کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 15 مرداد 1399   Wednesday 5 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: بازار پول

عضو شورای ملی فرانسه گفت: اتحادیه اروپا تسویه حساب با ایران را مشروط به عدم وضع تحریم‌های ثانویه به جای دلار به یورو با ایران را انجام می‌دهد. «دلفاین اُو»، عضو شورای ملی فرانسه افزود: اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی حفاظت از شرکت‌های خود در ایران و اقدامات مقابله ای در ارتباط با خروج ترامپ و ایالات متحده از برجام است.
وی تصریح کرد که گزینه‌های مختلفی را در حال رصد کردن هستیم و فکر می‌کنم که این گزینه‌ها در دو مقوله قرار می‌گیرند. اولین مقوله به این موضوع بر می‌گردد که چگونه به سادگی از منافع خود حفاظت کنیم؟ چگونه به شرکت‌های خود اجازه دهیم که به انجام تجارت در ایران یا سرمایه گذاری در این کشور ادامه دهند؟ چگونه شرکت‌های خود را از تحریم‌های ثانویه حفاظت کنیم؟
«دلفاین اُو» خاطر نشان کرد که مقوله دوم آن است که چگونه در ارتباط با اقدامات آمریکا که می‌تواند روی شرکت‌های اروپایی تاثیر بگذارد مقابله کنیم و اینکه آیا اتحادیه اروپا باید اقدامات فرامنطقه ای اعمال کند یا خیر. اتحادیه اروپا روی مقوله اول تمرکز می‌کند و رویکرد دوم را در پیش نمی‌گیرد. «اُو» در ارتباط با ایده تهران برای تسویه حساب معاملات با اتحادیه اروپا به یورو گفت که این موضوع با خروج آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران ارزش بررسی دارد.
وی در ادامه گفت: به هر ساز و کاری که به اروپا اجازه دهد به جای دلار به یورو با ایران تجارت کند به شرطی که مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا نشود، توجه خواهیم کرد. صندوق سرمایه گذاری اروپایی را با دقت بررسی می‌کنیم که شرکت‌های اروپایی را محافظت می‌کند؛ بنابراین تمام گزینه‌ها را در نظر می‌گیریم.
از سوی دیگر، یک منبع سیاسی اروپایی گفت: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای پرداخت نفت ایران به یورو است.
یک منبع دیپلماتیک در گفت وگویی اعلام کرد: اتحادیه اروپا در حال طرح برنامه ای برای تغییر پرداخت‌های خرید نفت از ایران به جای دلار به یورو است.
همچنین دیروز «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از مذاکرات خود با وزرای خارجی بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایران در بروکسل گفت: طرفین موافقت کردند تا روی راه حل‌های عملی در ظرف چند هفته آینده در پاسخ به خروج آمریکا از برجام کار کنند. اتحادیه اروپا و ایران مناسبات اقتصادی خود را در حوزه تامین نفت و گاز حفظ و عمیق تر می‌کنند. دونالد ترامپ در هشتم ماه جاری میلادی اعلام کرد که آمریکا به‌طور رسمی از برجام خارج می‌شود و تصریح کرد که تحریم‌هایی را که به واسطه توافق هسته ای برداشته بودند را با دیگر وضع می‌کند. وزرای خارجی آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که این کشورها حتی با خروج آمریکا از برجام به آن متعهد خواهند ماند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام