کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 01 بهمن 1397   Monday 21 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اردیبهشت 1397

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

دیدار رهبر کره شمالی و رئیس جمهور کره جنوبی در روز گذشته ابعاد مختلفی از آینده صلح در منطقه شبه جزیره کره را پیش روی کارشناسان آورده است. ذیل این موضوع تاریخ تنازع میان امریکا و کره جنوبی با کره شمالی را نمی‌توان نادیده گرفت، اما از طرف دیگر سرعت پرشتاب تحولات کنونی و جهت گیری دکترین امنیت ملی ایالات متحده امریکا بر مبنای آسیای شرقی و جنوب شرقی نیز اهمیت بالایی دارد. «کیم جونگ اون» که دیروز با «مون جائه این» در خاک کره جنوبی دیدار کرد همان فردی است که به محض اینکه به قدرت رسید ایالات متحده را تهدید به حملات موشکی و هسته ای کرد.
باید پذیرفت که با توجه به فشارهای واشنگتن به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ شرایط جدیدی را در روند صلح دو کره فراهم کرد. پرهیز فعلی رهبر کره شمالی از تهدیدات نظامی و آزمایش‌ها‌ی موشکی را می‌توان در پذیرش برخی پیش شرط‌ها‌ از سوی او به خوبی مشاهده کرد. توقف آزمایش‌ها‌ی موشکی و هسته‌ای و همچنین تعطیلی مراکز آزمایش خود بخشی از مواردی است که می‌تواند ترسیمی از ماقبل فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی باشد. در ارزیابی دیدار دیروز باید گفت کره شمالی به این زودی تبدیل به شریک استراتژیک آمریکا در شبه جزیره نخواهد شد اما به همان نسبت اگر تصور کنیم بعد از مذاکره بار دیگر پیونگ یانگ به وضعیت پیشین خود بازمی‌گردد و در جهت مبارزه گام برمی دارد نیز به دور از واقع‌گرایی است. بنابراین دیدار دیروز را باید مذاکراتی جدی بدانیم و در حد و اندازه خودش انتظار خروجی داشته باشیم. نباید فراموش کرد ایالات متحده در به نتیجه رساندن چالش خود با کره شمالی جدی است. در واقع به نظر می‌رسد کیم جونگ اون رویکردی خاص را انتخاب کرده است و نشان داده از پدر و پدر بزرگ خود متفاوت‌تر است. این تئوری که پیونگ یانگ به دنبال الگو برداری از مدل چین در دهه 1970 در بهبود روابط با غرب است می‌تواند قابل اتکا باشد. چین هرچند رویکردهای مائوئیسیتی را دنبال می‌کرد اما در راستای تغییر سیاست خود امروز به یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی ایالات متحده تبدیل شده است. درحالی که در ظاهر بر سر تعرفه دو طرف اختلافاتی را دارند اما پکن و واشنگتن به دنبال تقویت مناسبات اقتصادی در آینده هستند. کره شمالی هم که در چند سال اخیر به عنوان ابزاری در دست چین برای مواجه با آمریکا شناخته می‌شد حالا به دنبال این است که خود به عنوان بازیگری مستقل در روابط با ایالات متحده تغییراتی را ایجاد کند تا بتواند با توجه به وزن منطقه ای خود امتیازاتی را که می‌خواهد بگیرد. به همین دلیل است که مشاهده می‌شود کیم جونگ اون از رویکردهای ایدئولوژیک پیشین فعلا عدول کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام