کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 خرداد 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد-گروه سیاسی: ماجرای معرفی 20وکیل، از سوی قوه قضاییه، به منظور این که این وکلا با تایید رئیس قوه قضائیه در اختیار متهمان امنیتی در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار بگیرند سر و صدای زیادی به پا کرد. این مسئله انتقادات زیادی به همراه داشت قانونی که در سال 1392 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و اختصاص به مرحله مقدماتی دارد و در مرحله رسیدگی متهم می‌تواند از بین وکلای دادگستری هر کسی را خواست انتخاب نماید. جو به گونه‌ای پیش رفت تا معاون اول قوه قضائیه محسن اژه‌ای نسبت به آن واکنش نشان داد ودر رابطه با فهرست ۲۰نفره وکلای موضوع تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 گفت: بر اساس مصوبه قانون، کسانی که در مرحله مقدماتی می‌خواهند وکیل داشته باشند حتما باید آن‌ها به تایید رئیس قوه قضاییه برسد. وی با بیان اینکه این موضوع را مجلس تصویب کرده و خواسته قوه قضاییه نبوده است، تصریح کرد: این لیست هم لیست نهایی نیست و اختصاص به تهران هم ندارد بلکه در تمام استانها، چون مشکل وجود داشته درخواست شده که از همه استان‌ها لیستی تهیه شود و اختصاص به تهران هم ندارد. معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه بیست و چند نفری که اعلام شده نهایی نیست، افزود: در تهران و در تمام استان‌ها هم در حال اضافه شدن است؛ یعنی هر استانی ممکن است بیست نفر، سی نفر و یا پنجاه نفر تعداد باشند و به مقداری که حتما نیاز هست و پرونده‌ها نیاز داشته باشند، این کار انجام می‌شود و بر اساس قانون است. وی در رابطه با عدم مشورت با برخی نهاد‌ها مثل کانون وکلا برای اصلاح این بخش از قانون هم گفت:این قسمت طرح و پیشنهاد مجلس بوده است، لذا حتما مجلسی‌ها با کسانی که لازم باشد مشورت می‌کنند، البته این بدین معنی نیست که با تک تک افراد مشورت کنند؛ چراکه امری بدیهی است وحتما ملاحظه می‌نمایند، ولی در هر صورت قانون هست و اگر چنانچه هرکسی احترام به قانون داشته باشد باید توجه کند.
پروانه مافی نماینده مجلس هم در این خصوص می‌گوید این قانون مصوبه‌ای بوده که در مجلس نهم به تصویب رسیده است و در صدد اصلاح این موضوع هستیم. با این حال عیسی امینی رئیس کانون وکلای دادگستری اظهارداشته مرکز کانون وکلای دادگستری مرکز اجرای تبصره ماده ۴۸ را در راس برخی اشکالات می‌داند و حکم تبصره مزبور را به دلایل مذکور غیرقابل‌اجرا می‌داند. این دیدگاه برای حفظ اعتبار نظام قضایی و حقوقی کشور است که این اشکال قانونی موجب خدشه بر آن شده است و تاخیر مجلس موجب خسران بیشتر خواهد شد. از سویی هم محمدرضا ساکی مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه در گفت‌و‌گویی با ایسنا با اشاره به ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: تبصره ذیل این ماده تصریح کرده است که در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و در مرحله تحقیقات مقدماتی وکلای مورد تایید قوه قضاییه می‌توانند شرکت کنند. این ماده از قانون آیین دادرسی نیروهای مسلح اقتباس شده است و در جریان تعامل بین مجلس و شورای نگهبان به تصویب رسید. وی افزود: با تصویب این مقرره قانونی، قوه قضاییه در مقابل کار انجام شده قرار گرفت و در جلسات متعددی با کانون وکلا در پی راه حلی برای نحوه بهتر انجام شدن این ماده قانونی بودند و از طرفی عدم اجرای قانون نیز موجب تضییع حقوق متهمان می‌شد. وی تصریح کرد: در آخرین اصلاحات قانون که به زودی در مجلس بررسی خواهد شد این ماده قانونی اصلاح شده و دیگر لازم نیست لیستی از وکلا به تایید قوه قضاییه برسد. حال باید دید آیا مجلس دهم راهی برای اصلاح این قانون و گذر از اتفاقی که هم اکنون ممکن است روی خوشی هم نداشته بشاد بر می‌دارد ؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام