کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 خرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

در روزهای گذشته اظهار نظرها و اقدامات درباره برجام همچنان میان طرف‌ها‌ی مختلف این توافق ادامه داشت. برخی تصمیمات که در ایران گرفته شد، هرچند واکنش منفی محتاطانه از سوی اتحادیه اروپا نیز مواجه شد اما همچنان 1+4 امیدوار هستند بتوانند این توافق را حفظ کنند. با این حال درباره سرنوشت برجام می‌توان گفت آنچه تکلیف را روشن خواهد کرد تا درصد بالایی به نشست کشورهای گروه7 در کبک کانادا بستگی دارد. هفت کشور صنعتی جهان درحالی گرد هم می‌آیند که ایالات متحده با اعمال برخی تعرفه‌ها‌ علیه شرکای خود از جمله اتحادیه اروپا موجب شده تا زمزمه‌ها‌یی از جنگ تجاری میان این دو متحد شنیده شود. در واقع به نظر می‌رسد موضوع تعرفه‌ها‌ اختلافات میان این دو طرف را شدت بخشیده و عمیق تر از قبل میان کاخ سفید و اروپا شکاف شکل گرفته است. در این شرایط نامه وزرای خارجه سه کشور اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا برای معافیت شرکت‌ها‌ی اروپایی از تحریم‌ها‌ی یکجانبه آمریکا نیز قابل پیش بینی بود که با پاسخ رد واشنگتن مواجه شود. در واقع دونالد ترامپ در ماجرای خروج از برجام چنان جدیتی از خود نشان داده که بعید است خود شخصا معافیت‌ها‌یی را برای دیگران درباره تجارت با ایران بپذیرد.
با این حال هرچند دشواری های بسیاری برسر بقای برجام وجود دارد اما با تعمیق اختلافات میان اروپا و آمریکا می توان امیدوار بود برجام نیز بتواند از این شرایط سود ببرد. هرچه این روند شکاف میان دو قدرت جهانی افزایش یابد می توان به این موضوع که اروپا در مخالفت با آمریکا بر حفظ برجام تاکید کند امیدوارتر شد. البته هنوز نمی توان از این موضوع گفت که اروپا در چه سطحی و در چه چارچوبی می تواند این توافق را حفظ کند اما بدیهی است آنها به عنوان یکی از طرف های تاثیرگذار در شکل‌گیری این توافق به دنبال دفاع از حیثیت خود هستند و سقوط برجام را در جهت تضعیف پرستیژ خود قلمداد می کنند. در روزهای اخیر سفر بنیامین نتانیاهو به سه کشور اروپایی در جهت تضعیف برجام نیز بخش دیگری از اخبار بود که به نظر می‌رسد این سفر اتمام حجت لابی یهودی آمریکا با کشورهای اروپایی بود هرچند که مشاهده
شد رهبران اروپا چندان با خرسندی و رضایت از این سفر استقبال نکردند. به نظر می رسد در هفته های آتی با افزایش اختلافات میان دولت ترامپ و کشورهای اروپایی اگر ایران رویکردی منطقی را در پیش گیرد و تلاش کند هرگونه بهانه برای تنش زایی را از طرف تندرو ماجرا بگیرد می تواند روی حمایت های اتحادیه اروپا حساب باز کند. نباید از این واقعیت غافل شد که حفظ این توافق که از قضا می تواند منافع ایران را از مسیر مسالمت آمیز تامین کند همراهی و همکاری با اروپا اجتناب ناپذیر است. در واقع در لحظه‌ای حساس قرار گرفته ایم که اقدام سنجیده و منطقی از سوی ایران می تواند کمک فراوانی به حل معادله آینده برجام کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام