کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 29 شهریور 1397   Thursday 20 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ گروه سیاسی: از همان ابتدا معلوم بود که شورای پنجم تهران، روزهای پرچالشی پیش روی خود خواهد داشت اما چالشی که منجر به خروج نجفی از گردونه مدیریت شهری شد به این سادگی‌ها قابل هضم نیست، خاصه آنکه برخی حواشی این خروج را زیر غباری از غیر طبیعی بودن گم کرد.
هنوز شش ماه از زمان انتصاب نجفی به عنوان شهردار تهران نگذشته که بار دیگر بازار گمانه‌زنی‌ها برای چهره ای که بتواند روی صندلی داغ شهرداری تهران بنشیند بالا گرفته است. زمانی که نجفی اوضاع ماندن و رفتن را سبک و سنگین می‌کرد، نام جهانگیری خیلی زود در رسانه‌های مجازی و نوشتاری دست به دست شد که جای نگرانی وجود نداشته باشد و با رفتن نجفی، امور تهران را مدیری شناخته شده، اصلاح طلب و ملی اداره خواهد کرد.
معاون اول حسن روحانی که خود از نامزدهای ریاست جمهوری دوازدهم نیز بود عملا به این گمانه زنی واکنشی نشان نداد اما در مجامع و گروه‌هایی که معمولا حرف‌های دیگرگونه زیاد زده و شنیده می‌شود چنین مطرح شده بود که نباید از مجلس، دولت و حتی خود شورای شهر تهران یارگیری کرد به دو دلیل؛
دلیل اول اینکه این به کارگیری و انتخاب به نوعی بی احترامی، دخالت و تصمیم گیری خارج از اصول برای رای، انتخاب و اندیشه مردمانی است که پای صندوق‌های رای رفته اند، بدین معنا که مردم فلان چهره را برای مجلس، کابینه یا شورای شهر برگزیده اند بنابراین رفتن از جایی که ارتباط مستقیم به رای و نظر مردم دارد، می‌تواند بازی برخلاف قاعده معنا دهد.
دلیل دوم اینکه جدا شدن از مجلس، کابینه و حتی شورای شهر می‌تواند در کوتاه مدت تاثیراتی منفی بر اذهان و امور مردم گذارد، پس در جایی که به گردش مدیریت و شایسته سالاری ایمان و اعتقاد وجود دارد پس چه بهتر که مدیری خارج از این مجموعه‌ها برای شهرداری تهران انتخاب شود.
در کنار آن دو دلیل، تبصره و تکمله ای نیز می‌تواند وجود داشته باشد به این محتوا و معنا که؛ چنین حرکت‌هایی بیشتر از آنکه مدیریتی و شورایی باشد بار سیاسی و سیاست بازی ثقیل تری دارد و آلوده کردن شورای شهر که تعهد اخلاقی دارد وارد بازی‌های سیاسی نشود حتی اگر سیاسی ترین ترکیب را دارا باشد، ممکن است و محتمل نزدیک به یقین که کام مردم را از هر جناح و گروهی که باشند تلخ کند.

نوبت به سلطانی فر رسید!
بعد از عبور از نام جهانگیری به دلایلی که ذکر شد اینک در گرماگرم بازارهای شلوغ گمانه زنی، نوبت به مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان رسیده تا به عنوان یکی از جدی ترین گزینه‌های شهردار تهران شدن مطرح شود.
درباره گزینه شدن سلطانی فر می‌توان چند نظریه را مطرح کرد
نظر نخست همانی است که در زمان اعلام گزینه ای به نام جهانگیری هم مطرح شد یعنی شورای شهر تهران و دیگر جای‌ها تلاش کنند از بدنه دولت و مجلس یارگیری نکنند. نظر دیگر اینکه وزارت ورزش و جوانان برای کار و نشان‌دادن توانایی و خدماتی که بتواند به عنوان نقطه قوت یک جناح و گروه سیاسی محسوب شود، وسعت و تاثیر گذاری ای که باید داشته باشد، دارد.
نظر دیگر نظر مخالفینی است که به تجربه گرایی بیشتر از چهره و برند بودن اهمیت می‌دهند. اگرچه سلطانی فر از مدیران با تجربه است اما کار در حوزه مدیریت شهری آن هم با وسعت و دراز دامنی شهر تهران را موضوعی خاص و مهم می‌دانند و اعتقاد دارند چهره‌هایی که برای تصدی پست شهرداری تهران معرفی می‌شوند حداقل در سوابق خود، رگه‌هایی از مدیریت تعیین کننده و کلان در حوزه شهردار را داشته باشند که با این مشخصات ده‌ها چهره و گزینه مطرح شده.
منتقدینی هم هستند که می‌گویند با توجه به رویدادهای شش ماهه اخیر شهرداری تهران و سرنوشتی که نجفی را دچار کرد، بعید نیست اگر چهره‌های شناخته شده و سیاسی، خاصه از جناح اصلاحات وارد گود شوند، به سبب آن که عده ای از جناح مقابل می‌کوشند تا زمین بازی را به جهنمی برای رویارویی بدل کنند این چهره‌ها در نهایت با کوله باری از گلایه مندی و حواشی ویران کننده مجبور شوند خیلی زود از گردونه خارج شوند و این خود می‌توان کانالی سرتاسر برای تاختن به شورای شهری باشد که اصلاح طلب است و مورد حمایت اکثریت قاطع تهرانی‌ها.
در اینکه گمانه زنی‌ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد به نظر می‌رسد اگر شورای شهر تهران، جامع و مانع تر از چنگ زدن به برخی گزینه‌های دم دست و آماده، به دنبال نیروهایی شهرداری دیده و سرد و گرم چشیده باشد بهتر است. شورای شهر تهران در فرصتی حدودا یک ماهه ای که دارد فارغ از هیاهو و تنش‌ها می‌تواند تصمیماتی عاقلانه تر از آنی که منجر به انتخاب نجفی شد اتخاذ کند با این توجه و تامل که هر شش ماه یک بار نمی‌توان برای تهران شهردار انتخاب کرد آن هم تهرانی که اخبار و رویدادهای آن در دور افتاده ترین روستاهای کشور ـ بی یا باربط! ـ رصد می‌شود.
در مجموع گزینه شدن سلطانی فر نه خیلی عجیب است و نه خیلی دور از انتظار اما در نهایت باید دید که شورای شهرنشینان تهران برای ادامه چه تصمیمی خواهد گرفت با ذکر این مطلب بسیار مهم که در کنار انبوهی از گزینه‌ها و گمانه‌ها، محسن‌هاشمی، چهره همیشه گزینه‌ای است که اگر شهردار شود خیلی رخداد دور از ذهنی روی نداده است. تا اینجا و بعد از حذف گزینه نام جهانگیری؛ دو اسم خیلی جدی به عنوان گزینه‌های شهرداری تهران مطرح هستند؛ اول مسعود سلطانی فر وزیر حال حاضر ورزش و جوانان و محسن‌هاشمی رئیس شورای شهر تهران.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام