کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 خرداد 1397

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد - گروه زندگی: لابد شما هم رفتارهای تکراری یا واکنش‌های بی دلیل را در آدم‌های دور و بر خود دیده‌اید. کسی که بدون علت پای خودش را تکان می‌دهد، فردی که بیش از اندازه پلک می‌زند یا شخصی که با فواصل کوتاه بدون اینکه مریضی یا گلودردی داشته باشد، سرفه می‌کند. همه این رفتارها یک نام دارند: تیک. این وضعیت گاهی اوقات شامل کودکان نیز می‌شود و موجب نگرانی والدین و مراجعه به پزشک می‌شود. آفتاب یزد با توجه به اهمیت موضوع در این‌باره با دکتر پروانه کریم زاده، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان،
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت و گو کرده است.
وی در این باره می‌گوید: در حقیقت تیک عصبی در کودکان بسیار مشاهده می‌شود و به نوعی شایع‌ترین اختلال حرکتی در کودکان می‌باشد.
دکتر کریم‌زاده ادامه داد: کودکانی که دچار تیک عصبی می‌شوند از لحاظ تکاملی و معاینه عصبی اکثرا سالم هستند اما دچار حرکات تکراری و
غیر ارادی می‌شوند که در نوع ساده شامل چشمک زدن، حرکات پرتاب کردن، بالا انداختن شانه و حرکت‌هایی مثل شکلک‌گونه صورت و رفتارها چون قیافه گرفتن است.
این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان خاطرنشان کرد: تیک عصبی در کودکان در حقیقت نوعی پرش ناگهان یا انقباض غیرارادی عصبی است که می‌تواند به صورت مزمن یا زودگذر در کلام یا رفتار ظاهر شود و اگر از کودک بخواهیم جلو تیک عصبی را بگیرد، بیشتر می‌شود.
وی بیان کرد: در حقیقت تیک‌ها غالبا زمانی ظاهر می‌شو‌ند که کودک دچار فشار روانی یا خستگی شود و با اجرای این حرکات به آرامش می‌رسند.
دکتر کریم‌زاده عنوان کرد: به لحاظ اینکه رفتارهای تیک گونه در کودکان غالبا با فشار روحی، تشدید می‌شوند عناصری را باید در زندگی کودک جست‌وجو کرد مانند اینکه آیا آنان تلاش می‌کنند از تکالیف مدرسه و درس‌ها عقب نمانند؟ یا مواردی از این قبیل که ممکن است منشا ناراحتی یا نگرانی او می‌شود.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: والدین برای کاهش تنش‌های احتمالی کودکان تا آنجا که ممکن است برای ایجاد آرامش و اطمینان و حذف موقعیت‌های فشارزا باید بکوشند زیرا تیک‌ها هیچ‌گاه ارادی نیست، پس این تیک‌ها با عصبانی شدن کودک تشدید می‌شود و هنگام آرامش کودک کاهش می‌یابند به همین دلیل آرامش در محیط زندگی کودک مبتلا به
تیک از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی عنوان کرد: وظیفه اطرافیان در رفتار با کودکان دارای تیک بسیار مهم است. نباید به این حرکات اهمیت داد به روی بچه آورد یا دائما به او گوشزد کرد که چرا این کار را انجام می‌دهد زیرا با آگاهی یافتن فرد از این مشکل، رفتارش روی آن متمرکز می‌شود و در همین مواقع است که تیک افزایش می‌یابد که والدین در این شرایط باید حواس کودک را به جای دیگر پرت کنند تا از آن حالت خارج شود.
دکتر کریم زاده تصریح کرد: حرکات تیک عصبی در کودکان معمولا مرتبا تغییر می‌کند به طور مثال اول تیک عصبی به حالت چشمک و بعد پا‌ها تکان می‌خورد و...لذا امکان دارد نوع
تیک عوض شود.
این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان اظهار کرد: تیک عصبی به صورت اختلالات صوتی مانند صاف کردن مرتب صدا، سرفه کردن و... نیز می‌تواند خود را نشان دهد.
دکتر کریم زاده بیان کرد: در صورت مراجعه کودکان به پزشک متخصص مغز و اعصاب بررسی‌های لازم جهت درمان صورت می‌گیرد تا علت پیدا شود که آیا کودک به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌های مغز و اعصاب یا اضطراب دچار تیک عصبی شده است و بعد از آن تصمیم نهایی برای درمان گرفته می‌شود.
وی افزود: پزشک متخصص جهت درمان بیماری تیک عصبی در کودکان بعد از انجام MRIو آزمایشات لازم،درمان دارویی را جهت
از بین بردن یا تخفیف در بیماری توصیه می‌کند.
دکتر کریم زاده عنوان کرد: به غیر از درمان دارویی انجام برخی موارد مانند رعایت بهداشت خواب، یافتن علت اضطراب و از بین بردن آن،عدم استفاده از بازی‌های کامپیوتری و هیجانی نیز توسط خانواده‌ها می‌تواند در کنار دارو درمانی به کاهش یا از بین رفتن تیک عصبی در کودکان کمک کند. وی در پایان گفت: در کودکانی که دچار بیش فعالی و حالت اضطراب هستند،بازی‌های کامپیوتری بیماری تیک عصبی آنها را تشدید می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام