کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 25 آبان 1397   Friday 16 November 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

مقاله شماره 7
چک وعواقب جبران ناپذیرآن
با نگاهی بر دادگاه‌های کیفری و آمار زندان‌ها می‌توان به این مهم دست یافت که سالانه چه میزان افراد به دلیل صدور چک بلا محل در زندان گرفتار و خسارات مادی و معنوی جبران‌ناپذیری بر کانون خانواده‌ها تحمیل شده است.آیا هیچ راهی برای جلوگیری و گریز از کیفر حبس برای صادرکننده چک بلامحل وجود ندارد؟ لازم می‌کند که به قانون صدور چک رجوع کنیم و راه حل مدون بیابیم. در قانون مذکور چند مورد تصریح شده است که در صورت اثبات هر کدام از آنها، صادرکننده چک بلامحل قابل تعقیب کیفری نبوده و به مجازات حبس از باب صدور چک بلامحل محکوم نخواهد شد.
نکات بسیار مهم:
1-در صورتی که ثابت شود چک سفید امضا صادر شده است. درصورت اثبات این مهم، صادرکننده چک بلامحل قابل تعقیب کیفری نبوده و مجازات حبس برای وی قابل اجرا نخواهد بود.
2-هر گاه در متن چک وصول آن منوط به تحقق و انجام شرطی شده باشد. به‌عنوان مثال قسمت در وجه، پس از نگارش نام دریافت‌کننده چک،چنین متنی نوشته شود:وصول این چک منوط به آن است که پیمانکار ساختمان فلان، تمامی تعهدات خویش را به اتمام رسانیده باشد. نکته بسیار مهم این است که مشروط کردن وصول چک در متن آن،هیچ تکلیفی را برای بانک به وجود نیاورده و بانک به آن ترتیب اثرنمی دهد و در صورت کفایت موجودی چک را کارسازی و وجه آن را به دارنده تسلیم می‌کند و صادرکننده اگر دارنده را مستحق دریافت وجه چک نمی‌داند می‌تواند طبق شروط مندرج در چک به مراجع قضائی مراجعه کند.
3- مهم‌ترین و ساده‌ترین روش برای گریز از کیفر حبس این بند است. اگر ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده یا زمان صدور چک قبل از تاریخ مندرج در چک بوده است. به‌عنوان مثال تاریخ صدور چک 31/2/97 است و تاریخ وصول که در بالای چک درج شده،31/3/97 است. برای اثبات این مهم کافی است که صادرکننده کنار امضا خود تاریخ صدور را
درج کند.
4-آخرین مورد این است که در متن چک درج شده باشد که چک بابت ضمانت انجام معامله و یا تعهدی است که در این صورت نیز صادرکننده قابل تعقیب کیفری نمی‌باشد.همچنین اگر این مورد در متن چک درج نشده باشد،این موضوع که چک بابت ضمانت انجام معامله یا تعهد است،از طریق دیگر اثبات شود.
آیا فقط فقدان موجودی در بانک و برگشت خوردن آن موجبات شکایت کیفری و اعمال مجازات حبس برای صادرکننده را فراهم می‌کند؟ به جز مورد مذکور چند مورد دیگر نیز وجود دارد که صادرکننده چک را مشمول
مجازات کیفری قرار می‌دهد.
1- اگر شخصی با توجه به این که آگاه و عالم است که حساب منتسب به چک خود مسدود است اما به صدور چک از همان حساب مبادرت کرده باشد، در این صورت حداکثر مجازات(به تناسب مبلغ چک،6 ماه تا 2 سال)حبس برای او اعمال می‌شود.
2- صادرکننده چک نباید چک را به صورتی تنظیم کند که بانک به دلیل آنها از پرداخت چک خودداری کند.مثل: عدم مطابقت امضا، قلم‌خوردگی در متن چک یا اختلاف در مندرجات چک که در این موارد هم صادرکننده قابل تعقیب کیفری و اعمال مجازات حبس است. و آخرین مورد که موجب تعقیب کیفری صادرکننده است این است که صادرکننده بدون دلیل(مثل سرقت،جعل و...) به بانک دستور عدم پرداخت چک را بدهد.
محمدخالد ربیعه-کارشناس ارشد حقوق


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام