کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 29 مهر 1397   Sunday 21 October 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: تاریخ

آفتاب یزد – گروه شبکه: از زمانی که تلگرام در ایران فیلتر شد، بازار فیلترشکن‌ها هم داغ شد. یعنی از همان زمان تا به امروز بخشی از مردم در حال دانلود انواع و اقسام فیلترشکن‌ها هستند تا بتوانند کماکان در تلگرام حضور داشته باشند. موضوعی که سبب شد محمد جواد آذری جهرمی، وزیرارتباطات خبر از انسداد فیلترشکن‌ها بدهد. درست مثل کاری که در روسیه انجام شد. این کشور بعد از فیلتر ناموفق این پیام‌رسان آبی، برای مسدودسازی و قطع دسترسی مردم به تلگرام، تصمیم گرفت که فیلترشکن‌ها و اپلیکیشن‌ها‌ی «وی پی ان» که فیلترینگ را دور می‌زنند را مسدود کند. انسداد فیلترشکن‌ها در حالی قرار است در ایران صورت بگیرد که پیش‌تر احسان کریمی، کارشناس حوزه «آی تی» در این خصوص به آفتاب یزد گفته بود:« این راهکار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما در طولانی مدت جواب نمی‌دهد چرا که بسیاری از وزارتخانه‌ها و بانک‌ها و موسسات مالی دارند از این رمزنگاری استفاده می‌کنند. به همین خاطر اگر بخواهند رمزنگاری را مسدود کنند فقط فیلترشکن از کار نمی‌افتد بلکه کل خدمات الکترونیکی دولت و مراکز اقتصادی نیز از کار خواهد افتاد.»

فراگیرشدن فیلترشکن‌ها
اثرات مخرب امنیتی دارد
با این حال این وزیر جوان در خصوص انسداد فیلترشکن‌ها توجیه امنیتی دارد و می‌گوید:« یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است که اگر برخی از اپلیکیشین‌ها اثر مخربی داشته باشند، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارند.»به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری با اشاره به اختلالات ایجاد شده در خدمات اینترنتی به دلیل استفاده از فیلترشکن اظهار کرد: «درست است که بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارائه می‌دهند و به همین دلیل کاربران به استفاده از آن‌ها علاقه‌مندند اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این نوع نرم‌افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج‌افزار هستند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.» وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن‌ها گفت: «اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها، تحت دستوری که آقای رئیس جمهور دادند و در چارچوبی که شورای عالی فضای مجازی ارائه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مسئله وجود ندارد.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: «انسداد فیلترشکن‌ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت یا ایجاد مشکلاتی برای کسب و کارها شود. اختلالات اینترنتی موضوع بدی است که ما از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواستیم و به اپراتورها هم در اینباره تذکر دادیم.» آذری جهرمی ادامه داد: «اما بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده است، می‌توانیم به باج‌افزارها و فیلترشکن‌ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.» وی با تاکید بر مضرات استفاده از فیلترشکن بیان کرد:
« امیدواریم مسئولانی که متصدی فیلترینگ
هستند، به این موضوع توجه داشته باشند زیرا این مسئله یک تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آن‌ها با ما همراهی کنند. زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنونی و گستردگی باج‌افزارها می‌شود.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست، گفت: «وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.»

نظر کارشناس
اکنون پرسش اینجاست آیا اقدام دولت و وزیر جوان کابینه صحیح است؟
یک کارشناس رسانه در پاسخ به این سوال به آفتاب یزد می‌گوید: بشر دارای یکسری حقوق طبیعی است و دولت‌ها نمی‌توانند برای آن قانون‌گذاری کنند. استفاده از محمل‌های اطلاعاتی در عرصه اینترنت هم جزو آن است. الان هم که تصمیم گرفته‌اند که با فیلترشکن‌ها برخورد کنند باز هم اتفاق خاصی نمی‌افتد. چون آقایان فکر می‌کنند که فقط خودشان در حوزه «آی تی» تخصص دارند در صورتی که اینطور نیست. احتمالا همین تلگرام با برنامه و نرم افزار جدید امکانات تازه‌ای را ارائه خواهد داد تا 45 میلیون کاربر ایرانی را از دست ندهد.»
عبدالله ناصری بیان کرد:«همانطور که بسیاری بعد از فیلتر تلگرام از فیلتر شکن استفاده کردند قطعا راه کاری را هم برای مقابله با مسدودسازی فیلترشکن پیدا می‌کنند. بنابراین در این راه نیز موفق نخواهند شد. البته فیلترینگ تلگرام و محدود سازی فضای ارتباطی تصمیم وزیر ارتباطات نیست چرا که مانند دولت، مخالف فیلترینگ است. به هر سو در کل، انسداد فیلترشکن‌ها حرکتی نیست که جواب بدهد و آن دغدغه‌هایی که به خاطرش تلگرام را فیلتر کردند، رفع شود.»
وی گفت: «برخی از سایت‌های اینترنتی داخلی و خارجی پیش از این فیلتر بودند اما کاربران با استفاده از فیلتر شکن به محتوای مورد نظرشان دست یافته‌اند. در مورد تلگرام نیز مردم نشان دادند که این رویه را کم و بیش ادامه می‌دهند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام