کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 01 آبان 1397   Tuesday 23 October 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

قدیما آقاجونم می‌گفت جوون که بودم با یه شاطر عباسی رفیق بودم که نون شبونه روزمونو از سنگکایی که تو تنور نونواییش می‌پخت و دست خلق الله می‌داد تامین می‌کردم. شاطر عباس خدا بیامرز دستش طلا بود، نون می‌پخت تو قد و قواره و دیلاقی شیرعلی قصاب. برشته، دو رو خاشخاشی و اونقد خوش پخت که تو دهنت که می‌ذاشتی اصلا نیازی نبود بجویش، خودش آب می‌شد می‌رفت پایین. از اون زمون که آقاجونم قصه نون سنگکای شاطر عباسو واسم تعریف می‌کرد خیلی گذشته، تازه همون موقع نونای نونوایی‌ها تعریفی نداشت چه برسه به حالا. راستش از اون دوره تا حالا هر چی فکر می‌کنم نمی‌تونم تصور کنم که یه سنگک تو قد و قواره یه آدم باشه. نه که بگم آقا جونم دروغ می‌گفتا نه، اما نه که الانه تو این سن و سال که دارم یواش یواش پیر می‌شم نونا شدن اندازه کف دست و باید با گوشت کوب اولش خردشون کنی تا یه کم راحت تر بتونی بجویشون، اینه که تو مخیله‌ام نمی‌گنجه که نون خوش پخت و خوشمزه و با برکت و چند نفر سیرکن چه جور نونیه. خدا بیامرزه آقاجونمو، می‌دونم نباید شکرِ مرگ کسی رو به جا اورد اما خدا رو شکر که مرد و این روزا رو ندید. بس که جوش شیرین و نشاسته به خمیر می‌زنن که وقت خوردن ترجیح می‌دی سقز کُردی بجویی تا نون. تازه وقت خوردنش هم باید چشاتو ببندی تا نبینی چی داری می‌خوری. از خدا که پنهون نیست از شما چه پنهون یکی از اقوام موقع خوردن صبحونه لای خمیر نونی که تازه خریده بود جک جونور پیدا کرده بود.
راستی چی شد که اینطوری شد؟ چی شد نونا آب رفتن و مزه‌شون عوض شد و کیفیت و کمیتشون از بین رفت؟ اینام از اون سوالای بی‌جوابی هستن که از اون موقع که آقاجونم قصه نونای شاطر عباسو برام تعریف کرد تو کنج ذهنم جا خوش کرده. تازه جواب این سوالا پیدا هم بشن، چه توفیری به حالم می‌کنه؟ جواب این سوالا رو پیدا کنم یا نکنم این نونا آش کشک خالمونه، بخوریم پامونه، نخوریم هم پامونه.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام