کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 22 مهر 1398   Monday 14 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: بازار پول

آفتاب اقتصادی- الهام علائی: این روزها نوسان قیمت طلا و سکه آنقدر چشمگیر است که توجه مردم و فعالان اقتصادی را به خود جلب کرده است. اگر طی هفته گذشته، حداقل و حداکثر قیمت طلای 18 عیار را بررسی کنیم، به یک نوسان قیمت حدود 20 هزار تومانی می‌رسیم. این مسئله در مورد سکه هم صادق است و طی روزهای اخیر تلاطم شدید در قیمت روز سکه مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، روز شنبه 22اردیبهشت ماه هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با قیمت دومیلیون و ۹۳ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت ۱۹۵هزار تومان فروخته شد. روز بعد یعنی ۲۳اردیبهشت، قیمت انواع سکه در بازار تهران کاهش محسوس داشت؛ به طوری که نرخ سکه تمام بهار طرح جدید ۱۰۳ هزار تومان افت کرد و دو میلیون و دو هزار تومان تعیین شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۲۴ هزار تومان افت در مدت مشابه، یک میلیون و ۹۵۷ هزار تومان داد و ستد شد. از سویی دیگر، هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با افت سه هزار و ۶۰۰ تومانی به قیمت ۱۹۳ هزار و ۷۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد. پس از آن قیمت طلا مجددا افت پیدا کرد و در روز ۲۴ اردیبهشت شاهد ادامه سقوط قیمت سکه در بازار بودیم. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) در بازار تهران با ۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به روز قبل یک میلیون و ۹۰۴هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۶۵ هزار تومان افت در مدت مشابه، یک میلیون و ۸۹۲هزار تومان داد و ستد شد. از سوی دیگر، هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با افت ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی به قیمت ۱۸۳ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

عوامل سه‌گانه موثر بر نرخ طلا و ارز
کارشناسان عوامل متفاوتی را بر رویدادهای بازار طلا و سکه موثر می‌دانند که یکی از مهم‌ترین آنها نقش مسائل سیاسی اخیر و خروج آمریکا از برجام است. جمشید پژویان، کارشناس اقتصادی در این راستا به آفتاب‌اقتصادی گفت: «در بازارهای مختلف، تقاضا برای دارایی‌هایی مانند سکه، طلا و ارز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که این عوامل سه‌گانه هستند و شامل بازده یا سودی که به صاحب دارایی می‌رسانند، ریسک مالکیت آنها و سرعت تبدیل این دارایی‌ها به نقدینگی می‌باشند. این سه عامل بر تقاضا برای دارایی‌های مختلف از ‌جمله طلا و ارز موثر هستند.»

سخنان ترامپ؛ عامل افزایش قیمت طلا!
پژویان افزود: «بدیهی است که بحث خروج آمریکا از برجام و تهدیدهای ترامپ و پیروی نسبی اروپا از این مسئله، عامل اصلی بود که منجر شد نرخ ارز از حدود سه هزار تومان به حدود هفت هزار تومان برسد. اما نکته اساسی اینجاست که اگر قرار باشد تحریم‌ها مجددا شامل حال ایران شوند، به این معناست که فروش نفت ما به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر، دلار نیز به میزان قابل توجهی کمتر در دسترس ما خواهد بود. بدیهی است که این مسئله روی قیمت ارز و نهایتا روی قیمت طلا موثر خواهد بود، همانگونه که در سال 91 اتفاق افتاد و با شروع تحریم‌ها قیمت دلار از حدود هزار تومان به حدود سه هزار تومان رسید.»

سیاست‌های اروپا؛ عامل کاهش قیمت طلا
این اقتصاددان ادامه داد: «اما به دنبال خروج آمریکا از برجام، هنگامی‌ که اتحادیه اروپا به خصوص سه کشور بزرگ و عامل آلمان، فرانسه و انگلستان اعلام کردند که در برجام خواهند ماند، روند افزایش قیمت دلار تا حدودی متوقف شد و شاید تا حدودی کاهش نیز یافت. از آنجا که طلا و دلار به سرعت قابل تبدیل به یکدیگر هستند، نرخ آنها به شدت به هم وابسته است. بنابراین افزایش قیمت دلار منجر به افزایش قیمت طلا می‌شود و برعکس. در نتیجه نوسانات قیمت بازار ارز و بازار طلا معمولا همیشه در کنار هم اتفاق می‌افتند.»
پژویان درباره کاهش قیمت طلا طی دو روز اخیر گفت: «این کاهش قیمت طلا، کاهش قابل ملاحظه‌ای نیست. اما یکی از دلایل آن می‌تواند احتمالا ورود طلا توسط بانک مرکزی به بازار باشد. همچنین این انتظار که در آینده همه تحریم‌ها بازنخواهد گشت و فقط تحریم‌های مربوط به آمریکا شامل حال ایران خواهد شد نیز در افت قیمت طلا و سکه موثر بوده است.»

اما و اگرهای توافق ایران و اروپا
وی افزود: «اگر طرف مقابل ما فقط آمریکا باشد و این کشور دخالتی در روابط میان ایران و سایر کشورهای جهان نکند و تجارت ما را با آسیا، اروپا و سایر کشورها مختل نکند، اثر این مسئله بر اقتصاد ما بسیار کاهش خواهد یافت. اگر ظرف ملاقات‌های هفته آینده ایران و برخی کشورهای اروپایی، توافقی حاصل شود و آنها نیز خواهان عدم مداخله آمریکا در معاملات بین‌المللی ایران باشند، حتی امکان کاهش قابل توجهی در قیمت دلار و طلا نیز وجود دارد.»
پژویان تاکید کرد: «در صورتی که این اتفاق نیفتد، یعنی توافق میان ایران واروپا انجام نشود، اروپا نیز تحریم‌های خودش را داشته باشد و تحریم‌های آمریکا نیز بازگردد، بدیهی است که این روند افزایش قیمت دلار و طلا ادامه خواهد یافت.»
این کارشناس اقتصادی درباره پیش‌بینی آینده بازار طلا و سکه گفت: «همه چیز بستگی به تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران کشورمان و اینکه چقدر آنها به اهمیت مسئله واقف هستند، دارد؛ اینکه چقدر سیاست آنها بر این اساس باشد که ضعف اقتصاد ایران منجر به ضعف دولت و کشور ما خواهد شد. اگر این امر به خوبی درک شود، بدیهی است که توافق با اروپا می‌تواند کمک موثری به اقتصاد کشورمان کند.»

بانک مرکزی طلا را مدیریت کرد
از سوی دیگر، موضع اتحادیه طلا و جواهر و مسئولان طی روزهای اخیر، همواره این بوده که افزایش قیمت‌های مشاهده شده در بازار، حباب است و مردم نباید فریب این حباب را بخورند. محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره نوسانات اخیر بازار طلا به آفتاب اقتصادی گفت: «یکی از مسئولیت‌های بانک مرکزی، بحث مدیریت و نظارت بر طلا در کشور است. با توجه به اینکه در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، با افزایش تقاضا برای طلا و سکه مواجه بودیم، بانک مرکزی با پیش‌فروش سکه در سررسیدهای مختلف این مدیریت را در مورد بازار طلا و سکه اجرا کرد. به نوعی واگذاری و ثبت‌نام این سکه‌ها باعث شد که تعداد زیادی سکه به مردم تحویل داده شود. قسمتی از این سکه‌ها وارد بازار شد و بنابراین قیمت‌ها کاهش یافت. این یکی از عوامل اصلی موثر بر کاهش قیمت طلا و سکه بود.»
کشتی آرای افزود: «برآورده شدن نیاز مردم از نظر سکه و همچنین نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان که در آن به طور طبیعی کاهش تقاضا در بازار ایجاد می‌شود، منجر شد که در حالی که قیمت جهانی طلا روبه افزایش بود، ظرف دو روز اخیر شاهد افت قیمت طلا در کشور باشیم.»
التهاب حاصل از تصمیم آمریکا
رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره علت افزایش قیمت طلا در هفته گذشته اظهار داشت: «ما طی یک روز شاهد یک افزایش شدید در قیمت طلا بودیم و آن روزی بود که در هفته گذشته بحث خروج آمریکا از برجام اعلام شد. این مسئله باعث شد که التهاب در بازار ایجاد شود و در نتیجه، اوایل صبح روز پس از این خبر، قیمت سکه به بالای دو میلیون و یکصدهزار تومان افزایش یافت. اما به مرور زمان، با کاهش این التهاب شاهد پایین آمدن قیمت طلا و سکه بودیم.»
کشتی آرای درباره تاثیر تحریم‌ها بر بازار طلا و سکه ایران گفت: «بحث تحریم‌ها ممکن است که در بخش‌هایی اخلال ایجاد کند اما در مورد طلا اخلالی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، احتمال دارد که شرایط بازار به گونه‌ای پیش رود که بازار با رکود همراه شود. طبیعتا در این صورت، قیمت طلا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. درحال حاضر شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان پیش‌بینی قطعی نسبت به آینده بازار ارائه داد و باید در انتظار رویدادهای آتی بود.»
با توجه به آنچه ذکر شد، بسیاری از مسائل مهم اقتصاد ایران از جمله تعیین نرخ طلا و ارز بستگی به تصمیم سیاستمداران کشورمان دارد. امید است که در هفته آینده که موعد برگزاری جلسات ایران و اروپاست، خبرهای خوشایندی در مورد توافق‌‌های به عمل آمده منتشر شود.

جدول نرخ ارز و سکه در بازار
(قیمت‌ها به تومان)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام