کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 خرداد 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: مسئله‌ای در ایام تعطیل غوغا به پا کرد. موضوعی که به نظر می‌آید اولین بار از سوی خبرگزاری فارس و البته‌اندکی بعدتر از سوی امیرآبادی فراهانی به عنوان یکی از اعضای اصولگرای هیئت رئیسه مجلس مطرح شد. خبرگزاری فارس اسامی هفت نماینده مجلس را عنوان کرد که ظاهرا طی یک قرعه‌کشی در کمیسیون فرهنگی و فراکسیون ورزش به جام جهانی روسیه می‌روند. اینکه چرا کمیسیون فرهنگی هم دلیلش مشخص است؛ یکی از امور این کمیسیون، ورزش و جوانان است و البته یک کمیته هم با همین عنوان دارد. این هفت نفر عبارت بودند از: غلامرضا کاتب، پروانه سلحشوری، محمد علی وکیلی، محمد اسماعیل سعیدی، رحیم زارع، همایون یوسفی و علی اصغر یوسف نژاد.‌اندکی بعدتر امیر آبادی از صداو سیما و در شبکه‌های مختلف سر و کله اش پیدا می‌شود و از مخالفت هیئت رئیسه با حضور نمایندگان مجلس در سفر به روسیه با این استدلال که شرایط اقتصادی کشور بد است خبر داد و گفت: «در صورت لزوم با طرح سوال، از وزیر ورزش و جوانان خواهیم خواست با حضور در مجلس پاسخ نمایندگان درباره علت اعزام تعدادی از نمایندگان به جام‌جهانی روسیه را توضیح دهد.»
لحظاتی بعد شبکه‌های اجتماعی هم پر می‌شود از این خبر و ماجرای سفر نمایندگان مجلس به روسیه که با اعتراضات و واکنش‌های مردم روبه‌رو می‌شود. خیلی‌ها یاد سفر چهار سال پیش نمایندگان مجلس نهم به برزیل و جام جهانی با عنوان ترویج فرهنگ اسلامی - ایرانی در برزیل و مبحث نظارت بر عملکرد کاروان ورزشی کشورمان در جام جهانی افتادند. تاکنون نیز هیچ گزارش مشخصی از این سفر داده نشده است. از همین روست که ماجرای رفتن نمایندگان مجلس فعلی به روسیه آن هم در چنین شرایطی جنبه منفی خود را بیش از پیش نمایان می‌سازد.
البته‌اندکی بعد خبر می‌رسد که برخی نمایندگان از این سفر انصراف داده‌اند، کسانی مثل غلامرضا کاتب که در صحبت‌ها و اظهاراتی همسو با امیر آبادی می‌گوید به دلیل مشکلات اقتصادی چنین سفری به صلاح نیست و بهتر آن است تا هزینه این سفرصرف امور دیگری شود. البته او پیشنهاد هم می‌دهد که یک یا دو نماینده به جای این تعداد از نمایندگان با تایید هیئت رئیسه مجلس حضور داشته باشند.
اندکی بعدتر خبر می‌رسد که رحیم زارع و محمد اسماعیل سعیدی هم از حضور در این سفر انصراف داده‌اند.

انصراف دادم...
به سراغ محمد اسماعیل سعیدی می‌رویم. او با تایید انصراف خود از سفر به جام جهانی روسیه، در اینباره به آفتاب یزد می‌گوید: مردم در مضیقه هستند و اینکه دراین شرایط با چنین هزینه‌ای به روسیه برویم توجیه‌پذیر نیست. به هر حال نظارت مجلس بر امور جام جهانی از طرق دیگر هم می‌تواند انجام شود، بنابراین شرایط ایجاب می‌کرد تا از این سفر کناره گیری کنم و حاشیه‌هایی که به متن تاثیر می‌گذارد را به این جریان وارد نکنم. این هزینه‌ها هزینه‌های حاشیه‌ای هستند و به نظر هم می‌آید که این سفر مثمرثمر هم نیست.
وقتی درباره اینکه آیا انصراف او یا دو نماینده دیگر قرار است باعث شود تا اشخاص دیگری جایگزین آنها شوند، سوال می‌کنیم، پاسخش منفی است و می‌گوید : چنین چیزی نیست
اما فارغ از جو منفی موجود علیه نمایندگانی که قصد سفر به روسیه را دارند، آیا واقعا حق فراکسیون ورزش و یا کمیسیون فرهنگی مجلس که هدایت کننده کمیته ورزش و جوانان است این نیست که چند عضو را در مسیر وظیفه نظارتی مجلس به جام جهانی ببرد؟ از سعیدی این را که می‌پرسیم پاسخ می‌دهد: چهار سال پیش هم اعضایی به عنوان کمیته نظارت به برزیل رفتند بحث نیز برسر همین است که این سفرها ثمرات و نتایج لازم را نمی‌تواند داشته باشد. بنابراین اگر بحث نظارت است، می‌توان اعمال نظارت را از مسیرها و کانال‌های دیگر نیز انجام داد.
این نماینده مجلس پیرامون این که اساسا نظارت بر امور ورزشی جام جهانی قرار است نظارت برچه اموری باشد، می‌گوید: نظارتی که در بحث مجلس است نظارت بر قوانین و چارچوب‌هایی است که باید دستگاه‌های اجرایی رعایت کنند. ما باید بتوانیم قدرتمند و با امکانات لازم در مسابقات جهانی حضور داشته باشیم و از کارشکنی، اختلاف و مشکلاتی که در حین مسابقات بر روحیه بازیکنان تاثیر می‌گذارد جلوگیری کنیم، اما همه این نظارت‌ها را می‌توان از کانال‌های دیگر و افراد دیگر رصد کرد.»

کمیسیون فرهنگی، نه فراکسیون ورزشی
وی در پاسخ به این سوال که چرا هم اعضای کمیسیون فرهنگی و هم فراکسیون ورزش برای رفتن به جام جهانی انتخاب شده‌اند، می‌گوید: «اگر بحث نظارت است،این موضوع تنها وظیفه کمیسیون فرهنگی است. بحث نظارت یک وظیفه رسمی است و جزو وظیفه ذاتی نمایندگان است. بحث قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون در کنار کمیسیون اصل 90 که وظیفه شکایات و گزارش‌ها را دارد باید در نظر گرفته شود.اما فراکسیون‌ها از نظر قانونی موضوع اعمال نظارت را ندارند. اعمال نظارت از طرف (کمیسیون فرهنگی) است و فراکسیون ورزش به عنوان پشتیبانی از تیم ملی مطرح شده است وگرنه اساسا فراکسیون ورزش و نظارت آن‌ها موضوعیت ندارد و بحث نظارت تنها باید از سوی کمیسیون فرهنگی باشد.»
اما وقتی از نحوه قرعه کشی و درآمدن نام او برای سفر به روسیه می‌پرسیم، می‌گوید: «من در زمان آنچه که به عنوان قرعه کشی بیان می‌شود نبودم. تنها تلفنی به من اطلاع دادند که جزو مسافرین هستم، از همین رو در جریان نحوه عملکرد آنها نیستم.»
او درباره اینکه آیا از دیدگاه او حضور یک یا دو نفر نماینده (و نه هفت نماینده نام برده شده را) در جام جهانی را می‌توان توجیه پذیر و یا حتی ضروری دانست، می‌گوید: «من معتقدم که حتی یک نفر هم ضرورتی ندارد اما اگر اعضای هیئت رئیسه و کمیته سفرهای خارجی چنین چیزی را تشخیص داده‌اند این سفر می‌تواند صورت بگیرد.»

این چه سوالی است؟
اما محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس و از اعضای کمیسیون فرهنگی یکی دیگر از کسانی است که نامش در بین اسامی مسافران سفر به جام جهانی روسیه آمده است. کسی که وقتی از او درباره این سفر می‌پرسیم و اینکه آیا او هم از رفتن به روسیه انصراف می‌دهد یا نه؟ با دلخوری به آفتاب یزد می‌گوید: «اصلا مسافرتی نبوده است که بخواهم انصراف بدهم. شما هم در دام خبرسازی خبرگزاری فارس نیفتید. نمی‌دانم یعنی اینقدر سوژه برای شما کم است که چنین چیزی را می‌پرسید؟ »
وقتی از او می‌خواهیم تا خودش ماجرا را شرح دهد، اظهار می‌کند: «بروید از همان‌هایی که چنین خبرسازی‌ای کرده‌اند بپرسید! هر مسافرتی که برای نمایندگان مطرح می‌شود نامه و تقاضای آن به هیئت رئیسه می‌آید و تاکنون چنین تقاضایی به هیئت رئیسه نیامده است که ما اکنون بخواهیم راجع به آن صحبت کنیم.»
او ادامه می‌دهد: « در کمیسیون فرهنگی هم چنین چیزی درباره حضور من به روسیه مطرح نیست.»
اما برای وکیلی توضیح می‌دهیم که ما با نمایندگانی مثل سعیدی تماس گرفته ایم و او این موضوع را تایید می‌کند که وی می‌گوید : «ممکن است با آقای سعیدی تماس گرفته شده باشد اما من به هیچ عنوان جزو قرعه کمیسیون فرهنگی نبودم و حتی من نخستین کسی بودم که پیشنهاد دادم اگر چنین تصمیمی قرار است گرفته شود وزارت ورزش به پاس احترام به فوتسال بانوان، این سهمیه را به بازیکنان تیم فوتسال بانوان بدهند.»
او در پاسخ به این سوال که خروجی چهار سال گذشته نمایندگان در سفر به برزیل چه بوده است و اساسا نمایندگان قرار است چه نظارتی بر مسابقات جام جهانی داشته باشند؟ می‌گوید: «اشتباه شما با این سوال این است که اصل سفر را قطعی دانستید و اکنون درباره دلیلش صحبت می‌کنید. باز هم تاکید می‌کنم در دام رسانه‌های اصولگرا نیفتید.»
این پاسخ وکیلی باعث شد تا از او بپرسیم که آیا اظهاراتش به این معناست که اصل خبر سفر نمایندگان را تکذیب می‌کند که تاکید دارد: «من اصلا ازاین ماجرا خبر ندارم.»
وی البته درباره دلیلی که برای این سفر آورده می‌شود یعنی موضوع نظارت نمایندگان در جام جهانی، می‌گوید: «به نظر من این نظارت مفهومی ندارد. نظارت به این معنا نیست که حتما بخواهید به جام جهانی بروید. نظارت یک فرآیند دارد، تصمیم گیری درباره بازی‌هایی که انجام می‌شود، تدارکاتی که صورت می‌گیرد و... همه این‌ها قابل نظارت است و نباید این نظارت الزاما در خود روسیه صورت بگیرد.»
او درباره این که اگر به جای 6 یا 7 نفر نماینده، یک یا دو نفر از نمایندگان به روسیه می‌رفتند این موضوع بازهم مسئله ساز بود، می‌گوید: «ممکن است در افتتاحیه جام جهانی برای جمهوری اسلامی مناسب باشد یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس همراه با مقامات کشور یک روزه و برای روحیه دادن به تیم در آن جا حضور داشته باشند، به نظرم این موضوع ایرادی ندارد. اما از این همه جو سازی فعلی درباره این سفرها در عجبم. اولویت‌های کشور چیزهای دیگری است.»
وی درباره اینکه اگر چنین تقاضایی(سفرنمایندگان به روسیه ) به هیئت رئیسه برای سفر به جام جهانی بشود آیا آن طور که امیرآبادی می‌گوید قرار است رد شود، گفت: « اگر فرض بگیرید که چنین تقاضایی به هیئت رئیسه شود،کمیته سفرهای خارجه چنین سفری را بررسی می‌کند اما تاکید می‌کنم چنین تقاضایی تا کنون به هیئت رئیسه نشده است.»

قرعه‌کشی دروغین
اما بی‌تردید وجود کمیته ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی، یکی از دلایلی است که برخی اعضای انتخابی کمیسیون فرهنگی برای سفر به جام جهانی انتخاب شدند. وقتی می‌خواهیم از روند قرعه کشی در فراکسیون ورزش و کمیسیون فرهنگی برای انتخاب نمایندگان مجلس بپرسیم، ماجرای قرعه کشی به شدت تکذیب می‌شود و در این راستا، یک نماینده مجلس که نمی‌خواست نامش فاش شود با تاکید بر اینکه اساسا جریانی به نام قرعه کشی در کمیسیون فرهنگی و کمیته ورزش و جوانان وجود نداشته است، به آفتاب یزد می‌گوید: « این موضوع سخنان نابخردانه یک نفر با انگیزه‌های سیاسی است. هرکسی که جریان قرعه کشی در کمیسیون برای رفتن نمایندگان به روسیه را مطرح کرد به دنبال تخریب بوده است. اساسا قضیه‌ای به نام قرعه کشی در کمیته مطرح نبوده است و نیست.»
او درباره اینکه قضیه آن هفت نماینده مجلسی که نام‌شان مطرح می‌شود چیست، اظهار می‌کند: «واقعا نمی‌دانم این اسامی را بر چه مبنایی مطرح کرده‌اند.» این نماینده مجلس اظهار کرد: « سفرهایی که کمیته انجام داده به هیچ وجه تفریحی نبوده است.در کمیسیون و کمیته تنقیح قانون ورزشی، قانون گذاری و نظارت داریم و در کمیسیون فرهنگی نیز سفرهای ورزشی انجام می‌شود.» او می‌گوید: « کمیته ورزش، زنان و جوانان جزو لاینفک کارش است که حداقل سه جلسه در هفته را اختصاص به کار ورزشی، نظارت و قانونگذاری دهد و هیچ یک از سفر‌های تفریحی برای ما سفر ورزشی محسوب نمی‌شود.اگر به نظر دیگران چنین چیزی است را من نمی‌دانم. چرا کمیسیون‌های دیگر که سفر می‌روند غوغا نمی‌شود؟ کمیسیون قضایی و کمیسیون فرهنگی کم سفر ترین‌ها در مجلس هستند اما وقتی بحث سفر ورزشی شده است اینچنین غوغاهایی می‌شود. وی ادامه می‌دهد :به نظر می‌آید این صحبت‌ها چیزی جز عوام فریبی نباشد.»

هزینه‌اش را خودم می‌دهم
اما مثل آن که صادقانه و صریح ترین صحبت‌ها را دراینباره باید از پروانه سلحشوری یکی دیگر از نام‌هایی که به عنوان مسافران جام جهانی روسیه عنوان شده‌اند بشنویم. او ضمن تایید خبر سفر برخی نمایندگان مجلس، به آفتاب یزد می‌گوید: «من جزو اسامی هستم که برای رفتن به جام جهانی انتخاب شدم وآن را تکذیب هم نمی‌کنم.»
وی ادامه می‌دهد :« کمیسیون‌ها اساسا بنابه کار کمیسیونی‌شان سفرهایی را در پیش دارند و اتفاقا کمیسیون فرهنگی یکی از کم سفرترین کمیسیون‌های مجلس است اما اگر کار کمیسیون فرهنگی به حوزه ورزش، فرهنگ، سینما و... مرتبط است این دیگر تقصیر اعضای کمیسیون فرهنگی نیست. حتما در جریان هستید، زمانی که موضوع ثبت نام نمایندگان برای کمیسیون‌های فرهنگی در جریان بود کسی برای این کمیسیون ثبت نام نمی‌کرد چون کم سفرترین کمیسیون‌هاست. اینکه الان چرا چنین سفری حاشیه ساز می‌شود محل تعجب دارد در حالیکه دوستان دیگر در کمیسیون‌های دیگر به وفور سفرهای مختلفی به خارج از کشور دارند که هیچ یک حاشیه ساز نمی‌شود.»
سلحشوری می‌گوید: «هربارنوبت به کمیسیون فرهنگی می‌رسد این جنجال‌ها به وجود می‌آید اقتضای کمیسیون فرهنگی حضور در حیطه ورزشی، تاریخی و فرهنگی است اما دیدیم وقتی نمایندگان این کمیسیون از موزه لوور هم بازدید کردند تا چه‌اندازه دچار حاشیه شده‌اند. باور کنید این سفرها در حیطه کار کمیسیونی ماست و جنبه تفریحی ندارد.»
او در پاسخ به این سوال که آیا موضوع قرعه کشی برای انتخاب اعضای کمیسیون درباره این سفر درست است، اظهار می‌دارد: « قرعه کشی لااقل درباره من صحت ندارد. من تنها کسی از کمیسیون بودم که سفر کمیسیونی نرفته بودم و از همین رو برای این سفر انتخاب شدم که تا این حد حاشیه آفرین شد.»
از سلحشوری می‌پرسیم که گفته می‌شود دلیل این سفر بحث نظارتی نمایندگان مجلس بوده است و اتفاقا بسیاری به همین توجیه نظارتی ایراد می‌گیرند، او می‌گوید :«آموزشی و مفید بودن این سفرها برای بازسازی برخی کارها در کشور یا حتی قانونگذاری و تصمیم گیری مواردی در زمینه ورزش را نمی‌توان انکار کرد. موضوعی که در بحث جام جهانی نیز می‌تواند صدق کند. از سویی بحث نظارت نیز وجود دارد، برای جام جهانی هزینه‌هایی می‌شود اینکه نوع این هزینه‌ها و نوع اجرا به چه شکلی صورت می‌گیرد نیز دراین نظارت‌ها مطرح است، شرایط بازیکنان و تیم و نظارت بر حاشیه‌ها از جمله دیگر موارد است.»
از سلحشوری می‌پرسیم که چرا اسامی 6 تا 7 نفر نماینده برای این نظارت‌ها آمده است که اظهار می‌دارد: «این که این تعداد از کجا آمده است را نمی‌دانم اما به لحاظ قانونی بیشتر از سه نفر از کمیسیون فرهنگی نباید در سفرها باشند، اینکه بعد ازاین چه جریاناتی پیش آمده و اسامی دیگری مطرح شدند را در جریان نیستم.»
سلحشوری ادامه داد:« ظاهرا طوری ترتیب داده شده است تا در هر بازی دو نماینده حضور داشته باشند، یعنی هر نماینده دو تا سه روز در روسیه حضور دارد؛ در حالیکه به گونه‌ای القا شده است که انگار هر 6 یا 7 نماینده قرار است بیش از 12 روز آنجا باشند !»
این نماینده مجلس درباره انصراف برخی از این نمایندگان برای رفتن به سفر روسیه به دلیل شرایط اقتصادی بد در کشور می‌گوید: «حق با آنهاست، شرایط کشور مساعد نیست، اینکه وضع اقتصادی مردم خوب نیست، حرف به جایی است و اگر کسی می‌تواند این سفر را با هزینه شخصی برود خیلی بهتر است ومن این کار را می‌کنم. اعلام می‌کنم که هزینه سفرم به جام جهانی را شخص خودم خواهم داد و از بودجه کشور و مجلس استفاده نمی‌کنم.»
او اما این را هم می‌گوید: «به نظر می‌آید اینکه اساسا جریانی چنین سفری را تا این حد بزرگ می‌کند جای سوال و اهداف پشت پرده‌ای داشته است.» ظاهرا جریان این سفر بیش از آنچه که تصور می‌شد یک کلاف سر درگم است؛ کلافی که روایات متعدد از آن به گوش می‌رسد. اما می‌توان نتیجه گیری کرد که اولا اصل ماجرای سفر نمایندگان صحت دارد، اما نه همه آن تعداد اسامی که عنوان شدند واقعی است و نه ماجرای قرعه کشی محلی از اعراب دارد. ناگفته نماند در این جریان نیز عده‌ای سوار برموج نارضایتی مردم تصمیم گرفتند تا از سفر روسیه یک جنجال سازی سیاسی به راه بیندازند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام