کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 30 شهریور 1397   Friday 21 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: صفحه آخر

به گفته محققان: "در زمان قاجار یا شاه طهماسب صفوی ارزش هر تومان ایران برابر با 10 پوند انگلیس بود". به نظرم آن زمان اگر سود صادرات کمتر می‌شد، اما در عوض نسل دلالان بازار ارز و آدم‌های پشت پرده‌ای اصلا وجود نداشت. طفلک دولت‌ها هم آن‌قدر توی سرشان برای ثبات قیمت دلار و ارز نمی‌زدند. گفته می‌شود در دوران سلطنت فتحعلی‌شاه و محمد شاه قاجار، یک تومان ایران با دو دلار و پنجاه سنت آمریکا برابر بود. به گمانم با این اوصاف در انتخابات آینده مردم به هیچ جناحی رای ندهند به دنبال نوادگان فتحعلی شاه و. . . بگردند به آنها رای بدهند! در واقع طفلک دول قاجاری هم چندان بی‌خیر و برکت نبودند. لذا عرض کنم کاش به گذشته یا عصر قجر برمی گشتیم که واحد پول تومان بود اما با قران و شاهی خیلی از مایحتاج زندگی خریداری می‌شد.
کاش حتی به عصر حجر بر می‌گشتیم در عصر حجر و انسان نخستین انسان دغدغه مسکن نداشت، غارها خانه‌های مجانی بودند هیچ هزینه مالیات، عوارض و آب و برق با تعرفه چند برابری نمی‌پرداختند. تقریبا هم ضد زلزله بودند.
در عصر حجر هیچ خبری از فرار سرمایه اختلاس و فساد و بیکاری و خشونت نبود. جامعه عصر حجر اصلا مدیریت نداشت که بخواهد سوء‌مدیریتی صورت بگیرد. مردم خودجوش زندگی خود را مدیریت می‌کردند. در عصر حجر فاصله طبقاتی وجود نداشت همه یک شکل یک جور لباس می‌پوشیدند که شامل تکه‌ای از پوست حیوان بود. مردم سوء‌تغذیه نداشتند گاهی با سختی شکار می‌کردند، اما گوشت مجانی می‌خوردند. الان تهیه یک کیلو گوشت کیلو پنجاه هزار تومانی از تهیه گوشت در دوران عصر حجر سخت‌تر نیست؟ یکی از همکاران می‌گفت چندی پیش میهمان سرزده داشتم یک کیلو گوشت در خانه نداشتیم. آن شب گفتم کاش عصر حجر بود می‌رفتم بیرون یک شکاری می‌زدم تا چند مدت هم گوشت داشتیم!
بالاخره گاهی مشکلات عصر مدرن چنان خفت آدم را می‌گیرد که آرزوی دوران گذشته می‌کنیم. آرزوی دوران قجر را می‌کنیم که یک تومان با دو دلار برابر بود. وقتی گرانی مسکن و ارزاق عمومی را می‌بینیم به عصر حجر و اعصاب راحت مردمان آن دوران حسادت می‌کنیم!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام