کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 08 بهمن 1398   Tuesday 28 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مرداد 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

‌ امیرحسین ذاکری روزنامه‌نگار - دهان شیر نتوان بست به گزاف اولین روزنامه در جهان با نام «مجموعه‌ای از اخبار قابل توجه و به یادماندنی» و سپس نام کوتاهتری به نام «خویشاوندی یا ارتباط» با سر دبیری یوهان کارلوس در سال 1605 به چاپ رسید. خبر اختراع تلسکوپ گالیله توسط همین روزنامه به چاپ رسید و از آن روز به بعد خبرهای اختراعات و اختلاسات و ...
در روزنامه‌ها یا جراید به چاپ می‌رسد
و باعث اطلاع‌رسانی و سرگرمی‌و گاهی هم حرص و جوش خوانندگان می‌شوند. در کشور خودمان هم اولین روزنامه‌ها توسط اشخاصی چون جهانگیر میرزا صاحب صور اسرافیل یا محمد رضا شیرزای صاحب روزنامه مساوات بود که در کنار دول قاجار دنبال از بین بردن فاصله طبقاتی و ایجاد مساوات بود. از آن تاریخ تاکنون در همین روزنامه‌ها و جراید و رسانه‌ها از خبرهای شگفت‌انگیز عجیبی رونمایی می‌شود. از خبرهای داغ این روزها خبرهای مربوط به شکایات برخی افراد از یکدیگر است که انصافا باعث گیج شدن مخاطب می‌شوند آدم جای قاتل و مقتول را گم می‌کند. یک جا مسئولی می‌گوید فلانی در فلان پرونده دست دارد همان فرد هم در مقابل این ادعا از وی شکایت می‌کند اما اینکه حرف کدام یک از این افراد حق است حرف حق دیگری است. جالب اینجاست اخیرا مد شده برخی در مقابل شکایت دیگران می‌گویند از آن استقبال می‌کنیم. به طنز و کنایه عرض می‌شود ظاهرا قبح شکایت هم ریخته است!
از دیگر نکات عجیب دنیای خبری
می‌توان به این موضوع اشاره کرد در حالی که عده‌ای یک فرد را معجزه هزاره قبل از میلاد مسیح می‌دانند عده‌ای او را مالک اشتر زمان می‌دانند. خب سوال این است منابع خبری این جملات آیا به تضاد تاریخی این دو موضوع توجه نکردند؟ هزاره قبل از میلاد کجا و دوران مالک اشتر کجا؟ اما نکته دیگر اینکه آیا استفاده از این تشبیهات محل اشکال نیست؟ همانطور که تشبیه ظریف به امیرنظام صدراعظم ناصرالدین شاه یا مصدق، اینکه یک مقام مسئول سابق را همچو مالک اشتر زمان خواندن براساس چه مستنداتی است آن را ارائه دهند تا مردم مالک زمان خود را بشناسند حتی اگر ترک پست کرده باشد! (منظور پایان یافتن دوره ریاست وی است) البته ولفردومادولونگ محقق و نویسنده آلمانی درباره خصوصیات مالک اشتر می‌نویسد: وی فردی خالص، وفادار و قابل ستایش بود. حتی از زبان محمد بن ابوبکر می‌نویسد: او مردی سرسخت با دشمنان بود. البته عنوان شده وی شخصیتی مستقل هم داشته و دوست داشته گاهی در تصمیم گیری‌ها با رای خود عمل کند.حال باید دید این خصوصیات این مرد بزرگ چقدر به آن دولتمرد سابق همخوانی دارد؟ قضاوت با مردم.
البته لاراوسیا وگلیبری هم درباره او می‌گوید: «مالک اشتر مردی بسیار سختکوش و سازش ناپذیر بود» به نظر سختکوشی و سازش ناپذیری به خصوصیات آن دولتمرد رفته، نزدیک تر و مقایسه محتمل تری می‌تواند باشد.
خبر دیگری از دنیای عجیب خبری: مثلا روزنامه‌ای را چند بار توقیف می‌کنند بعد تبرئه می‌شود و مدیر آن عنوان می‌کند با بررسی مطالب مطرح شده تبرئه شدیم. البته خدا را شکر که چند نان‌خور در آن جریده از نان خوردن نیافتند.اعتقاد هم بر این است بستن کار مطبوعات اگر مورد سلیقه‌ای باشد نه بر نص قانون، کار خیلی بدیه. بهتری راه همان جواب کلام با کلام یا درج جوابیه است. از نکات جالب این موضوع این است که مدیرمسئول آن جریده می‌گوید: وزارت ارشاد برای بستن دهان منتقدان ماموریت دارد. به نظر با توجه به اینکه برخی از منتقدان دولت نماینده مجلس هستند انسان‌های سختکوشی هستند و شیر مجلس هستند ماموریت دولت برای بستن دهان منتقدین خصوصا اگر نماینده مجلس باشند ماوریتی بالاتر از خطر است. دهان شیر (نماینده ملت) نتوان بست به گزاف!
چه خوش می‌بود اگر دهان هم نمی‌بستید دست هم می‌گرفتید!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام