کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 اسفند 1398   Tuesday 25 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 خرداد 1397

صفحه خبر: اجتماعی

قبل از نوشتن این مطلب از تمامی پزشکانی که با خلوص نیّت و در نظر گرفتن تمام جوانب قداست پزشکی و سوگندی که قبل از طبابت یاد کرده‌اند و به آن پایبند هستند و آن را نیز سرلوحه کارشان قرار می‌دهند و پیروی می‌کنند، عذرخواهی می‌کنم و اما می‌پردازم به مشکلی که این روزها گریبانگیر آحاد جامعه دردمند و نیازمند این مرز و بوم شده است.
این روزها برخی از پزشکان برای خود حق ویزیتی را تعیین کرده اند و عده ای از پزشکان که از جنوب شهر به بالای شهر نَقل مکان کرده اند و به قول معروف کلی هم کلاس برای بیماران دردمند می‌گذارند، مبلغ بالایی به عنوان حق ویزیت از بیماران می‌گیرند و اکثر آنها با هیچ نوع بیمه ای قرارداد ندارند. آنان فقط دارو و آزمایش‌ها را در دفترچه بیمه می‌نویسند. ضمناً مسئله ای که باید بیشتر مورد رسیدگی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد، دریافت دو ویزیت برای یک بیمار است.
برخی پزشکان آزمایش‌هایی برای بیمار می‌نویسند و هنگامی که بیمار قصد دارد جواب آزمایش‌ها را به رویت پزشک معالج برساند، حق ویزیت مجدد باید پرداخت کند. ظاهراً برخی از پزشکان به دلیل پرداخت اجاره‌بهای مطب و دیگر هزینه‌های جانبی از جمله آب، برق، گاز، تلفن و حقوق منشی‌هایشان، به فکر بیماران پولداری هستند که بتوانند حسابی آن‌ها را سرکیسه کنند! حالا تکلیف یک بخت‌برگشته‌ای که توان مالی برای پرداخت ویزیت متخصصانی که حق ویزیت بالایی می‌گیرند و از سر ناچاری باید نزد همان پزشکان مراجعه کنند، چیست؟
علی‌رغم این که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت هرگونه وجهی از بیماران ـ زیرمیزی ـ پاکتی، کارت به کارت، واریز به حساب با هر شیوه‌ای را ممنوع اعلام کرده است، متاسفانه این مسئله همچنان در برخی مراکز درمانی وجود دارد. همین مدتی قبل برای یکی از بستگان در بیمارستانی در تهران اتفاق افتاد با پادرمیانی و گفتگو با مدیر بیمارستان وجه دریافتی از سوی یکی از متخصصان زنان، به همسر بیمار بازگردانده شد!
سال‌های گذشته مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که بیماران بی بضاعت می‌توانند به راحتی در بیمارستان‌ها بستری شوند.
آیا واقعاً این طور است؟ بیماران اگر برای رسیدگی و درمان بیماری به مراکز تامین اجتماعی مراجعه کنند، با انبوه جمعیتی که از ساعت‌های اولیه صبح خود را به درمانگاه‌های مربوط رسانده تا بتوانند از امکانات تامین اجتماعی با حق بیمه سرانه ای که می‌پردازند، استفاده کنند، دچار حیرت فراوان می‌شوند و ترجیح می‌دهند به جای استفاده از مزایای بیمه، نزد پزشکانی بروند که خارج از مراکز درمانی تامین اجتماعی فعالیت دارند.
مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر سازمان‌هایی که واقعاً به فکر سلامت جامعه و شهروندان هستند می‌توانند با بهترین روش‌های مدرن و امروزی و طرح‌ها و ایده‌های نوین بستری مناسب برای حل معضلات موجود و نارسایی در امر درمان بیماران باشند. یا حق.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام