کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 01 مهر 1398   Monday 23 September 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: بیانیه‌ای با امضای آیت‌الله جنتی.
این بیانیه شامل چند بخش می‌شود؛ از جمله اینکه «حسن روحانی به خاطر این توافق باید عذرخواهی کند، ماندن در برجام در شرایط کنونی به نفع منافع ملی نیست، اروپایی‌ها قابل اعتماد نیستند و مجلس باید اقدام متقابل علیه آمریکا انجام دهد.»
در این اطلاعیه هم درباره سیاست خارجه دستور داده شده است(!) هم از در نصیحت و ارشاد مجلس و دولت برآمده. در بخشی از آن آمده: «از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواسته می‌شود هرچه سریع‌تر درخصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی را معمول دارند.»
و گفته شده : « لازم است رئیس جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین‌های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیز ایران عذرخواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.»

واکنش‌ها
این اطلاعیه منسوب به خبرگان اما طبیعتا بدون واکنش نماند . شاید اولین و قابل تامل‌ترین آن واکنش‌هاشم زاده هریسی عضو مجلس خبرگان بود ، واکنشی که این معنا را در خود داشت که "آنچه به عنوان بیانیه خبرگان منتشر شده نه بیانیه این مجلس بلکه بیانیه ای از سوی رئیس آن آیت‌الله‌جنتی بوده است."
هریسی در گفت‌وگویی با جماران اینگونه آورده است : «طبق اصل 108 قانون اساسی، خبرگان فقط در حد خودش، اعضای خودش و مسائل مربوط به خودش حق قانون‌گذاری دارد که حتی به تایید شورای نگهبان هم نیاز ندارد. اما خارج از حوزه خودش نمی‌تواند قانون‌گذاری کند؛ قانون تلقی نمی شود و الزام آور هم نیست. »
او با تاکید بر اینکه هر بیانیه ای که صادر می‌شود نمی تواند بیانیه مجلس خبرگان رهبری تلقی شود، تصریح کرد«: بیانیه رسمی خبرگان که به نام مجلس خبرگان تلقی می‌شود و رسمیت هم دارد این است که مطلب یا مطالبی را بنویسند و در صحن اجلاس مطرح کنند و آنجا بررسی شود و به تصویب اکثریت برسد. »
این بیانیه دولت و مجلس را نیز به واکنش واداشت. مثلا علی مطهری نایب رئیس مجلس،در نامه ای که روی سخن آن نه به مجلس خبرگان بلکه تنها به شخص آیت‌الله جنتی است، گفت: «در نامه‌ای که در ارتباط با خروج آمریکا از برجام نوشته‌اید، چند نکته قابل تامل است. در این نامه از طرفی پذیرفته‌اید که برجام تصمیم نظام است و از طرف دیگر از رئیس‌جمهور خواسته‌اید که به خاطر خسارت‌های وارده ناشی از برجام از مردم عذرخواهی کند. آیا این دو سخن تناقض و احیانا تعریض ناخواسته نیست؟ همچنین گفته‌اید در صورت اخذ نشدن تضمین‌های جدی و محکم از اروپایی‌ها، خروج از برجام تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود. آیا تکلیف شرعی دستگاه دیپلماسی را جنابعالی تعیین می‌کنید؟ همچنین آیا تکلیف قانونی دستگاه دیپلماسی را جنابعالی تعیین می‌کنید یا مجلس؟ وظیفه مجلس خبرگان رهبری طبق قانون اساسی، مشخص است. ورود به مسائلی مانند برجام و تعیین تکلیف برای رئیس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی از وظایف آن مجلس نیست، برای جنابعالی آرزوی توفیق الهی دارم.» دراین بین دولت نیز خطاب به کسان دیگری که این روزها در خصوص برجام و دولت سخن می‌گویند اطلاعیه ای صادر کرده است؛ اطلاعیه ای که در آن به صراحت به این نکته اشاره می‌شود که رئیس جمهور فعلی آمریکا مدعی است در جریان برجام کاملاً متضرر شده است و ایران را کشوری می‌داند که بدترین توافق را به آمریکا تحمیل کرده است. او خروج از برجام را پاسخی برای تحقیر آمریکا در برابر ایران می‌داند. در چنین شرایط خطیری که وحدت ملی یک ضرورت است، سوال این است که حمله به دولت و تخریب دستاوردهای کشور که همراه با افزایش قدرت دفاعی و تقویت جایگاه منطقه‌ای ایران به دست آمده است، هم‌صدایی با چه جریانی و ریختن آب به آسیاب چه کسانی است؟»
در ادامه این اطلاعیه آمده:« متاسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند و حاضر نیستند به این سوال پاسخ دهند که خسارت‌های تحریم ظالمانه بر ملت ایران چه میزان بوده و برای پیش‌گیری به موقع از آن خسارت‌ها چه کرده اند؟ آنها هیچ‌گاه حاضر نیستند از ناتوانی خود در ارائه راه‌های جایگزین برجام سخن بگویند. »
از جمله نکات جالب توجه دراین بین این است که حتی صداو سیما نیز با پخش جوابیه تند دولت، نسبت به واکنش‌های تند موجود نسبت به برجام اقدام کرده است .
البته واکنش‌ها به همین جا ختم نمی شود مثلا حجت الاسلام رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی نسبت به این موضوع اظهار می‌کند: دولت گذشته دنیا را تحریک کردند، گروه‌هایی هم از او حمایت کردند؛ این گروه‌ها باید عذرخواهی کنند نه دولت.»

تیتر سایت خبرگان هم عوض شد
از نکات جالب توجه اما درباره بیانیه‌ای که به نام مجلس خبرگان صادر شده است واکنش سایت مجلس خبرگان نسبت به این موضوع است! برخی از اعضای خبرگان نسبت به این بیانیه ابراز بی اطلاعی کردند تا این سایت که ابتدا این بیانیه را با تیتر :«واکنش مجلس خبرگان به خروج غیر قانونی ترامپ از برجام » انتشار داده بود، تیتر آن را به «واکنش رئیس مجلس خبرگان به خروج غیر قانونی ترامپ از برجام» تغییرداد!
هرچند ارائه نظر آزاد است و هر شخصی می‌تواند با ابراز عقاید خود دراین زمینه دیدگاه‌هایش را بیان کند اما بی تردید آنچه که بیش از هر چیز دیگر در چنین برهه حساسی الزامی است حفظ اتحاد و انسجام ملی در آستانه تلاش‌های دولت و وزارت امورخارجه برای تداوم برجام و گفت‌وگوها با کشورهای اروپایی است. بی‌تردید در چنین لحظات حساسی، حرکت در مسیری منطقی و اصولی بیش از هرچیز دیگری می‌تواند عبور از موانع پیش‌رو را ممکن سازد از همین رو نبایدبا اظهارنظرهای شخصی به نام ارگان‌ها باعث سلب وحدت شد.
البته این بدین معنا نیست که کسی حق اظهارعقیده در مورد موضوعاتی چون برجام ندارد اما از سوی دیگر، الزامی هم نیست که تمام مسائل از تریبون‌ها اعلام گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام