کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 خرداد 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

همه موجودات به زیستگاه خود که آشیانه ، خانه، کشور و وطن نامیده می شود علاقه داشته و برای حراست از آن نهایت سعی و تلاش خود را انجام می دهند. در ادیان، فرهنگ ها و ... مختلف نیز دفاع از وطن جایگاه خاصی دارد. تاریخ جهان مملو از هماوردی و جنگ هایی است، که در سطوح فردی، محلی، ملی، منطقه ای و جهانی برای دفاع و در جهت اعتلای وطن صورت گرفته است. تاریخ ایران سرشار از سعی و تلاش و فداکاری انسان‌های پاک‌باخته ای که همه چیز حتی جان شیرین خود را نیز فدای این مملکت کرده‌اند (در این مقال فرصت پرداختن به همه آن ها نیست) به عنوان نماد و سمبل کوروش کبیر که افکار، روش، منش، زمامداری و حکومت‌داری، تساهل و تسامح، احترام به حقوق و عقاید دیگران بدون
توجه به خاستگاه قومی و اعتقادات دینی و باورهای آن ها زبانزد خاص و عام است. به قول هرودوت، جان خود را در راه دفاع از کشور از دست داد. از سوی دیگر در طول تاریخ، انسان ها در خصوص مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اعتقادی و... دارای اختلاف نظر بوده و می باشند. اختلاف نظر وقتی در فضایی منطقی و آگاهانه و ... باشد، به عنوان موتور محرکه و توسعه کشور است. ولی اگر در فضایی آشفته همراه با جمود فکری و منافع شخصی باشد سمی مهلک برای کشور است. از زاویه دیگر همه بایستی بدانند که کشور باستانی و کهن ایران دارای رقبا و دشمنان تاریخی است که شغال‌وار منتظر فرصتند، که در صورت وجود مشکل برای این سرزمین، کلاهی از این نمد برای خود دست و پا کنند. حتی آن هایی که در طول تاریخ نه جایگاهی در فرهنگ تمدن جهان دارند و نه شاهدی از حکومت‌داری و سیاست‌ورزی منتظرند احساس حقارت تاریخی خود را جبران کنند. همان ها، کشور ایران را که مردمش دین اسلام را که بشارت عدالت، مساوات، برابری و برادری می داد پذیرفته و در حال حاضر یکی از مراکز ثقل جهان اسلام است به عنوان رقیب خود می دانند. در این شرایط خطیر، حساس و در این پیچ خطرناک تاریخی که کشور ایران در آن قرار گرفته همه موظفیم که از ایران حراست کرده و به آیندگان تحویل دهیم. عشق به کشور ساروجی معجزه‌گر است که می تواند همه ایرانیان را با افکار، عقاید و گرایش های سیاسی مختلف به یکدیگر وصل کند و استوانه ای سترگ است، که همه گرد آن جمع شویم و مملکت ایران را از این بحران نجات دهیم. نخبگان کشور در این غوغای زمانه وظیفه ای مضاعف دارند،و آن روشنگری و آگاهی‌بخشی به مردم و هشدار و وانذار به تصمیم گیران و سیاستمداران و دولتمردان کشور است. آن ها موظفند بحران های زیادی را که این مرز و بوم در طول تاریخ به خود دیده است به تصویر کشیده و یادآوری کنند که به همت و همدلی و همکاری مردم ایران و تدبیر مسئولان کاردان از همه بحران ها سرافراز بیرون آمده و همچنین به آن ها امیدواری حل مشکلات و عبور از این طوفان سهمگین را بدهند. همچنین شرایط فعلی کشور و معضلات و مشکلات را تجزیه و تحلیل کرده به آن ها توصیه کنند که باید با عقل و درایت و آینده‌نگری که برخاسته از نبوغ و وقت شناس ایرانیان است کشور را به سر منزل مقصود هدایت کند. نیک می دانیم بر اساس آیه قرآن، لانه عنکبوت سست‌ترین خانه ها اما در وجود عنکبوت بر مبنای نظام آفرینش و فطرت، غیرت و عصبیتی است که همین لانه سست را به زیباترین وجه محافظت می کند. درس و اعتبار این تمثیل جز این نیست که عزم و غیرت عنکبوت را پیشه وطن‌داری خویش کرده و ایران عزیز را با همه توان و اشتیاق حفظ کنیم. نامه اخیر اردشیر زاهدی که با وجود اختلافات شدیدی با ما دارد به دفاع از مردم ایران برخاسته نیز شروع خوبی است. این مسئله می تواند الگویی باشد برای اپوزسیون خصوصا آن بخش
کوچکی که حاضر به ساقط کردن جمهوری اسلامی حتی به قیمت تجزیه ایران می باشند و گروه‌ها و
جریان های داخلی که به دنبال منافع گروهی و باندی زودگذر
خود هستند و از منافع و امنیت ملی غافل هستند. خالی از لطف نیست بدانیم، در انقلاب مشروطیت سید محمد طباطبایی از رهبران روحانی مشروطه در نامه ای به عین‌الدوله صدراعظم می نویسد: به خداوند متعال و به جمیع انبیاء و اولیاء قسم به اندکی مسامحه و تاخیر ایران از دست می رود. من اگر جسارت کرده و بکنم معذورم، زیرا که ایران وطن من است، اعتبارات من در این مملکت است، خدمت من به اسلام در این محل است، عزت من تمام بسته به این دولت است.می بینم این مملکت به دست اجانب می افتد و تمام شئونات و اعتبارات من می رود. پس تا نفس دارم در نگهداری این مملکت می کوشم بلکه هنگام لزوم جانم را در راه این کار خواهم گذاشت. به عنوان یک ایرانی که علاقه مند و عاشق وطنم ایران هستم مطالبی را به عرض ملت ایران و جریان های سیاسی داخلی می رسانم:
1-کشور ایران در طول تاریخ حیات پر فراز و نشیب خود حوادث و رویدادهایی را به خود دیده است. ایرانی که دوره ی کوروش کبیر بر جهان حکومت می کرد و دوره ای همچون فترت و سستی شاه سلطان حسین صفوی را و ... برخود دیده است، در تاریخ ایران حکومت ها آمدند و رفتند ولی ایران ماند. هر چند اصطلاحا از شکل اسب به شکل گربه درآمده است. ما مردم ایران موظفیم با عقل و درایت که برخاسته از هوش و نبوغ ایرانی است از آن حراست کرده و به آیندگان بسپاریم.
2-همه می دانند و من نیز معترفم که مملکت دارای مشکلاتی است.
3-اپوزسیون خارج از کشور شاید به علت دوری از کشور شناخت صحیح و کاملی از مسائل داخلی کشور نداشته باشند ولی قطعا به خوبی از شرایط منطقه ای و جهانی مطلع می باشند. شایسته است که مواظب افکار، حرکات و برنامه های خود بوده و با مطالعه و تامل برخاسته از عقلانیت و آینده‌نگری حرکت کنند. و در دام آن بخش کوچکی از اپوزسیون که در رویای سرنگونی حکومت ایران حتی به قیمت تجزیه ایران هستند نیفتند.
4-آیا اپوزسیون خارج کشور و گروه‌ها و جریان های داخلی به این مسئله توجه دارند که شواهد تاریخی حکایت از آن دارد که به محض سستی و فتور در حکومت مرکزی و در گسست های تاریخی بعضی از اقوام علم تجزیه‌خواهی به پا کرده و به دنبال تجزیه ایران
خواهند بود.
5-نخبگان و دلسوزان ایران بایستی به وظیفه خطیر خود در این موقعیت سرنوشت‌ساز عمل کرده و شرایط کشور، منطقه و جهان را برای حکومت‌گران و مردم تجزیه و تحلیل و پیشنهادهایی را برای عبور از این گردنه و پیچ تاریخی خطرناک ارائه کنند.
6- حاکمان و سیاستمداران بایستی شرایط حساس و خطیر کشور را درک کرده و به هشدارها، تذکرات و پیشنهادات نخبگان علاقه‌مند به مملکت و دلسوز توجه کرده و در رفتار ملی، منطقه ای و بین‌المللی خود
تجدید نظر کنند.
7-مردم ایران و نخبگان بایستی با عقلانیت و منطق و آینده‌نگری تصمیم گرفته و کاری نکنند که باعث پیشمانی شود. همچنین بایستی توجه کنند که دخالت خارجی، دموکراسی و توسعه را به دنبال نخواهد داشت. بایستی هوشیار باشیم که رسیدن به دموکراسی و توسعه نیاز به فرهنگ‌سازی و تعامل سازنده دارد. همه بایستی به این مسئله اساسی توجه کرده که رقبا و دشمنان تاریخی این مرز و بوم منتظر فرصتند تا ایران را نابود کنند. هر چند بعضی از آنها به ظاهر دم از دوستی با ایران می زنند.
دانش‌آموخته ی جغرافیای سیاسی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام