کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: هرچه بیشتر تلاش کردیم، کمتر به نتیجه رسیدیم و هرچه بیشتر اصرار ورزیدیم بیشتر از رسیدن به یک پاسخ روشن، ناامید شدیم. موضوع بازمی گردد به مجلس شورای اسلامی و اقدام تنی چند از نمایندگانی که بیشتر به فراکسیون اصولگرایان نزدیک بودند که در واکنش به اقدام ترامپ ناگهان تصمیم می‌گیرند پرچم آمریکا و نیز برجام را به آتش بکشند.
این تصویر یعنی به آتش کشیده شدن پرچم آمریکا و نیز برجام که با محوریت حدود ۱۵ نماینده انجام شد خیلی زود، آن هم در ابعادی وسیع منتشر شد و خیلی سریع پای از مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیز فراتر نهاد و دست آخر موجب شد تا در محافل داخلی و بین المللی واکنش‌هایی را برانگیزد.
علی مطهری آتش زدن پرچم یک کشور را اقدامی«بد» توصیف می‌کند، سلحشوری انگشت اشاره اش را به سوی کسانی می‌گیرد که از همان ابتدا نیز با برجام مخالف بودند و در نهایت در ابعاد بین المللی یک برنامه(دیلی شو) نگاهی کُمیک به ماجرا می‌اندازد. نقل قولی از لاریجانی که گفته بود:«مراقب باشید مجلس را به آتش نکشید» هم مورد توجه شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد و الخ...
بر اساس نیاز جامعه به دریافت نظر کسانی که اقدام به این رفتار کرده بودند، تصمیم بر این شد تا با یک یا چند نماینده حاضر در آن صحنه گفت و گو شود؛ برخی اساسا گوشی موبایل خود را بر نمی‌دارند یا رد تماس می‌دهند! چند نفری ضمن عذرخواهی اعلام می‌کنند که«مایل به گفت و گو» در این یک زمینه خاص نیستند و دسته سوم که یکی ـ دو نفر بیشتر نبودند اقدامی جالب توجه‌تر را در مواجهه با درخواست گفت و گو انجام می‌دهند.
از آن جمع تقریبا ۱۵ نفری اولین نماینده‌ای که حاضر به گفت و گو می‌شود به این شرط مصاحبه را می‌پذیرد که در تنظیم نهایی گفت و گو دخالت مستقیم داشته باشد و علیرغم مرسوم نبودن، می‌پذیریم. مصاحبه‌ای ۲۰ دقیقه‌ای صورت می‌پذیرد و اما در مرحله تایید نهایی صراحتاً از ما می‌خواهد بی خیال مصاحبه شویم و چون دلیل را می‌پرسیم می‌گوید برای مان حاشیه درست می‌شود، تخریب مان می‌کنند و... از آن گفت و گو تنها تیتری برای ما می‌ماند (یکی از حاضران در صحنه: قرار بود برجام را آتش بزنیم ـ به صورت نمادین ـ نه پرچم!) و یک فایل صوتی بلااستفاده و انبوهی از ابهام و سوالات بی پاسخ.
بازهم ناامید نمی‌شویم و برای رسیدن به پاسخ سماجت می‌کنیم و در نهایت یکی دیگر از نمایندگان موبایل خود را پاسخ می‌دهد. وقتی موضوع گفت و گو را مطرح می‌کنیم از ما می‌خواهد با دیگر همکاران صحبت کنیم و وقتی می‌گوییم دیگران پاسخ‌گو نیستند لااقل شما جواب بدهید اظهار می‌دارد که تمایلی ندارد و وقتی می‌گوییم احتمالا از رفتارتان پشیمان شده اید که حتی حاضر به طرح موضوع نیستند می‌گوید پشیمان نشده‌ایم، روی حرف و کارمان ایستاده ایم ولی فعلا نمی‌خواهیم مصاحبه کنیم.
تقریبا به این نتیجه رسیده ایم که گفت و گویی در این زمینه صورت نخواهد پذیرفت و این می‌تواند به دلیل موج انتقاداتی باشد که در سراسر رسانه‌ها وجود دارد و شاید اعلام مواضع گلایه آمیز و انتقادی از سوی برخی همکاران که به خودی خود این طیف کوچک را دچار محافظه کاری، سکوت و پرهیز از مصاحبه کرده است.
آن نماینده‌ای که با ما مصاحبه کرد و فایل گفت‌و‌گو هم پیاده شد ولی در نهایت بر سر انتشار آن به توافق نرسیدیم حرف‌های جالبی را مطرح کرد از جمله این که: «بسیاری از نمایندگان با اصل موضوع موافق بوده، نظر خود را که مثبت بوده صراحتاً گفته بودند» البته تاکید می‌کند که تنها و تنها آتش زدن برجام مد نظر بوده نه پرچم و آن هم به دلیل توهین مشاور ترامپ در حالی که مهمان گروهک تروریستی منافقین بود که ضمن پاره کردن برجام بر روی آن آب دهان‌انداخت!
این نماینده باز هم تاکید می‌کند اصلا بحث آتش زدن پرچم مطرح نشده بود و تنها قرار بود
به صورت نمادین برجام به دلایلی آتش زده شود. حال که به نظر می‌رسد چند روزی از ماجرا می‌گذرد احتمالا با رصد افکار عمومی، حاضران در صحنه با موجی انتقادی رو در رو شده‌اند و می‌کوشند بدون پرداختن به آن، ماجرا را تمام شده تلقی کنند!
آفتاب یزد آمادگی کامل دارد سخنان
تک تک حاضران در آن صحنه را منتشر کند و نیز می‌پذیرد نظرات موافق و مخالف این حرکت را نیز در کنار اظهار نظر حاضران در صحنه به آتش کشیدن پرچم آمریکا به صورتی شایسته درج نماید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام