کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 25 آبان 1397   Friday 16 November 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1397

صفحه خبر: تاریخ

"بیشعوری" نام کتابی است که بسیاری از ما ایرانی‌ها آن را خوانده ایم،
حالا یا از طریق خرید کتاب و یا از طریق دانلود غیر قانونی آن!
(عجیب ولی واقعی است که کسی کتاب "بیشعوری" را از طریق دانلود غیر قانونی تهیه کند!)
دلیل علاقه عجیب و غریب ما ایرانی‌ها(و شاید دیگر مردمان جهان) به این کتاب به خاطر این است که مطالعه کتابی که ویژگی‌های بد خواننده را مو به مو شرح داده و وی را به بیان "واقعا راست می‌گوید" بکشاند هرگز خالی از لطف نخواهد بود.
نکته جالب در مورد کتاب یاد شده این است که علیرغم اینکه کتاب واقعیات را شرح داده و هر خواننده علاقمندی را ، همچنان که بیان گردید، به بیان "چقدر درست می‌گوید" می‌کشاند، آنچنان که باید و شاید تاثیر گذار نیست و لذا کمتر مطالعه کننده ای پیدا می‌شود که پس از زمین گذاشتن کتاب تبدیل به آدمی‌دیگر شده و ویژگی‌های بد مندرج در کتاب را کلا از خود دور نماید.
شاید علت این امر را بتوان از همان نام کتاب حدس زد زیرا دست کم ما ایرانی‌ها را نمی‌توان با بد و بیراه گویی و به کار بردن عباراتی که در دنباله "می‌خواهی بگویم چطور آدمی‌هستی؟" بر صفحات کاغذ روان می‌گردند به راه راست راهنمایی نمود.
با این حساب اگر واقعا دوست دارید که تحت تاثیر کتابی واقع شده و دست کم برخی خصیصه‌های بد خویش را از دست رفته ببینید،نگارنده به شما پیشنهاد می‌دهد خواندن کتاب زیبا و دلنشین "طریقت عشق" را از دست ندهید.
"طریقت عشق" را "الیف شفق" نوشته و ترجمه روان و سلیس آن را اکرم غفاروند عهده دار بوده است.این کتاب که در قالب رمان به رشته تحریر در آمده است،روایتگر عشق و دلدادگی مولانا و شمس تبریزی می‌باشد.
در این کتاب می‌خوانیم که وقتی شمس و مولانا برای بار اول در برابر هم قرار می‌گیرند، شمس از مولانا می‌خواهد که از اسب پایین بیاید تا همسطحی امکان گفت‌وگوی دو طرف را فراهم آورد.
این نکته که دو نفری که یکی از آن‌ها خود را خیلی بالاتر یا پایین تر از طرف مقابل به شمار می‌آورد براحتی قادر به گفت‌وگو و درک سخنان یکدیگر نیستند از مواردی است که خیلی توجه ما ایرانیان را به خود جلب نمی‌کند.به عبارت دیگر ما کمتر به این موضوع کار داریم که افرادی که با فکر کردن به "چه می‌خواهد بگوید که من نمی‌دانم" و "معلوماتش آنقدر بالاست که بعید است از آن‌ها سر در بیاورم" وارد بحث می‌گردند قبل از بحث مباحثه را تمام کرده و با تعطیل ساختن گفتن یا شنیدن،کار برنده و بازنده را از همان ابتدا یکسره می‌کنند.
شاید به همین دلیل است که آقای مدیر عامل که عاشق بحث سیاسی بود و نگارنده را همواره به عنوان هماورد مد نظر قرار می‌داد هرگز از یاد نمی‌برد که با طرز خاص سخن گفتن خویش، از "یادت باشد که من می‌توانم تو را اخراج کنم اما تو اگر هم بخواهی گزندی به من نخواهی رساند" به عنوان اهرم فشاری که باعث می‌شد او هرچه می‌خواهد بگوید و من از «بی‌ گدار به آب نزنم» کمک گرفته و در انتها با ادعای "حرفی برای گفتن نداشت" سراغ دوستان و آشنایانی که از راههای دور و نزدیک خود را به میدان مباحثه رسانیده بودند می‌رفت!
در همین باب ، بیان خاطره ای دیگر از نگارنده ما را متوجه درستی سخن شمس خواهد نمود:
یکسالی می‌شد که جهت آموزش بهداشت شهرک ... فعالیت نموده و از ساکنین می‌خواستم که نسبت به جداسازی پسماندهای خشک از زباله‌های تر و قرار دادن پسماندهای خشک در جاهای ویژه شان اقدامات لازم را مبذول نمایند.متاسفانه جز معدودی از افراد موضوع را جدی نگرفته و آن معدود افراد هم سعی می‌کردند با بیاناتی در مایه‌های "این جماعت شعور درست و حسابی ندارد" و "نمی‌توانی آدم‌شان کنی" و "بهتر است بی خیال‌شان شده و وقتت را برای‌شان بی خود و بی جهت هدر ندهی" مرا مجاب گردانند که با تمام تلاش‌های نگارنده هم تا سی سال دیگر اوضاع دقیقا به صورت کنونی بر وفق مراد؟! خواهد بود.علیرغم اینکه این حرف‌ها تاثیری در من نداشت،به فکر افتادم که کمی‌بیشتر از علم کمک گرفته و با چرخی در اینترنت متوجه گردم که چرا بسیاری از آموزش‌های بهداشت آنچنان که باید و شاید جواب نمی‌دهد.در این باب وقتی در اینترنت جستجو کردم به جواب‌هایی رسیدم: بسیاری از افرادی که کارها را به درستی و شایستگی مورد نیاز انجام نمی‌دهند تنها به جهت لجبازی بوده و مدام دیگر افراد جامعه را مورد شماتت و تحقیر قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند در برابر تغییرات خوب مقاومت کرده و هر روز خود را همانند دیروز گردانند.به عبارت دیگر وقتی شما تند راه می‌روید نباید از اینکه فرد پشت سری به شما نمی‌رسد تعجب کنید. سرعت‌تان را کم کنید! پشت سری، اگر هم ازتان جلو نزند قطعا به شما خواهد رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام