کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 خرداد 1397

صفحه خبر: صفحه یک

شاید خیلی پیچیده نباشد اما ساده هم نیست! به هر صورت پیش‌بینی نتیجه نهایی شطرنج دیپلماسی سه جانبه مخاطره‌آمیزی که ساشای ورزشکار(ولادیمیر پوتین) شروع کرده قدری مشکل به نظر می‌رسد. فعلا نمی‌دانیم!.
با یک نگاه ابتدایی به تحولات دو ماه اخیر سه محور خاورمیانه عربی،خلیج فارس ومدیترانه شرقی به راحتی می‌توان فهمید شرایط در حال تغییر کردن از نوع جدی آن است. امابه نفع کی!؟ سوال اصلی همین است. اجازه دهید شرایط عمومی منطقه را با هم مرور کنیم.
1- شرایط عراقی که روبه عادی شدن می‌رود.
2- دولت سوریه به مرور در حال تکمیل سلطه خود بر کل کشور است.
3- توافق هسته‌ای ایران با خروج ایالات متحده از آن بر لبه قرار گرفته و آینده نامعلومی دارد.
4- در صحنه گفتمان دیپلماسی، سر گئی ریابکف معاون وزیر خارجه روسیه از ضرورت حفظ توافق هسته‌ای البته با امتیاز دادن تهران سخن گفته است (!)
5- روابط و مناسبات روسیه و اسرائیل به نحو عجیب و بی سابقه‌ای در حال گسترش است. هفته گذشته همزمان باسفراویگدور لیبرمن به روسیه و ملاقات باهمتای روس خود،او با اشاره به موضوع ایران در سوریه مسکو گفت " مسکو به نیازهای امنیتی اسرائیل در سوریه اهمیت می‌دهد". لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز هفته قبل به صراحت از خروج همه نیروهای غیرسوری از مرزهای جنوبی سوریه سخن گفت.
6- مناسبات سه جانبه اما مستقل ترکی- عربی و روسی با محوریت مسکو در حال شکل‌گیری است.
7- آشفتگی سیاسی و هرج و مرج سیاسی عموما بر سر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اوضاع مضحکی دراین کشور به وجود آورده است.
بسته به اینکه در کدام طرف ماجرا و دعوا قرار دارید، قضاوت در باره این تحولات می‌توانند متفاوت باشد. اما متقابلا هیچ‌کس از تبعات این وضعیت هژمونیک سیاسی به نفع مسکو در امان نیست. درچنین وضعیتی دیپلماسی جدید روسیه سوالات متعددی را مطرح کرده است. صرف نظر از اینکه مخالف، موافق یا بی‌تفاوتی به این وضعیت (که البته بی تفاوتی عملا بی‌معناست)، اما محتوای همه سوالات یکی است"مسکو به دنبال چیست؟".
جدای ازموقعیت خاص سوریه، فکر می‌کنم مسئله اصلی بیشتر به حضور سیاسی – امنیتی متفاوت روس‌ها در خاورمیانه مربوط می‌شود. حضوری که در مقایسه با گذشته و سنت‌های معمول دیپلماسی شناخته شده و دست‌دومی آنها کاملا مبهم؛تهاجمی، طلبکارانه و زیرکانه به نظر می‌رسد. حتی و شاید هم بیشتر برای دوستان و متحدان نزدیک مسکو!. روس‌ها اکنون مترصدند بی محابا، بردیگرانی که الزاما می‌توانند رقیبان و مخالفان منطقه‌ای و بین‌المللی شان نباشند!عرصه حضور و رقابت را برهمگان تنگ و به‌شدت پرهزینه کنند. برخی تحلیلگران امورخاورمیانه البته معتقدند " دیپلماسی جدید" عبارت دقیقی برای توصیف استراتژی نوین روس‌ها در منطقه نیست. چراکه سیاست فعلی آنها در گذشته هم وجود داشته اما با سه مانع عمده روبه‌رو بوده که اکنون مرتفع شده اند.
نخست، بلا منازع بودن قدرت ایالات متحده در خاورمیانه.
دوم، موانع ایدولوژیکی رابطه با کرملین و پایان مخالفت اعراب محافظه‌کار با حضور روسیه مدرن در تحولات خاورمیانه.
سوم، مخالفت اسرائیل با حضور، دخالت و نقش مسکو در منطقه و مناقشات خاورمیانه.
مقام ارشد دیپلماتیک یک کشور عربی شمال آفریقا مستقر در سازمان ملل می‌گوید " سیاست خارجی وامنیتی کنونی مسکو در امتداد تصمیمات راهبردی آنها از گذشته است. اینکه چه کسی با چه باور ایدئولوژیکی در کرملین حضور دارد چندان مهم نیست".
این دیدگاه ممکن است درست باشد شاید هم خیر!؛ اما در یک نتیجه‌گیری کلی و عمومی‌تر، تردیدی نیست با بهره‌برداری روس‌ها از شرایط کنونی منطقه خاورمیانه در نهایت آنها جهت نوک تیز پیکانشان را به سمت اروپا معطوف خواهند کرد. به همین دلیل به باور برخی منابع دیپلماتیک اروپایی مقیم واشنگتن همان‌طور
که فروش گسترده سلاح به اعراب(حال
به هر علت و بهانه ای)، الزاما ایالات متحده را به متحدی وفادار برای آنها تبدیل نخواهد کرد و اعراب را به همین دلیل به فکر چاره برون‌رفتی " تنوع امنیت راهبردی و اصول ثبات استراتژیک جدید " انداخته، نگرانی مشابهی نیز احتمالا رهبران اروپا را متقاعد کرده به روسیه نزدیک‌تر شوند. درچنین وضعیتی خواسته و ناخواسته قطع نظر از نتیجه نهایی، شرایط بازی دیپلماسی به نفع روسیه مساعد می‌شود. مگر آنکه محور مستقلی از سوی لندن،برلین و پاریس شکل بگیرد که فعلا شرایط آن وجود ندارد. این هم یکی به نفع مسکو. به هر حال می‌تواند از سر شوق نباشد!اما دلیل حضور مستمر رهبران اروپا در کرملین چیست؟پاسخ هوش زیادی نمی‌خواهد.
قبول داشته باشیم یا نه!؟ اماآقای پوتین قبل ازآغاز تورنمنت شطرنج اروپا، فعلا در دور اول کنار سه میز "خاورمیانه عربی، مدیترانه شرقی و خلیج فارس" بازی‌های همزمان بسیار حساسی راشروع کرده است. پیش‌بینی نتایج بازی‌هایی در این سطح آن هم با توجه به ناپایداری شرایط خاورمیانه، موقعیت امنیتی اروپا و آشفتگی سیاسی در ایالات متحده اگرغیر ممکن نباشد اما بسیار سخت و با ضریب خطای بالاست. شما
این طور فکرنمی کنید!؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام