کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 01 بهمن 1397   Monday 21 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: بازار پول

آفتاب اقتصادی- الهام علائی: پس از اجرای سیاست اقتصادی تک نرخی کردن ارز در ماه گذشته، شاهد واکنش‌های متفاوتی چه از جانب مردم و فعالان اقتصادی و چه از جانب بازار ارز بوده ایم.
برخی از کارشناسان به بخش‌هایی از سیاست مذکور انتقاد داشته و به وجود نقاط ضعف در آن اذعان داشته‌اند. از سوی دیگر، پس از گذشت حدود یک ماه همچنان مشکلاتی نظیر کمبود ارز و قاچاق ارز در بازار مشاهده می‌شود. با این همه هستند کسانی که معتقدند برای نتیجه گرفتن از تصمیمات بانک مرکزی و دولت باید صبور بود؛ چرا که مشاهده تاثیر فوری این اقدامات، انتظاری گزاف است.

ناکارآمدی بانک مرکزی
در مدیریت بازار ارز
اما در تازه ترین واکنش‌ها به تصمیم ارزی دولت و بانک مرکزی، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس اصولگرای کمیسیون اقتصادی مجلس با اظهارات تندی بانک مرکزی را عامل نابسامانی کنونی در بازار ارز عنوان کرد. پورابراهیمی با تاکید بر لزوم فضای روانی بازار ارز توسط بانک مرکزی گفت: «مشکل اصلی در بازار ارز عدم مدیریت صحیح بازار توسط بانک مرکزی
است.
ناکارآمدی بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز کاملا مشهود است. نمونه بارز آن اقداماتی بود که سال گذشته بانک مرکزی انجام داد.»
وی افزود: «بانک مرکزی در تصمیمی غیرکارشناسی، نرخ سود سپرده را از ۱۵درصد به ۲۰ درصد افزایش داد.
این عمل نه تنها التهابات بازار ارز را کاهش نداد، بلکه موجب تحمیل هزینه سنگینی به بانک‌ها شد. بانک‌ها با نرخ ۱۵ درصد سپرده می‌گرفتند، نرخ تسهیلات نیز ۱۸درصد بود اما با تصمیم غیرکارشناسی نرخ سود سپرده‌ها و نرخ تسهیلات افزایش یافت. بانک مرکزی باید بازار ارز را با ابزارهای همین بازار مدیریت می‌کرد نه با ابزارهای بازار پولی. در حال حاضر نظام بانکی به خاطر بی تدبیری بانک مرکزی دچار چالش اساسی شده است.»
این اظهارات در حالی مطرح شده که ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی و برخی مسئولان دولتی تاکید دارند که کنترل بازار ارز در دست دولت و بانک مرکزی است و چالش جدی در این زمینه وجود ندارد.
افزایش ارز توجیه ندارد
از سوی دیگر، برخی مقامات در راستای افزایش قیمت ارز در کشور، دلایل و عوامل بسیاری را مطرح کرده و معتقدند که مجموعه عوامل اقتصادی و غیراقتصادی در تعیین قیمت ارز نقش آفرینی کرده اند. اما به باور پورابراهیمی، هیچ توجیه اقتصادی برای اینکه نرخ ارز بین‌المللی افزایش یافته و نرخ پول ملی ما کاهش یابد، وجود ندارد.
رئیــس کمـیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اظهارات روز گذشته خود گفت: «مصارف ارزی ما هیچ وقت بیشتر از منابع ارزی ما نبوده است. در طول سال اخیر نیز تراز صادرات غیرنفتی ما منفی بوده اما تراز صادرات کل که شامل درآمدهای نفتی و غیرنفتی است، کاملا مثبت است. در سال‌های گذشته نفت را زیر ۳۰دلار نیز فروخته ایم اما امروز نفت را بالای ۶۵ دلار به فروش می‌رسانیم. پیش بینی ما این است که در سال ۹۷ نیز نرخ جهانی نفت افزایش یابد. قیمت جهانی سنگ آهن و مس که ما فروشنده عمده آن هستیم نیز افزایش یافته است. همه اینها نشان می‌دهد که درآمدهای ارزی ما در نیمه دوم سال ۹۶ افزایش یافته و در سال ۹۷ نیز افزایش می‌یابد. همه این عوامل نشان می‌دهد که مسائل اقتصادی نقشی در افزایش نرخ ارز نداشته است.»
این اقتصاددان مجلس تصریح کرد: «برخی افراد مسائل تحریمی مانند پیش بینی برای افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران در اردیبهشت ماه سال جاری را عامل افزایش نرخ ارز می‌دانند؛ این در حالی است که فضای تحریم در طول سال‌های اخیر در کشور ما وجود داشته اما به دلیل تحریم‌های پیاپی ما کشوری هستیم که میزان آثار تحریم‌ها در سال‌های اخیر در اقتصاد به کمترین حد خود رسیده است. به نظر می‌رسد اثرگذاری تحریم‌ها بر کشور ما در طول زمان به شدت کاهش یافته است.»

طرح دوفوریتی مجلس برای کاهش نرخ ارز
پورابراهیمی پس از مطرح کردن انتقادات خود به سیاست‌های ارزی دولت و بانک مرکزی از طرح ویژه مجلس برای رفع مشکلات موجود در بازار ارز خبر داد و گفت: «هفته آینده با بانک مرکزی اتمام حجت می‌کنیم و در صورت عدم‌مدیریت بازار ارز، طرح دوفوریتی کاهش نرخ ارز در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. ایجاد حساب‌های سپرده ارزی با ضمانت بانک مرکزی از موضوعات مهم طرح مجلس هستند.»
این اقتصاددان مجلس تصریح کرد: «بانک مرکزی برای کاهش التهابات بازار ارز در ابتدا باید اعتمادسازی نسبت به حساب سپرده ارزی را در دستور کار خود قرار می‌داد. حساب سپرده ارزی با ضمانت بانک مرکزی باید مجددا در بازار اقتصادی ایران فعال شود و سود سپرده نیز به آن اختصاص یابد. این امر موجب می‌شود حجم عظیمی از منابع ارزی به داخل کشور بازگردد.»
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «پیشنهاد ما این است که حداقل دو بانک برای باز کردن حساب سپرده‌های ارزی پیش بینی شوند و بانک مرکزی نیز حفظ این منابع را ضمانت کند. بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی خارج از سیستم بانکی در خانه‌ها و گاوصندوق‌ها نگهداری می‌شود، این امر به اقتصاد کشور ضربه می‌زند. اگر ۳۰ میلیارد دلار ارزی که به خارج کشور رفته و ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی که در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود به سیستم بانکی کشور بازگردد، موجب تقویت منابع ارزی کشور می‌شود. یکی از محورهای اصلی طرح مجلس بازگشایی حساب‌های سپرده ارزی با ضمانت بانک مرکزی و پرداخت سود به این حساب‌ها است.»
این اقتصاددان مجلس تک نرخی شدن نرخ ارز را از مفاد طرح مجلس خواند و گفت: «نرخ ارز در صرافی‌ها، تحویل به مردم برای فعالان اقتصادی متفاوت است که این امر شرایط خاصی را ایجاد کرده است. یکسان سازی نرخ ارز از محورهای مهم طرح مجلس است. باید سامانه اطلاعاتی مشخصی در این خصوص شکل گیرد. در اقتصاد ما مشخص نیست که چه کسی خریدار ارز و چه کسی فروشنده ارز است. بانک مرکزی فقط نظاره گر بازار به هم ریخته ارز است و مدیریتی انجام نمی‌دهد.»

قرار نبود طرح مجلس مطرح شود
در همین راستا آفتاب اقتصادی برای بررسی ابعاد طرح مجلس و اطلاع بیشتر از جزئیات آن با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت‌وگو کرد. یکی از اعضای این کمیسیون که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: «قرار نبود آقای پورابراهیمی این سخنان را مطرح کنند. اکنون خود ایشان باید در قبال آن پاسخگو باشند.» این نماینده مجلس از ارائه توضیحات بیشتر درباره طرح ارزی مجلس امتناع کرد.
اما در این میان، نکته عجیبی وجود دارد و آن اظهار بی اطلاعی برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی از طرح ارزی مجلس است. یک عضو کمیسیون اقتصادی در این پیوند عنوان کرد: «ما معتقدیم که طرح ارزی اخیر دولت و بانک مرکزی برای ساماندهی به بازار ارز طرح مناسبی است و باید زمان بدهیم تا نتایج مثبت آن را مشاهده کنیم. در مورد سخنان آقای پورابراهیمی اطلاعی ندارم و باید درباره این اظهارات با ایشان
صحبت کنم.»

تناقض در اظهارات مجلسی‌ها
این تناقض در اظهارنظر توسط اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای اقتصادی که نقش تعیین کننده ای در سرنوشت کشورمان دارد، عجیب و غیرطبیعی به نظر می‌رسد.
از سوی دیگر، بی اطلاعی اعضای کمیسیون اقتصادی از طرحی که به گفته پورابراهیمی قرار است با فوریت اجرا شود، تامل برانگیز است.
اما نکته مهم دیگر در این میان این است که ظاهرا مجلس با بانک مرکزی و دولت همسو نیست. اگر اینگونه باشد، چگونه می‌توان انتظار داشت که شرایط کشور رو به بهبود باشد و شاهد رفع مشکلات موجود در جامعه از جمله مشکلات اقتصادی باشیم؟
آیا بهتر نیست که چالش‌ها و مسائل داخلی موجود در مجموعه دولت به صورت درون سازمانی و طی جلسات متعدد و فوری رفع شود تا تناقض‌ها و اختلاف نظرهای این چنینی موجب سلب اعتماد مردم نسبت به مسئولان نشود؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام