کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

سه شنبه 19 مرداد سال 1361
بنا به دعوت رئیس مجلس سفلای هند- که پانصد و چهل و دو عضو دارد- امروز در راس هیئتی چهل و دو نفر از مجلس، دولت، ارتش و صدا و سیما عازم هند شدیم. ساعت نه و نیم صبح با یک ساعت و نیم تاخیر از تهران با شاهین و اسکورت دو شکاری (به خاطر خطر جنگ) پرواز کردیم.
علت تاخیر عدم هماهنگی نیرو و ستاد و فرودگاه بود. معلوم شد کاپیتان هواپیما ممنوع‌الخروج است؛ بی‌نظمی!
ساعت یک به وقت تهران و سه به وقت دهلی وارد دهلی شدیم. خبرنگاران و عکاسان و جمعی از مردم هند و ایرانی‌ها استقبال کردند. رئیس مجلس و وزیر خارجه و جمعی از شخصیت‌های هند آمده بودند. مصاحبه کوتاهی شد و عکس گرفتند. به «حیدرآباد هاوس» که در زمان استعمار انگلیس مهاراجه‌ای آن را ساخته و خیلی قدیمی است -برای اقامت - منتقل شدیم. به تازگی باران باریده و هوا مرطوب است و 29 درجه بالای صفر. تاج گلی نثار مقبره گاندی کردیم. مقبره در محوطه چمن‌کاری شده‌ای است و روسای جمهوری دنیا، هر یک در آنجا درختی به نامشان ثبت است و معمولا درخت انبه. سپس دیداری کوتاه و مذاکرات دوستانه و ساده با رئیس مجلس داشتیم. جمعی از همراهان در اینجا و جمعی در هتل مستقر شدند.
بعد از استراحت و شام در خانه فرهنگ ایران و در جمع دانشجویان ایرانی و جمعی از هندیان حاضر شدیم. آقای دکتر (حسن) روحانی صحبت کردند و من هم مختصری. بین سفارت و آقای منوچهر متکی از همراهان ما که قبلا در هند دانشجو بوده تفاهم نبود و لذا با تاخیر رفتیم. از فلفل زیاد غذاها دهان همه آتش گرفته بود. گفتند که از جمعیت حدود هفتصد میلیونی هند، بنابر آمار رسمی 82 درصد هندو و 11 درصد مسلمانند که مسلمانان نسبت خود را بیشتر -14 درصد- می‌دانند. چون هندوها گوشت نمی‌خورند، ذبیحه‌ها عمدتا از مسلمانان است. سفیر ما آقای اسدی لاری می‌گوید که اکثریت مردم از فقر و نیاز شدیدی رنج می‌برند. مزد یک کارگر ساده بیست روپیه است که هر روپیه یک تومان است. بی‌شباهت به ایران نیست. حقوق یک نماینده مجلس هزار روپیه و وزیر دو هزار و پانصد روپیه، با مسکن و ماشین مجانی. تلویزیون مراسم ورود ما و مصاحبه را پخش کرد. سوالات مهم درباره محل کنفرانس غیرمتعهدها بود که آنها مایلند در هند باشد.
... ادامه دارد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام