کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 25 آبان 1397   Friday 16 November 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1397

صفحه خبر: سیاسی

‌ اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزیر کشور در نشست خبری با اشاره به مصوبه هیئت دولت برای تعیین محل تجمعات گفت: سال ۹۴ در مجلس قانون نحوه عملکرد و فعالیت احزاب مصوب و به وزارت کشور ابلاغ شد. این قانون در ماده ۱۳ اشاره‌‌‌ای به حقوق و مسئولیت‌‌‌های احزاب و گروه‌‌‌های سیاسی دارد که توضیح می‌دهد احزاب دارای پروانه فعالیت در چارچوب این قانون چه وظایفی را عهده‌‌‌دار هستند. وی با بیان اینکه یکی از امتیازاتی که قانون برای احزاب و تشکل‌‌‌‌ها داده برگزاری راهپیمایی و تشکیل اجتماعات حسب مورد و با هماهنگی وزارت کشور است، اظهار داشت: در ادامه همین ماده، دولت مکلف شده آیین‌‌‌نامه اجرایی برای ماده ۱۳ تصویب کند که خوشبختانه آیین‌‌‌نامه اجرایی این ماده در تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال جاری برای وزارت کشور ابلاغ شد. معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: براساس این آیین‌‌‌‌نامه که بار بحث احزاب و گروه‌‌‌‌‌‌های سیاسی را دارد و ماده شش آیین‌‌‌نامه برگزاری تجمع و نحوه درخواست تجمع را بیان می‌کند، گفته شده دبیران احزاب متقاضی باید تقاضای خود را با تکمیل کاربرگ حداقل سه روز قبل به وزارت کشور اعلام کنند و بگویند زمان کی هست و مکان کجا خواهد بود و اسامی سخنران را نیز اعلام کنند و موضوع را بگویند.

۱۰ ویژگی و شرط برای تعیین محل‌‌های اعتراض
وی با بیان اینکه در موقع صدور، مجوز تجمع می‌تواند برای چند حزب به صورت همزمان باشد ولی نمی‌شود همزمان در یک مکان برای چند حزب مجوز صادر کرد، خاطرنشان کرد: در ماده یازده آیین‌‌‌نامه، مسئول تامین امنیت تجمعات قانونی، نیروی انتظامی است و گروه‌‌‌های دیگر در این زمینه مسئولیتی ندارند. در تبصره مصوب شده شورای تامین استان‌‌‌ها موظف است محل‌‌‌های مناسبی را تعیین کند و شرایطی هم در مصوبه آورده شده که باید ویژگی‌‌‌های خاصی داشته باشد. معاون سیاسی وزارت کشور افزود: این تصویب‌‌‌نامه در قالب آیین‌‌‌نامه اجرایی فعالیت احزاب در راستای توسعه سیاسی و انجام وظایف قانونی وزارت کشور در قبال گروه‌‌‌ها و تشکل‌‌‌هاست که دولت محترم مصوبه‌‌ای را در هیئت دولت تصویب کرده که مربوط به تعیین محل است و شورای تامین مکلف شده بود و اینجا در تهران چند ورزشگاه و بوستان و ضلع شمالی مجلس را برای تجمع تعیین کرده است. پنج ورزشگاه تعیین شده که متعلق به وزارت ورزش است؛ شش بوستان در نقاط مختلف شهر و ضلع شمالی مجلس محل تجمعات کسانی است که برای مجلس یا در ارتباط با قوه قانونگذاری مطالبی دارند.
جبارزاده اضافه کرد: برای سایر شهرها، مثل مصوبه قبلی، شورای تامین مکلف است برای شهرهای یک میلیون نفر یک محل تجمع و برای شهرهای بیش از یک میلیون، دو محل تجمع در نظر گیرد. همچنین ۱۰ ویژگی و شرط برای تعیین این محل‌‌ها تصویب شده که در راستای رفاه و آسایش تجمع‌‌‌کنندگان است مثل امکان دسترسی و ارائه خدمات امدادی و سرویس‌‌های مختلف. این تصمیم به گونه‌ای تنظیم شده که امکان دیده شدن و شنیده شدن صدای تجمع‌‌‌کنندگان وجود داشته باشد. قابلیت حفاظت اطلاعاتی و امنیتی باید مورد توجه باشد.
وی با بیان اینکه آن تجمع نباید باعث اخلال در کسب و کار دیگر شهروندان شود و جلوی مغازه و کسب کسب نباید باشد یا محل هایی نباشد که دیگران ترددشان دچار مشکل شود یا ناخواسته وارد تجمع شوند، ابراز داشت: در جاهای پر تجمع، بیش از تجمع‌‌‌کنندگان، شهروندانی هستند که عبور می‌کننذ. شرط دیگر، داخل محیط‌‌‌های شهری بودن است و قابل دسترسی. این چیزی است که شورای تامین باید بر اساس آن محل‌‌‌هایی را تعیین کند. وی در مورد اینکه اگر در یک تجمع، افراد سودجو باشند، بیان کرد: افراد سودجو هر جایی ممکن است باشند و برخورد با آنها بر اساس ضوابط و مقررات خاص خودش است و نیروهای انتظامی نسبت به این گونه رفتارها آگاه هستند.
جباررزاده در مورد نگرانی نسبت به تصاویر افراد و تعقیب قضایی آنها گفت: اینکه تصاویر افراد در این مکان‌ها ضبط شود، امروز در شهرهای بزرگ دنیا و ایران کل شهر تحت نظر و پوشش تصویری است و خیلی از متخلفان توسط همین مانیتورینگ پیدا می‌شوند. اینکه بگوییم این مکان‌‌‌ها برای آن تعیین شده که تصاویر گرفته شود، غیرمنصفانه است. اگر بنا به این باشد، هر کسی که از منزل بیرون می‌آید، تحت نظر این دوربین‌‌‌هاست. اگر کسی رفتار قانونی داشته باشد، پیگردی ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام