‌خواهند با دروغ، شانتاژ، تهمت و با هر قیمتی چنین فضایی را در جامعه ایجاد کنند. مدتی که من رئیس محیط زیست بودم، در آن 4 سال، هم پایِ سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان شانتاژ و دروغ پردازی علیه آن، به نحو کاملاً سیستماتیک شکل گرفته بود و امروز هم همان خط ادامه دارد.
*در فضای (امروز)، مطالبه گری بالا می‌رود. افزایش مطالبه گری، نتیجه طبیعی دولت‌هایی است که دموکراتیک تر برخود می‌کنند. ضمن اینکه شبکه‌های اجتماعی نیز تبدیل به ابزاری قوی برای طرح مطالبات و بازتاب واکنش مردم شدند و گفت و گوی بیشتری در این فضا شکل می‌گیرد و در آن، امکان مقایسه کشور با کشورهای دیگر به وجود آمده است.
*کودک آزاری می‌تواند در همه جای دنیا اتفاق بیفتد. آیا واقعاً به مجرد اینکه در یکی از مدارس آمریکا کودک آزاری اتفاق می‌افتد، فردی دعوت به براندازی می‌کند؟ در اینجا اما طرفداران آقای پمپئو با چنین اتفاقی، دعوت به براندازی می‌کنند. در آمریکا و اروپا از این حوادث بسیار اتفاق می‌افتد. ولی چنین مسائلی هیچ‌گاه تبدیل به جریانی سیاسی یا طرح براندازی نمی‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام