کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 27 بهمن 1397   Saturday 16 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب یزد- گروه سیاسی: شاید هفت سال پیش عده‌ای از سوری‌ها که اعتراضات و تجمعات خیابانی خود را آغاز کردند کمتر کسی از آنها تصور می‌کرد سرنوشت سوریه اینگونه تغییر کند و جغرافیای آن به میدان جنگ قدرت‌های مختلف تبدیل شود. جنگ داخلی در این کشور منجر به ظهور داعش به عنوان یکی از سازمان یافته ترین گروه‌های تروریستی شد که پیکارجویانی از نقاط مختلف جهان از چچن تا عراق و از سوریه تا اروپا را در خود جمع کرد. حالا بعد از شکست این تروریست‌ها به نظر می‌رسد شرایط جدیدی در این کشور در حال اتفاق است. اسرائیل درحالی که در چند سال اخیر دست کم در ظاهر تلاش کرده بود از حوادث سوریه خود را دور کند بار دیگر حضوری فعال پیدا کرده. تل آویو مدعی است که نمی خواهد اجازه استقرار داخلی ایران در سوریه را بدهد. در چند روز اخیر حملاتی از سوی اسرائیل علیه مناطقی از سوریه رخ داد و به گفته این رژیم چندین پایگاه مربوط به حزب الله لبنان و انبار مهمات آنها در سوریه مورد هدف قرار گرفته است. همین موضوع منجر به واکنشی از مرز سوریه به اسرائیل شد و بامداد پنجشنبه چندین راکت اهدافی را در اسرائیل مورد هدف قرار داد. شبکه المیادین به نقل منابع میدانی گزارش داده که ده‌ها موشک چهار تاسیسات اصلی نظامی اسرائیل را هدف گرفتند. در پی این اتفاقات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که حق اسرائیل را در دفاع از خود تایید می‌کند و در کنار اسرائیل می‌ایستد. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، حملات موشکی آنها سامانه‌های پدافند هوایی ارتش سوریه را هدف گرفت. در همین حال خبرگزاری فرانسه نیز از شنیده شدن صدای انفجارهای مهیبی در صبح روز پنجشنبه در پایتخت سوریه خبر داد. اسکای نیوز نیز به نقل از منابع خبری خود از اخباری درباره هدف گرفته شدن مواضع حزب الله لبنان در حومه القصیر خبر داد. ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد، آتشبارهایی که اقدام به شلیک موشک از خاک سوریه به اسرائیل کرده بودند را منهدم کرده است. رژیم صهیونیستی ضمن تکرار ادعاهای خود افزوده به تحرکات خود به صورت جدی برای مقابله با حضور ایران در سوریه ادامه می‌دهد. سخنگوی ارتش اسرائیل نیز اظهار داشت: «قبل از حملات به سوریه به روسیه اطلاع داده شده بود.» پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که 28 جنگنده اسرائیلی در حملات به نقاطی از سوریه که شامل اف-15 و اف-16 است، مشارکت داشته‌اند و مجموعا 60 موشک شلیک کرده‌اند. در همین حال وزارت خارجه سوریه اعلام کرد، حملات موشکی رژیم صهیونیستی به سوریه ثبات منطقه و امنیت جهانی را تهدید می‌کند. یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد، در چارچوب شیوه خصمانه رژیم صهیونیستی و در پاسخ به شکست ابزارهای آنها از بین گروه‌های تروریستی صبح روز پنجشنبه برخی از مناطق سوریه هدف حملات موشکی اسرائیل قرار گرفتند که با آن مقابله شده و اکثر آنها منهدم شدند. این مقام تاکید کرد: «مقابله مستقیم رژیم صهیونیستی و حامیانش با سوریه در حالی که قبلا به طور پنهانی و از طریق دست نشانده‌های تروریستی‌شان بود به مرحله جدیدی از خصومت و تجاوز علیه سوریه رسیده؛ چراکه نمایندگان آنها شکست خورده‌اند و اکنون نوبت اصلی‌ها شده است.» او تصریح کرد: «این شیوه خصمانه در احیای طرح‌های توطئه‌ای شکست خورده در سوریه نتیجه ندارد و تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می‌شود که تهدیدی جدی بر امنیت و صلح جهانی است.»

تنش با تل آویو؟
درحالی که ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حاضر است اما اسرائیل چنین موضوعی را برای خود خطر قلمداد می‌کند و در هفته‌های اخیر به نظر می‌رسد تنش در این خصوص افزایش یافته است. حملات اخیر اسرائیل درحالی انجام شد که برای اولین بار آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل به نمایندگی از ارتش این کشور به طور مستقیم مسئولیت حمله هوایی به سوریه را برعهده گرفت. لیبرمن در پیامی کوتاه مدعی شد: «ما اهدافی در سوریه را هدف قرار دادیم. اسرائیل اجازه نمی‌دهد که ایران، سوریه را به عنوان پایگاهی برای هدف قرار دادن خاک خود مورد استفاده قرار دهد.» او همچنین در کنفرانس هرتزلیا گفته بود: «امیدواریم این فصل را با ایران را تمام کرده باشیم و همه پیام ما را فهمیده باشند. اسرائیل تشدید اوضاع را نمی‌خواهد و امیدواریم که این فصل تمام شده باشد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد هیچ موشک ایرانی در داخل اراضی تحت کنترل اسرائیل سقوط نکرده‌ و ما هرگز به ایران اجازه نخواهیم داد که سوریه را به خط مقدم علیه ما تبدیل کند.»

چشم‌ها به سمت مسکو
یکی از مواردی که کارشناسان بر آن تاکید می‌کنند نقش تعدیل کننده روسیه در میان مقابله ایران و اسرائیل است. روس‌ها با هر دو طرف روابط نزدیکی دارند و این را می‌توان از عجایب دیپلماسی پراگماتیک ولادیمیر پوتین دانست. این درحالی است که به تازگی بنیامین نتانیاهو به مسکو سفر کرده بود و در اتفاقی منحصر بفرد در مراسم رژه ارتش روسیه حضور یافت. نخست وزیر اسرائیل پس از دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: «بعید است مسکو فعالیت‌های نظامی تل‌آویو در سوریه را محدود کند.» او پیش از سفر به روسیه به خبرنگاران گفت:«با توجه به آنچه در حال حاضر در سوریه رخ می‌دهد لازم است از ادامه همکاری نظامی میان ارتش روسیه و نیروهای نظامی اسرائیل مطمئن شویم. اما بعد از مذاکره با پوتین، نتانیاهو با امیدواری و خوشبینی سخن گفت.» نتانیاهو پس از این دیدار گفت: «در نشست‌های قبلی با توجه به بیانیه‌هایی که به صورت قانونی منتشر شده یا از سوی مسکو مطرح شده بودند، این گمان به وجود آمده بود که آزادی فعالیت‌های ما محدود شده یا به منافع دیگران لطمه وارد شده اما این اتفاقات نیفتاده بود و الان نیز اوضاع فرق نکرده است.» او اعلام کرد:«من با پوتین در این باره صحبت کردم که این حق و وظیفه اسرائیل است که "از خودش دفاع" کند. هر دولتی و مسلما اسرائیل این حق را دارد که در برابر هر اقدامی علیه خود وارد عمل شود.» نتانیاهو برای توجیه ادامه حملات خود به خاک سوریه مدعی شد:«ایرانی‌ها به صراحت می‌گویند که می‌خواهند به ما حمله کنند و تلاش می‌کنند سلاح‌ها و نیروها را به سوریه منتقل کنند تا در راستای استراتژی مد نظرشان که نابودی دولت ماست، دست به حمله بزنند.» نگاه روس‌ها در تنش میان اسرائیل و ایران موجب شده اظهارات آنها نیز در روزهای اخیر افزایش یابد. میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: «ارتباطاتی با دو طرف اسرائیل و ایران داریم و تلاش‌هایی برای حفظ آرامش صورت می‌دهیم. وزارت خارجه روسیه نسبت به ادعای تبادل حملات بین ایران و اسرائیل که از سوی تل آویو ادعا شده است، ابراز نگرانی کرد و دو طرف را به توقف تنش فراخواند.» بوگدانف اظهار داشت: «ما با تمامی طرف‌ها در تماس هستیم و همه را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم.» همچنین لیونید اسلوتسکی،‌ رئیس کمیته امور بین‌الملل در مجلس دومای روسیه گفت:«حملات اسرائیل به مواضع ارتش سوریه برنامه‌ریزی شده بود تا بعد از خروج آمریکا از برجام انجام گیرد.» دیپلمات‌های روس می‌گویند، نتانیاهو در سفر اخیر خود به روسیه به پوتین گفته که اسرائیل به دنبال تشدید اوضاع و جنگ با ایران در سوریه نیست. سایت شبکه خبری المیادین به نقل از برخی منابع دیپلماتیک روس اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اطلاع داده کرد که اسرائیل به دنبال بالا گرفتن درگیری‌ها با ایران در سوریه نیست. این منابع همچنین فاش کردند، نتانیاهو از پوتین خواست برای ممانعت از نفوذ ایران در سوریه بر ایران تاثیر بگذارد. همچنین منابع یادشده تاکید کردند، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه عدم تمایل اسرائیل به درگیری با ایران در سوریه را به مسئولان ایرانی خواهد رساند.

حمایت تاریخی بحرین!
اما یکی از نکات جالب توجه در حملات اخیر را باید در واکنش بحرین دانست. از حدود 70 سال پیش که صهیونیست‌ها تاسیس اسرائیل در فلسطین را اعلام کردند تاکنون از یک نزاع عربی-اسرائیلی سخن گفته می‌شد. جنگ‌های 1948، 1967 و 1973 نمونه ای از نبرد ارتش عرب علیه صهیونیست‌ها قلمداد می‌شود. هرچند توافق کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل که ترک مخاصمه میان این دو قلمداد می‌شد در سال 1979 موجب شد تا این نزاع در شکل عربی- اسرائیلی تغییر کند و امروز بیش از هر زمانی کشورهای عرب خود را از ماجرا کنار کشیده اند تا ماجرا تنها به شکل نزاع فلسطینی- اسرائیلی تبدیل شود. در همین زمینه است که خالد بن احمد آل خلیفه،‌ وزیر خارجه بحرین در واکنش به حملات موشکی رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه تاکید کرد: «هر دولتی از جمله اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند و منابع خطر را از بین ببرد.» چنین موضعی از یک کشور عرب صهونیست‌ها را به ستایش واداشت. وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی در پیامی در توئیتر نوشت:«پاسخ خالد بن احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین که تاکید کرده "هر کشوری حق دفاع از خود را دارد"، به منزله حمایت تاریخی از اسرائیل در مقابل حملات ایرانی است!» ایوب قرا گفت:«این حمایت نشانگر شکل‌گیری ائتلافی جدید در خاورمیانه است و این بار اسرائیل بخشی مهم از خاورمیانه را با کمک تلاش‌های مبارک نخست وزیر (بنیامین نتانیاهو) شکل داده است!»
این درحالی است که ایران نقش خود در حملات سوریه به اسرائیل را تکذیب و اعلام نموده حضور تهران به صورت مستشاری و به درخواست دولت سوریه در حمایت از مردم سوریه بوده است. حالا باید منتظر دید و ماند آیا سوریه به صحنه‌ای جدید از نبردها تبدیل خواهد شد. با گذشت از مراحل اعتراضات خیابانی، جنگ داخلی، جنگ با تروریسم و نبرد پراکسی‌های قدرت‌های جهانی و منطقه ای حالا باید منتظر افزایش تنش‌ها میان اسرائیل و ایران بود؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از تحلیلگران را در روزهای اخیر به خود مشغول کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام