کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: صفحه یک

ظریف امروز با نماینده کشورهای اروپایی دیدار خواهد داشت. او بعد از سفر به چین و روسیه به بروکسل رفته تا دیدارهایی با موگرینی و وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس داشته باشد. دیداری که بی تردید تلاشی برای یافتن پاسخی به این پرسش است که آیا تداوم برجام بدون آمریکا امکانپذیر است یانه ؟ اما بی تردید پیرامون این مسیر ذکر چندنکته قابل توجه است.
مسلم است که اعتماد مردم نسبت به کشورهای غربی به شدت دچار خدشه شده است از همین رو
بسیار اهمیت دارد که مردم در گفتگوهای آتی با کشورهای اروپایی که نیت و قصدشان این است که مستقل از آمریکا مواضع خودشان را ابراز کنند، شاهد تضمین‌ها‌ی مناسبی باشند تا باقی ماندن براین معاهدات میسر شود.
فراموش نکنیم در حال حاضر ما با دو تهدید جدی درکشور روبه رو هستیم، یکی تهدیدهای آمریکا و هم پیمانان تندروی آن یعنی عربستان و اسرائیل در منطقه که به نوعی تلاش می‌کنند تا ایران با خروج ترامپ از برجام، دست به اقدامات شتابزده بزند و یک بهانه‌ای برای آن‌ها‌ در جهت اعمال فشار بیشتر برما ایجاد شود.
و دوم مسائلی در داخل کشور که آن نیز به دو دسته عمده تقسیم‌بندی می‌شود. اول از همه اینکه ظریف می‌داند، مردم از او انتظار دارند تا مواضع عزتمندانه‌ای را اتخاذ کند و طبیعتا اگر وزرای خارجه کشورهای اروپایی بخواهند از موضع بالا و تحکم آمیز با او برخورد کنند نسبت به آن‌ها‌ واکنش نشان داده شود.
از سویی دیگر نیز همه ما می‌دانیم در داخل کشور تندروهایی هستند که نه تنها از شرایط پیش آمده ناراحت نیستند و آن را به ضرر کشور نمی‌دانند بلکه سعی می‌کنند به وسیله هم نوایی‌ها با خارجی‌ها این روند را تشدید کنند. این نیز چالش دیگر پیشروی ظریف است ، به این معنا که همان‌هایی که در راه مذاکرات توافق هسته‌ای و برجام در مقابل او سنگ‌اندازی می‌کردند و مانع از وقوع برجام می‌شدند اکنون بر طبل شادمانی خروج ترامپ از برجام کوفته و خواهان شکست ظریف در مذاکرات اروپایی هستند...
از همین رو ظریف باید تلاش کند تا بی‌توجه به این چالش داخلی مسیر تعامل عزتمندانه را همچنان در پیش گرفته و تا جایی که امکان آن فراهم است این مسیر و حرکت را پیش برد.
امیدواریم نتایج این مذاکرات برای ایران و ایرانی‌ها مفید باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام