کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: جامعه

قاعده‌ای در مهاجرت وجود دارد که هر چه میزان دافعه مبدا بیشتر از جاذبه مقصد باشد، اقدام و تصمیم به مهاجرت عملی‌تر خواهد شد. انتخاب زندگی پانسیونی معمولاً با پیش‌زمینه‌های اجتماعی افزایش مدت زمان تحصیلات، مدت زمان تجرد و به علت تاخیر در بهره‌وری اقتصادی با شرایط ناپایدار اقتصادی در تامین مسکن همراه است. استقلال‌طلبی نیز بخشی از هویت فردی است که ممکن است یکی از دلایل اقناع‌کننده فردی برخی از کنشگران اجتماعی برای زندگی پانسیونی باشد. سهم زنان و دختران با ترکیب سنی مختلف و شرایط اجتماعی متفاوت از قاعده سکونت بنا به دلایل و شرایط اجتماعی فوق مستثنی نیست. آنچه مسلم است اینکه بسته به شرایط فردی هر شخص، دلایل انتخابی متفاوت است و عمدتاً هم نوعی عقلانیت انتخاب بر آن حاکم است، اما مسئله اصلی این است که یکی از علل ایجابی و جدی انتخاب این انتخاب عقلانی اقناع‌کننده برای هر فرد، شرایط ساختاری اقتصادی و اجتماعی جامعه ایرانی خصوصاً در زمینه اشتغال، ازدواج و مسکن و مهاجرت ناشی از ناچاری اجتماعی است.
موقتی بودن، ناپایدار بودن ویژگی اصلی شرایط زندگی پانسیونی است، نگاه اعظم کنشگران در این شرایط، نگاهی امیدوارانه به تغییر این شرایط موقتی و ناپایدار است. دختران خواسته یا ناخواسته، نه تنها در جامعه ایرانی بلکه در اکثر جوامع مردسالار به علت جو فرهنگی و اجتماعی حاکم میزان آسیب‌پذیری اجتماعی‌شان بیشتر است.
عدم کنترل اجتماعی، رفتارهای فردگرایانه و بلاتکلیفی فردی و فرصت بروز جرم در این شرایط همواره زمینه را برای آسیب‌پذیری بیشتر دختران فراهم می‌کند.
بنا به روایت ساترلند، رفتار ناهمنوا بخشی متاثر از همنشین‌های اجتماعی است، یعنی هر چه میزان همنشینی فرد با افراد همنوا؛ بیشتر از افراد ناهمنوا باشد احتمال کجروی فرد کمتر خواهد بود و بالعکس. طبیعتا شبکه‌‌ی دوستان اجتماعی در محیط پانسیون‌ها بسیار مهم است، چرا که احتمال یادگیری اجتماعی هر گونه رفتاری را به جهت همنشینی فراهم می‌کند و از طرفی تغییر شرایط برای مهاجرین به شدت زمانبر و تغییر شرایط خصوصاً در شرایط اکنونی بسیار به سختی محقق می‌شود، لذا شبکه دوستان سالم اجتماعی و مدارای اجتماعی همراه با تلاش اجتماعی همواره برای گذر از شرایط موقت راهگشا بوده است.
پانسیون‌ها جزو مکان‌هایی هستند که فردی که آنجا را برای اقامت برگزیده است تقریباً مراحل اجتماعی شدن را طی کرده است و با فردگرایی عقلانی شده نسبتاً شناخت اجتماعی برای مواجه با امور بهنجار و نابهنجار را دارد. از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است و در فرایند اجتماعی شدن هنجارهای اجتماعی را می‌آموزد، در جریان اجتماعی شدن هر چه میزان هنجارهای اجتماعی در فرد درونی شده باشد، احتمال بروز رفتارهای نابهنجار در شرایط عدم کنترل اجتماعی کمتر خواهد بود.
اما نکته اصلی این است که چنین مکان‌هایی با کمترین میزان کنترل اجتماعی خانواده‌، دوستان و اجتماع محلی همراه است، و تنها عامل بازدارنده اجتماعی در این شرایط سکونت نه کنترل اجتماعی بیرونی بلکه کنترل اجتماعی درونی است.
طبیعتا در شرایطی که کنترل اجتماعی ضعیف باشد و نظام اجتماعی هنجارهای رایج را در فرد کنشگر درونی نکرده باشد، از طرفی هم شرایط سخت اجتماعی و تنهایی پانسیون برای جوان ناپایدار اجتماعی به لحاظ مسکن، شغل، ازدواج، امنیت و آینده اجتماعی فرصت بروز انواع آسیب‌های پنهان را از جمله مصرف مواد خودگردان، روابط خارج از عرف خانواده، جرایم فردی چون سرقت و.... فراهم می‌کند.
واقعیت این است که یافته‌های ضمنی تحقیقات اجتماعی کیفی، داده‌های خوشایندی از وضعیت پانسیون‌های کلانشهر تهران با توجه به فرصت افتراقی ناشی از همنشینی‌های اجتماعی موجود در پانسیون‌ها را ارائه نمی‌دهند و با توجه به اینکه بخش اعظم واکاوی شکل‌گیری و ماندگاری این بستر به دافعه مبدا و مقصد مهاجران طردشده‌ی اجتماعی به علت نبود فرصت‌های برابر اجتماعی برای کنشگری اجتماعی برمی‌گردد؛ ایده‌ی راهگشای عدم گسترش حجم تقاضا؛ افزایش جاذبه مقصد و دافعه‌ مبدا به دلیل زمان‌بر بودن و وابسته بودن به سیاست‌های کلان در کوتاه‌مدت اثرگذار نخواهد بود.
لذا حمایت‌های اجتماعی ضمنی و توجه به توانمندسازی‌های فردی، روانی و اجتماعی کنشگران درگیر در این موضوع حداقل در کوتاه‌مدت موثر بوده و در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی زمینه‌ساز در چنین فضاهای مکانی از طرف دیگران مهم و نهادهای حمایتی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام