کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: جامعه

آفتاب یزد - گروه جامعه: وقتی مطلع شدم که رتبه‌ی ایرانی در شاخص نیکوکاری جهان، هفده است، به یاد کمک‌های مردمی پس از زلزله‌ی سرپل ذهاب کرمانشاه افتادم. بنیاد نیکوکاری نهادی مدنی است که از سال 1974 در انگلستان فعالیت دارد و خدمات مختلفی را در سطح بین‌المللی برای بهبود وضعیت فعالیت‌های نهادهای خیریه ارائه می‌کند. این نهاد طی 10 سال اخیر هر ساله گزارشی از وضعیت فعالیت‌های نیکوکارانه در جهان ارائه می‌کند.
این بنیاد براساس سه شاخص؛ 1. کمک‌های مالی به نهادهای خیریه، 2. زمان صرف‌شده برای فعالیت‌های داوطلبانه‌ی سازمانی، و 3. کمک (نقدی و غیرنقدی) به افراد غریبه وضعیت کشورها و قاره‌های مختلف را ارزیابی می‌کند. برای گردآوری اطلاعات از افراد جامعه‌ی نمونه این پرسش پرسیده می‌شود؛ طی یک ماه اخیر کدام فعالیت نیکوکارانه را انجام داده‌اند؟
براساس گزارش‌های این بنیاد، طی سال‌های 2008 تا 2012، دو شاخص کمک‌های مالی به خیریه‌ها و فعالیت‌های داوطلبانه‌ی سازمانی روند کاهشی و شاخص کمک به افراد غریبه روند افزایشی داشته است. از سال 2012 تا 2015 نیز وضعیت شاخص کمک به افراد غریبه روند افزایشی داشته و دو شاخص دیگر وضعیت نسبتا ثابتی داشته‌اند.
براساس گزارش سال 2017 که حاوی اطلاعات گردآوری‌شده‌ی 139 کشور در سال 2016 است، میانگین شاخص نیکوکاری نسبت به سال قبل از آن [سال 2015] کاهش یافته و تعداد افراد کمک‌کننده در جهان نیز کمترین میزان طی سه سال اخیر بوده است. تنها قاره‌ی آفریقا در زمینه‌ی هر سه شاخص روندی افزایشی را تجربه کرده است.
براساس این گزارش نسبت معناداری بین سطح ثروتمندی کشورها و میزان رفتارهای نیکوکارانه وجود ندارد و از بین 20 کشور ثروتمند جهان تنها شش کشور در فهرست 20 کشور اول به ‌لحاظ شاخص نیکوکاری حضور دارند.
در سال 2016، کشور میانمار در صدر قرار گرفته و کشورهای اندونزی، کنیا، نیوزلند، آمریکا، استرالیا، کانادا، ایرلند، امارات، هلند و انگلستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
در سال 2016 ایران در رتبه‌ی 17، و در منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، بعد از امارات (رتبه‌ی 9 فهرست) در جایگاه دوم قرار دارد. رتبه‌ی ایران در شاخص‌های سه‌گانه‌ی کمک‌های مالی به نهادهای خیریه، فعالیت‌های داوطلبانه‌ی سازمانی، و کمک به افراد غریبه به‌ترتیب 23، 40، و 27 بوده است.
این مردم هستند که می‌توانند مدام و بی‌توقع نیکوکاری کنند. حمایت مردم از کرمانشاه فرزند زخم‌خورده‌ی ایران ستودنی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام