کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 02 شهریور 1398   Saturday 24 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: چند روزی از پخش آن ویدئو می‌گذرد؛ ویدئویی جنجالی از درگیری یک مامور گشت ارشاد با چند خانم. ویدئویی که روز بعد از پخش شدن آن با واکنش‌های مختلف مسئولین همراه شد. از معاونت امور زنان رئیس جمهور و دستیار ویژه حسن روحانی در امور شهروندی بگیرید تا چهره‌های مختلف سیاسی همه و همه در خصوص برخورد مامور گشت ارشاد با آن خانم مرثیه‌ها در توئیت‌ها و نوشته‌ها و بعضا سخنرانی‌هایشان سر دادند و حتی کار به اظهارنظر نمایندگان مجلس هم رسید. وزیر کشور هم خواستار برخورد با مامور خاطی (احتمالی) شد. اما به فاصله یکی دو روز، رسانه‌های جریان راست، در خطی هماهنگ فیلمبرداری از آن اتفاق را یک نقشه طراحی شده توصیف کردند، از مامور به خاطر این برخورد تقدیر و آن را نشانی از وظیفه شناسی او دانستند و بالعکس دخترانی که مورد حمله قرار گرفتند را وابسته و فریب خورده خارج از کشور توصیف کردند.
از همانجا مشخص شد که به یکباره جای شاکی و متهم که در فضای جامعه شکل گرفته بود عوض شده است! بخصوص که بعدها علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد که از آن مامور گشت حتی تقدیر و تشکر هم شده است.
احساسات مردم از دیدن آن ویدئو اندکی خوابید،دیگر درباره اش سخنی گفته نشد و بلافاصله بعد از این سکوت، موضوع قدردانی و ترفیع درجه مامور زن زبان به زبان چرخید تا اینکه حالا، از سوی پلیس اعلام شده است: «مامورانی که به دو خانم بدحجاب در پارک طالقانی تذکر دادند، از بهترین تیم‌های پلیس تهران بودند، آن دخترها می‌دانستند که این ماموران، چه زمانی در پارک مستقر می‌شوند؛ می‌خواستند فیلم درست کرده و به دختر معلوم‌الحالی بدهند تا او پخش کند، در فیلم، مشخص است که با کلمات زشت و رکیک به مامور ما حمله می‌کنند، به هیچ وجه عقب‌نشینی نکرده و کوتاه نمی‌آییم.»

نوع برخورد
در جریان آن ویدئو اما توجه به چند نکته قابل بررسی است. برخورد با کسانی که در جامعه اصطلاحا بدحجاب نامیده می‌شوند نکته‌ای است که در قانون نیز بدان اشاره شده است. سیستم وظیفه دارد طبق قانون به وظیفه‌اش عمل کرده و با آنچه که آن را بدحجابی می‌داند رو به رو شود اما گاهی نوع و نحوه این برخورد جای سوال بوده است. در کشور ما ده‌ها نهاد فرهنگی با دریافت بودجه‌های بعضا کلان وظیفه‌ای با نام فرهنگسازی دارند تا با ترویج برخی اصول که حجاب نیز بی‌تردید یکی از آن‌هاست، جامعه را نسبت به حرکت به سمت بد حجابی بازدارند. بدون شک احترام به قانون نیز وظیفه شهروندان است و تخطی از آن با اعمال قانون می‌تواند رو به رو شود.
اما به راستی تا چه اندازه برای حرکت در مسیر فرهنگسازی اقدام شده است که اکنون برخوردهای اینچنینی با این ماجرا باعث به وجود آمدن چنین حواشی‌ای مثل این ویدئو می‌شود. آیا آنچه که در موقع برخورد با بدحجابی در این ویدئو و چه بعد از آن رخ داد افکار عمومی را قانع خواهد کرد؟

چاره کار
پرسش بعدی این است: اینکه به جای اشاره به نوع برخورد مامور، مدام این موضوع که ویدئو فوق برنامه‌ای از قبل تعیین شده بوده است،تکرار می‌شود دلیلی برتوجیه رفتار مامور گشت ارشاد است؟ در این مدت بسیاری تلاش داشتند تا با تمرکز بر همین ویدئو، ماجرای وابستگی بانوان این فیلم را به بیگانگان دلیل به ثبت رسیدن این تصاویر بدانند که خود جای بررسی بیشتر دارد تا حقایق کاملا شفاف شود. اما حقیقت این است که این قبیل رفتارها محدود به این فیلم نیست، چه بسا ویدئوهای زیادی که ما با همین مضمون چه بعد و چه قبل از انتشار این کلیپ شاهدش بودیم. شاید نمونه آن را بتوان برخورد چند روز پیش با یکی از بانوان هوادار فوتبال نساجی مازندران دانست. لذا از این قبیل تصاویر در طی همه این سال‌ها به طور متعدد به ثبت رسیده است و نمونه‌های آن بسیارند. چه بسا خود ما نیز شاهد چنین اتفاقات و برخوردهایی بوده‌ایم؛ هرچند که در آن لحظه یا نخواسته یا ترسیده‌ایم که موبایل به دست شده، از آن اتفاق و آن برخورد فیلم بگیریم.
هدف دفاع از بی قانونی نیست اما، این مطلب که برخی از مامورین یا مسئولین و ضابطین قانون، حتی به صورت ناآگاهانه با برخی بانوان به اصطلاح بد حجاب به نام قانون ولی به شکلی تند و خارج از عرف برخورد می‌کنند غیر قابل انکار است.
به نظر می‌رسد در چنین بره‌های، باید برای التیام خاطر جامعه فکری کرد. فکری برای آنکه مردم و پلیس به احترام متقابل برسند.
بی تردید تشویق و یا ترفیع چاره‌کار نیست بلکه برای ایجاد حس نزدیکی پلیس با مردم، باید از یک سو نهادهای فرهنگی با تقویت اهداف موردنظر در جهت ترویج حجاب گام بردارند و از سویی دیگر ماموران قانون با تلطیف نوع برخوردهایشان، زمینه ساز این حس تعامل دو طرفه باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام