کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

متاسفانه اعتیاد به اینترنت به پدیده ی رایجی تبدیل شده که روزبه روز در حال افزایش است. شاید خود شما نیز به این نوع از اعتیاد دچار باشید یا در اطرافیانتان کسی را سراغ داشته باشید که با این مشکل روبه رو است. اعتیاد به اینترنت مسئله ی کم اهمیتی نیست، زیرا گاهی به جای کسب اطلاعات مفید وقت خود را در اینترنت هدر می‌دهیم. اعتیاد به اینترنت، اعتیادی رفتاری است که در آن، فرد به استفاده از اینترنت یا سایر دستگاه های آنلاین وابسته می‌شود تا از این طریق با استرس های زندگی مقابله کند. اعتیاد به اینترنت به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است، به ویژه در کشورهایی که این اعتیاد، تعداد بسیار زیادی از مردم را تحت تاثیر قرار داده است؛ برای نمونه در کره‌ی جنوبی، اعتیاد به اینترنت یکی از مشکلات سلامتی ملی به شمار می آید. جالب است بدانید اغلب تحقیقات مرتبط با موضوع اعتیاد به اینترنت در آسیا انجام شده است. البته این مسئله در کشورهای توسعه‌یافته‌ی آمریکای شمالی و اروپا نیز به نگرانی روبه رشدی تبدیل شده است. از آنجا که اعتیاد به اینترنت رسما به عنوان اختلالی اعتیادآور پذیرفته نشده است، شاید تشخیص آن دشوار باشد. چند کارشناس برجسته در زمینه‌ی اعتیاد رفتاری، با بررسی های خود به دانش موجود در خصوص نشانه های اعتیاد به اینترنت افزوده‌اند. به طور کلی تمام انواع اعتیاد به اینترنت از ۴ مولفه ی زیر برخوردار است:
۱. استفاده‌ی بیش از حد از اینترنت:
با وجود توافق بر سر اینکه استفاده‌ی بیش از حد از اینترنت، یکی از نشانه های مهم اعتیاد به اینترنت است، هیچ کس نمیتواند بگوید دقیقا چه مدت استفاده از رایانه، استفاده‌ی بیش از حد به شمار می‌رود. ولی از نظرِ فردی معتاد به اینترنت، تمام موارد استفاده از رایانه ضروری به شمار می‌رود.در ادامه بعضی از سوالات موجود در ابزارهای ارزیابی اعتیاد به اینترنت را ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا ارزیابی کنید چه میزان استفاده به معنیِ استفاده‌ی بیش از حد است. بیشتر از زمانی که در ابتدا در نظر داشته اید، آنلاین باقی می‌مانید؟
از اطرافیان خود می‌شنوید که به دلیل زمانی که در اینترنت سپری میکنید شما گله می‌کنند؟ می‌گویید یا با خود فکر می‌کنید فقط چند دقیقه بیشتر در اینترنت بمانم؟ تلاش می‌کنید زمان سپری کردن در اینترنت را کاهش دهید، ولی موفق نمی‌شوید؟ زمانی را که در اینترنت گذرانده اید، از دیگران مخفی می‌کنید؟اگر هر کدام از شرایط گفته شده در بالا، هر روز برای شما پیش بیاید، به این معنی است که دچار اعتیاد به اینترنت شده اید.
۲. ترک اعتیاد به اینترنت:
به طور معمول این باور وجود دارد که نشانه های ترک اعتیاد، فقط در مورد ترک وابستگی های فیزیکی به الکل و مواد مخدر مشاهده می‌شود، در حالیکه اکنون نشانه های ترک اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به اینترنت نیز شناخته شده اند. نشانه های معمول ترک اعتیاد به اینترنت شاملِ خشم، تنش و افسردگی در شرایطی است که دسترسی به اینترنت وجود ندارد.
۳. افزایش قدرت تحمل
نسبت به عامل اعتیادآور:
ظاهرا افزایش قدرت تحمل نسبت به عامل اعتیادآور که از مشخصه های اعتیاد به الکل و مواد مخدر است. در اعتیاد به اینترنت نیز وجود دارد. این حالت، شکل‌های گوناگونی دارد. ممکن است فقط بخواهید زمان بیشتری را برای استفاده از رایانه سپری کنید و به تدریج، زمان استفاده از رایانه، بیش از زمانی می‌شود که برای انجام هر یک از کارهای دیگر خود صرف می‌کنید؛ ممکن است به دنبال فناوری‌های بیشتری باشید، مثلا نرم‌افزارها، سخت‌افزارها یا گجت های بزرگ‌تر، بهتر و جدیدتری بخواهید. در هر صورت، تمنا برای داشتن مقدار بیشتر، تم غالب فرایندهای فکری و برنامه ریزی های شما خواهد بود.
۴. پیامدهای منفی اعتیاد به اینترنت:
اگر اعتیاد به اینترنت موجب هیچ آسیبی نمی‌شد، مشکلی وجود نداشت؛ ولی وقتی استفاده ی بیش از حد از رایانه اعتیادآور می‌شود، آسیب‌هایی به دنبال دارد. مثلا ممکن است به دلیل این مسئله، بیشتر روابط شخصیتان را با دیگران قطع کنید یا به روابط شخصی بی‌توجه شوید یا به دلیل استفاده‌ی بیش از حد از اینترنت با اطرافیان خود مشاجره کنید. معمولا روابط آنلاین به سرعت و به راحتی شکل می‌گیرد و حتی پدیده خیانت آنلاین که به معنای خیانت به شریک زندگی است از این موضوع حادث می‌شود. گاهی برای انجام هر کار دیگری به جز استفاده از رایانه، انرژی اندکی دارید؛ اغلب معتادان به اینترنت، به دلیل بیدار ماندن تا دیروقت، در روز احساس خستگی می‌کنند و دچار کمبود خواب هستند. ممکن است از نظر مالی نیز زیان ببینید، به ویژه اگر دچار اعتیاد به قمار آنلاین،خرید آنلاین و … شده باشید. اعتیاد در هر شکلی، اعتیاد و وابستگی محسوب می شود و نیاز به درمان دارد. اعتیاد را دست‌کم و محدود نبینید. امید است به شرایطی برسیم که اعمالمان را کنترل کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام