کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 21 تیر 1399   Saturday 11 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 فروردین 1397

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب اقتصادی- گروه بازار پول: در روزهای اخیر مناطق زیادی از کشورمان شاهد افت دما و بارش برف و باران شدید بودند. این موج سرما در عین حال که در این موسم از سال عجیب به نظر می‌رسد، موجب شد برخی محصولات کشاورزی تحت تاثیر قرار گرفته و خسارت ببینند. اگر دامنه این خسارت وسیع باشد،‌ قطعا موجب کمبود محصولات آسیب‌دیده در بازار خواهد شد و این امر، افزایش گریزناپذیر قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

خسارات سرمازدگی وسیع است
محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در این راستا با اشاره به اینکه باغات مناطق شرق، غرب، شمالغرب، کردستان، تهران، قزوین، البرز و زنجان خسارت دیده است، گفت: «بارش برف و سرما در اواخر فروردین بی‌سابقه بوده و این پدیده آب و هوایی به سرشاخه‌ها و بخش‌های گل‌دهی درختان میوه در باغات آسیب جدی وارد کرده است.»
وی تاکید کرد: «میزان دقیق خسارات هنوز برآورد نشده است، اما کارشناسان کشاورزی در مناطق مختلف کشور شرایط باغات را بررسی می‌کنند. در برخی مناطق سرما و بارش برف و در پی آن یخ‌زدگی، پوست درختان را کنده است. از آنجا که درختان میوه در شرایط فعال و گل دهی بودند، در برخی مناطق بارش برف بی موقع، فاجعه آفریده و میوه و گل را از بین برده است.»
طهماسبی درباره نحوه پرداخت خسارات سرمازدگی گفت: «کشاورزانی که باغ خود را بیمه کرده اند خسارات را از صندوق بیمه کشاورزی دریافت می‌کنند و مابقی که باغ آنها بیمه نبود با مراجعه به ستاد بحران استان خود پس از برآورد خسارات و تایید گزارش کارشناسان می‌توانند از تسهیلات ارزان و شرایط استمهال وامها بهره مند شوند.»

محدوده سرمازدگی کوچک بود
مسعود حقیقت، کارشناس کشاورزی نیز در این راستا به آفتاب اقتصادی گفت: «طبیعی است که افت دمای اخیر روی برخی محصولات زراعی اثر گذاشته و آنها را دچار سرمازدگی کرده است، اما محدوده کمی را از نظر میزان تولید محصولات کشاورزی در بر می‌گیرد که شامل البرز، قزوین، زنجان و بخش‌هایی از شمال تهران می‌شود. بنابراین محدوده مذکور آنقدر کوچک بوده که نمی‌تواند تاثیر چندانی روی قیمت این محصولات در آینده بگذارد.»
حقیقت ادامه داد: «اگر این موج سرما وارد ارومیه می‌شد و کل محصول سیب ارومیه را از بین می‌برد، با توجه به اینکه ارومیه قطب تولید سیب کشور است، می‌شد گفت که قیمت سیب با افزایش مواجه خواهد شد. اما منطقه‌ای که موج سرما بر آن اثر گذاشته، چنین ویژگی را ندارد.»

گندم و کلزا بیشترین آسیب را در البرز دیدند
این کارشناس کشاورزی افزود: «در مورد محصولاتی که به آنها خسارت وارد شده می‌توان گفت که سرما در استان البرز روی گندم و کلزا هم از نظر مکانیکی و هم از نظر آستانه دمایی تاثیر گذاشت و موجب کمپرس این محصولات شد.»
حقیقت، درباره میزان خسارت احتمالی به محصولات کشاورزی گفت: «پس از گذشت این بحران، وزارت جهاد کشاورزی و صندوق بیمه بانک کشاورزی، میزان خسارت محصولات را تعیین می‌کنند و نسبت به راهکارهای صندوق بیمه، خسارت‌های احتمالی را پرداخت می‌کنند. در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی از این خسارت داشت و هر چه عنوان می‌شود بر حسب حدس و گمان است.»

عدم ارسال اطلاعات درباره خسارات احتمالی
علی بختیاری، دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز در این باره به آفتاب اقتصادی گفت: «هنوز به شکل متمرکز، اطلاعاتی در مورد رقم یا میزان خسارتی که به محصولات کشاورزی وارد شده، به دست ما نرسیده است. پس از چنین حوادثی، خسارت معمولا توسط بیمه بلافاصه ارزیابی می‌شود و پس از بررسی توسط وزارت جهاد کشاورزی به کمیسیون بحران‌های استان تحویل می‌گردد. در نهایت بخشی از این خسارت توسط بیمه‌ها قابل جبران است و اگر رقم آن بالا باشد، از طریق دولت پرداخت می‌شود.»
نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی در مورد احتمال افزایش قیمت محصولات آسیب‌دیده اظهار داشت: «هنوز نمی‌توان در مورد تغییر قیمت این محصولات اظهار نظر کرد؛ چون هنوز محصولات به بازار نیامده اند. در صورتی که کمبود این محصولات هنگام ورود آنها به بازار احساس شود، مسلما شاهد افزایش قیمت در این حوزه خواهیم بود.» بختیاری در مورد سیاست حمایتی دولت از کشاورزان گفت: «طبق معمول دولت براساس سیاست تنظیم بازار، کمبودهای این چنینی را تا حدی جبران می‌کند و حتی در صورت لزوم از واردات نیز کمک می‌گیرد. این در حالی است که با توجه به نام سال جاری، این اقدام مشروط به عدم ضربه زدن به کالای ایرانی صورت خواهد گرفت.»
با توجه به آنچه ذکر شد، ‌امید است که خسارت چندانی به محصولات کشاورزی و صنعت زراعت در کشورمان وارد نشده باشد تا شاهد پیامدهای احتمالی این خسارت نیز نباشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام