کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 01 آبان 1397   Tuesday 23 October 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

اخیرا" زمزمه‌های شنیده می‌شود که در جلسات سران اصلاحات که پیش از این با حضور سران اصلاحات و ناطق نوری برگزار می‌شد، لاریجانی نیز اضافه خواهد شد.
این خبر موجب شده است که انتقادهای آسیب شناسانه از جریان اصلاحات در فضای مجازی تشدید شود. چکیده و خمیرمایه اصلی این مباحث این است که سردمداران اصلاحات با کنار گذاشتن ایدئولوژی برای بقا و استمرار قدرت سیاسی خود به استرات‍ژی‌های دیگر روی آورده اند. طوری که مرزهای بین اصلاح‌طلبی با اصولگرایی در هم شکسته و با استحاله جریان اصلاحات، تنها پوسته‌ای از آن باقی مانده است. این مباحث دو گروه را روی در روی هم قرار داده است:
- گروه موافقان، حضور اصولگرایان سابق در جمع اصلاح‌طلبان را نوعی اصلاحات از درون تلقی می‌کنند و آن را موجب تقویت جریان اصلاحات متصور می‌شوند.
- گروه مخالفان، این حضور را نوعی استحاله جریان اصلاحات و دلیل آن را گرفتار شدن این جریان در دام استرات‍ژی فاخته‌ای رقبا تلقی می‌کنند. براساس "استراتژی فاخته‌ای " نیروهایی که هیچ تعهد و علاقه‌ای به اصلاحات ندارند، با تظاهر و ابراز علاقه ابزاری، با امکانات و هزینه‌های متعلق به اصلاحات، پرورش و رشد می‌یابند تا در زمان مناسب، نیروهای واقعی اصلاحات را از صحنه قدرت سیاسی، حذف و حتی موجب سقوط آنها بشوند و خود در سپهر سیاسی به پرواز درآیند.
اصلاح‌طلبی نیابتی که در دهه گذشته به‌عنوان رویکرد اصلی سردمداران اصلاحات دنبال شده است، اکنون در نیمه دوم دهه 90 آماج نقدهای درونی جدی است. حامیان اصلاح‌طلبی نیابتی استدلال می‌کنند با توجه به اینکه بسیاری از اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار از فیلتر شورای نگهبان رد نمی‌شوند اصلاح‌طلبی نیابتی بهترین استرات‍ژی است و در غیر اینصورت نیروهای وابسته به جناح‌های اقتدارگرا با پایگاه رای ثابت خود پیروز انتخابات خواهند بود. آنها تداوم این رویکرد را به نفع جریان اصلاحات می‌دانند. اما این گروه در تحلیل خود از نتایج منفی به بار آمده از این رویکرد غفلت می‌ورزند.
از جمله :
الف- تجربه اصلاح‌طلبی نیابتی و ارزیابی نتایج آن برای همه اثبات کرد که وقتی اصلاح‌طلبان با حمایت خود از دیگر نیروها با اسامی مجعولی چون اعتدال‌گرا وارد صحنه می‌شوند نه تنها سهم چندانی در قدرت سیاسی کسب نمی‌کنند بلکه افکار عمومی بیشتر اصلاح‌طلبان را در برآورده نشدن مطالبات خود مقصر می‌شناسند. در نتیجه اصلاح‌طلبی نیابتی بازی دو سر باخت برای اصلاح‌طلبان بوده است. چراکه هم در کسب قدرت، موفقیت چندانی برای آنها به همراه نداشته و هم موجب کاهش اعتماد عمومی به جریان اصلاحات شده است.
ب- رویکرد اصلاح‌طلبی نیابتی همچنین موجب شده است شورای اصلاح‌طلبان در سطوح مختلف استانی و شهرستانی به بنگاه انتخاباتی تبدیل شود. بنگاهی که فقط در زمان انتخابات فعال می‌شود!
ج- این رویکرد در انتخابات گذشته مجلس، موجب شکاف اصلاح‌طلبان در برخی از شهرهای کشور شد. به رغم این شکاف‌های شهرستانی و حتی استانی، اصلاح‌طلبان اتحاد خود را در سطح ملی حفظ کرده اند؛ اما با تداوم رویکرد اصلاح‌طلبی نیابتی احتمال شکاف اصلاح‌طلبان در سطح ملی بسیار افزایش خواهد
یافت.
د- فارغ از خود جریان اصلاحات، رویکرد اصلاح‌طلبی نیابتی شور و نشاط سیاسی را در میان احزاب سیاسی کشور از بین برده است؛ چراکه بسیاری از احزاب اگر خود به تنهایی وارد میدان رقابت شوند جایگاه چندانی در میان مردم نخواهند داشت؛ اما در سایه‌سار حمایت احزاب قدرتمند دیگر، به رشد انگلی خود ادامه
می‌دهند.
در هر حال تداوم رویکرد اصلاح‌طلبی نیابتی دست‌کم در قالبی که در گذشته دنبال شده است جریان اصلاحات را در خطر استحاله یا انشعاب قرار خواهد داد و به جای شور و نشاط سیاسی، فضای قهر و ناامیدی سیاسی در کشور مستولی خواهد شد. همچنین برخی از اقشار مردم با صوری تلقی کردن تقسیم‌بندی‌های سیاسی کشور برآورده شدن مطالبات خود را در قالب‌های دیگری جست‌وجو خواهند کرد که این خطرناک خواهد بود.
*جامعه شناس


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام