کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 06 خرداد 1398   Monday 27 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 فروردین 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: ضرب‌المثلی فارسی می‌گوید: «گل بود به سبزه نیز آراسته شد!» حکایت، حکایت روابط غرب با کرملین است که دچار سردی‌ها و تنش‌های بسیاری بود که با سوء قصد به جان یک جاسوس بدترنیز شد! مناسبات میان غرب و روسیه در پی سوءقصد به جان سرگئی اسکریپال و دخترش جولیا در انگلیس با تنش‌های زیادی همراه بود اگرچه دولت بریتانیا مسکو را عامل این سوءقصد می‌داند، اما روسیه این اتهامات را بی‌اساس می‌داند. از دیگر سو؛ حمله‌ی هدفمند موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به اهدافی مشخص در سوریه نیز تنش‌های میان دو طرف را تشدید کرده حتی اگر عملیات مذکور به گفته آمریکا و متحدانش، به تلافی حمله شیمیایی احتمالی ارتش سوریه به دوما در غوطه شرقی انجام گرفته باشد.
در این میان، روسیه که یکی از متحدان بشار اسد محسوب می‌شود، حمله‌های موشکی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و حتی با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت خواستار محکومیت آن شد که از ۱۵ عضو شورا تنها روسیه، چین و بولیوی به قطعنامه پیشنهادی رای مثبت دادند، رای چهار کشور ممتنع بود و هشت کشور نیز با آن مخالفت کردند.

نگران یا مترصد؟!
در میانه این ماجراها خبر رسیده که رئیس‌جمهور آلمان از«بیگانگی روزافزون» میان غرب و روسیه شکوه کرده و دو طرف را به گفت‌وگو فرا خوانده است. اوکراین، شبه‌جزیره کریمه، مورد اسکریپال و حمله نظامی به سوریه؛ موضوعاتی هستند که رابطه غرب و روسیه را به تنش کشیدند. با وجود تنش‌های اخیر میان روسیه و غرب، فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان از دولت کشورش خواسته است تا به تلاش‌های دیپلماتیک خود در راه رفع تنش میان دو طرف ادامه دهد. او در گفت‌وگویی که در نشریه«بیلد‌ام زونتاگ» منتشر شد، در اینباره تصریح کرد: «سوای مسئله پوتین، ما نباید کل روسیه، این کشور و مردمانش را دشمن خود تلقی کنیم.»
او می‌گوید:«سوءقصد به جان سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روس در انگلیس به همان اندازه جای نگرانی دارد که بیگانگی متقابل روزافزون میان روسیه و غرب.» به گفته‌‌ی اشتاین‌مایر، پیامدهای این بیگانگی از مورد اسکریپال بسی فراتر می‌رود. رئیس‌جمهوری آلمان در مصاحبه‌ی مفصل خود با«بیلد‌ام زونتاگ» همچنین خاطرنشان ساخت: «در واقع در هیچیک از دو طرف پایه‌ای برای اعتماد وجود ندارد. سیاستی وجود ندارد که خود را مسئول بداند، با این بیگانگی متقابل خطرناک مقابله کند و رفع آن را چالش و وظیفه‌ی خود بداند.»
اشتاین مایر ضمن تاکید بر دشوار بودن چنین وظیفه‌ای، تصریح می‌کند: «من می‌دانم، کسی که تلاش می‌ورزد همواره با خطر ناکامی بیشتر روبه‌رو است تا با طعم موفقیت.» به اعتقاد اشتاین‌مایر، دولت آلمان در رابطه با یکپارچگی و کارایی اتحادیه اروپا مسئولیتی بزرگ بر دوش دارد،
به ویژه در راستای سیاست این اتحادیه در قبال روسیه.
او در این رابطه می‌افزاید: «برای همین مهم است که ما پیوسته برای کاخ کرملین روشن سازیم که اعمال و اقداماتش برای مناسبات اتحادیه اروپا و روسیه چه پیامدهایی دارد. تحریم‌هایی که در پی اشغال شبه‌جزیره کریمه یا سیاست‌های روسیه در قبال اوکراین گرفته شد، از جمله این پیامدها هستند. اما ما نباید دست از تلاش بکشیم و باید در گفت‌وگوهای مستقیم [با مسکو] این مسائل را مطرح کنیم.» رئیس‌جمهوری آلمان پس از این حملات موشکی، واشنگتن و مسکو را فراخواند تا برای برقراری صلح در سوریه دست به ابتکار عمل جدیدی بزنند. او در این رابطه تصریح کرد: «قدرت‌های بزرگ مسئولیت بیشتری بر عهده دارند.»

نگرانی رئیس و تلاش‌های وزیر خارجه کنونی آلمان
در کنار سخنان مایر، اینک می‌دانیم که وزیر امور خارجه آلمان هم از تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ سوریه سخن گفته است. او در این رابطه تصریح دارد که آلمان
به همراه فرانسه می‌کوشد تا با همراهی کشورهای پرنفوذ جانی تازه به روند سیاسی صلح در سوریه ببخشد. به گفته‌ی ماس، برقراری آتش‌بسی دائمی و همچنین دسترسی مردم سوریه به کمک‌های بشردوستانه از نخستین اهداف چنین ابتکاری خواهد بود. وزیر خارجه آلمان گفت که فرآیند سیاسی برای پایان دادن به جنگ خونین سوریه به تقویتی تازه نیاز دارد. به اعتقاد او مذاکرات بین‌المللی که تا کنون در ژنو، آستانه و سوچی انجام شده، راه حل سیاسی درازمدتی به دنبال نداشته و آلمان بر آن است که در رسیدن سوریه به صلح نقشی فعال‌تر ایفا کند.‌هایکو ماس تاکید ورزید که تنها راه حلی سیاسی است که صلحی پایدار برای سوریه به دنبال خواهد داشت.

آلمان به دنبال اهداف اقتصادی خود
پیرامون موضع اخیر رئیس‌جمهور و نیز وزیر امور خارجه آلمان، با بیگدلی کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو می‌پردازیم و نخست نظر ایشان را در باره موضعگیری قابل تامل آلمان‌ها جویا می‌شویم. این کارشناس با نگاهی به عقبه موضعگیری‌های دولت آلمان خاطرنشان می‌کند؛ معمولا آلمان‌ها در موارد نظامی حضور ندارند همان‌طور که قبلا در رخدادهای شمال آفریقا موسوم به بهار عربی هم دخالت نکردند که این دخالت نکردن به چند دلیل است. نخست این که تفکرات حاکمان آلمان دوری از تنش و نظامی گری است که بخشی از این دوری جستن، به مسائل داخلی آلمان مربوط است؛ از این جهت که هرگونه دامن زدن به تنش‌های نظامی به محکم تر شدن موقعیت و مواضع نئوفاشیست‌ها و نئونازیسم داخل آلمان کمک خواهد کرد! موردی که شدیدا مورد احتراز حاکمان این کشور است.
نکته دیگر که ادعای قبلی ما را به اثبات می‌رساند این است که در سفرهای بن سلمان همان‌گونه که دیدیم، ولیعهد عربستان هیچ توجهی به آلمان‌ها نداشت و این نشان می‌دهد که زاویه نگاه بن سلمان به انگلیس، فرانسه و آمریکا که سیاست‌های جنگ طلبانه را دنبال می‌کنند نزدیک تر است. پس وقتی بن سلمان در قراردادهای سخاوتمندانه خود توجهی به آلمان‌ها نشان نمی‌دهد پس طبیعی است که نوع نگاه اشتاین مایر و مرکل و دیگر سیاستمداران آلمان اندکی شنا برخلاف جهت رودخانه تلقی شود.
این استاد روابط بین‌الملل ضمن تاکید بر نگاه اقتصادی دولتمردان آلمان و نیز سیاست‌های دوری از جنگ و نظامی گری، می‌گوید: آلمان در زمان اعمال تحریم‌ها علیه روسیه هم معتقد بود که نباید سخت گرفت. آلمان مثل انگلیس و فرانسه بی‌گدار به آب نمی‌زند، حتی وقتی مرکل به آمریکا سفر کرد و مورد بی‌مهری ترامپ قرار گرفت چه بسا در مجلس و جوامع داخلی آلمان سرزنش هم شده باشد اما آلمان ورای این مسائل به اقتصاد خود به‌عنوان سومین قدرت برتر اقتصاد دنیا تکیه می‌کند و معتقد است حذف یا رو یارویی با روسیه تبعات اقتصادی برای اروپا و متحدان اروپایی آلمان دارد. 40 درصد انرژی اروپا را روسیه تامین می‌کند و همین مسئله کافی است تا آلمان بکوشد مثل مکرون و می‌فکر نکند.
از سوی دیگر مکرون به دلیل همین سیاست‌های وادادگی در قبال آمریکا دچار افت محبوبیت شده است یعنی اینگونه نیست که شهروندان انگلیسی و فرانسوی از سرسپرده بودن کشورهایشان خیلی هم خوشحال باشند؛ بالاخره در جاهایی که باید واکنش‌هایی که باید نشان خواهند داد. برای نمونه همین الان اگر انتخاباتی در فرانسه برگزار شود قطعا رای 65 درصدی مکرون بسیار کمتر از حد تصور خواهد بود و این نتیجه نوع سیاست‌هایی است که اتخاذ کرده‌اند، اما اجبار و اضطرارهای آلمان با فرانسه و انگلیس فرق می‌کند؛ پس با اندکی فاصله از تنش‌های موجود می‌کوشد تا روحیه ملاطفت به روابطی که رو به سردی نگران‌کننده است بدمد.
بیگدلی در ادامه می‌گوید آن چه در رسانه‌ها می‌شنویم با آن چه واقعا وجود دارد اندکی متفاوت است مثلا این که آمریکا و دو کشور فرانسه و انگلیس در بوق و کرنا کرده‌اند که برخلاف میل روسیه دست به اقدام نظامی علیه سوریه زده‌اند، این گونه نیست یعنی روسیه در جریان همه مسائل بوده و حتی کانال پروازی آمریکایی‌ها را نیز می‌دانسته. نکته مهم دیگر این که آلمان‌ها هم مثل چینی‌ها بیشتر از آن که به روحیه نظامی‌گری متوسل شوند به روحیه اقتصاد محور خود تکیه می‌کنند پس ضروری است که حتی در تعاملات صرفا سیاسی هم نگاهی اقتصادی داشت. دیگر این که در هر صورت بخش‌های مهمی از اقتصاد 1000میلیاردی اروپا با ایالات متحده آمریکاست پس هم اتحادیه با آمریکا همراهی کرده و هم این که مسائل اقتصادی را لحاظ می‌کند پس طبیعی است که خوشبینانه بنگریم و بپذیریم که آلمان می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های صلح جویانه و نرم بالاخره غرب، اروپا و آمریکا را متقاعد کند که برخی از مسائل و اختلافات خود با روسیه را سر میز مذاکرات حل کنند و قطعا واکنش‌های مثبتی هم مشاهده خواهیم کرد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه در مورد احتمال بروز اختلاف نظر در اتحادیه اروپا می‌گوید:
با خروج انگلستان همگان معتقدند که اتحادیه منسجم تر شده است. بخشی از تلاش کشورها البته می‌تواند خارج از چارچوب پیمان نامه‌ها باشد. از طرف دیگر فرانسه هم به دنبال اهداف خود است. هم خود را رئیس اتحادیه اروپا می‌داند هم می‌کوشد نزدیکترین متحد آمریکا باشد پس آلمان ضمن حفظ موقعیت خود در اتحادیه با نیم نگاهی به امور داخلی، تمام تلاشش رسیدن به اهداف اقتصادی است و این مسئله ابدا نمی‌تواند دال بر وجود اختلافاتی در اتحادیه معنا شود حتی اگر بازگردیم به این که سیاست‌های جنگ طلبانه بر محبوبیت سیاستمردان اروپایی تاثیر منفی می‌گذارد، اما با ذکر این مسئله که کم نیستند گروه‌هایی که برعکس، به سیاستمردان جنگ‌طلب اعتقاد و اعتماد بیشتری دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام