کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 30 شهریور 1397   Friday 21 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: بازار پول

آفتاب اقتصادی-الهام علائی: نوسانات نرخ ارز در روزهای ابتدایی امسال باعث شد در این روزها حجم صادرات روزانه حتی تا حدود دو برابر واردات افزایش پیدا کند؛ روندی که البته تغییر کرد. روزهای ابتدایی امسال با افزایش یکباره نرخ ارز همراه بود و در این مدت قیمت دلار در برخی روزها حتی به ساعت افزایش پیدا می‌کرد. بر همین اساس، آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که در این بازه زمانی فعالیت صادرکنندگان به مراتب بیشتر از واردکنندگان بوده و برخلاف رویه سال قبل که تراز تجاری یعنی اختلاف صادرات نسبت به واردات منفی هفت میلیارد دلار شده بود، در برخی روزها حجم صادرات حتی تا حدود دو برابر واردات پیش رفته است.
البته شامگاه بیستم فروردین‌ماه با دستور معاون اول رئیس جمهور مبنی بر در نظر گرفتن نرخ ۴۲۰۰تومانی برای دلار تا حدی سیر صادرات کند شده و اختلاف آن با واردات کالا تشدید شده است اما پیش از این تغییرات در روز ۱۹ فروردین‌ماه یعنی آخرین روزهای گرانی دلار که نرخ آن با سرعتی بالا تغییر می‌کرد، به طور قابل توجهی افزایش داشته؛ به گونه‌ای که ارزش صادرات ۴۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و حجم آن بیش از ۷۶۴ هزار و ۸۰۰ تن بوده است. این در حالی است که در همین تاریخ میزان واردات بیش از ۲۲۶ میلیون و ۵۰۰ میلیون دلار بوده و وزن واردات ۱۵۶ هزار تن اعلام شده است.
طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت در روز بیستم فروردین‌ماه ارزش واردات بیش از ۱۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که وزن این واردات ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ تن بوده است. در همین روز ارزش صادرات ۱۸۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده و وزن آن بالغ بر ۳۵۰ هزار و ۲۰۰ تن ارزیابی شده است.

صادرات یک چهارم و واردات دو برابر شد
همچنین در روز های اول پس از تک‌نرخی شدن ارز صادراتی که تا ۴۰۰ میلیون دلار پیش رفته بود به کمتر از ١٠٠ میلیون دلار نزول کرد و در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۲۴۴ هزار و ۵۰۰ تن کالا به ارزش ۸۶ میلیون دلار صادر شد. این در حالی است که در همین روز، واردات بیش از دو برابر صادرات شد و به ۱۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید.
روز چهاردهم فروردین‌ماه به عنوان اولین روز کاری سال ١٣٩٧ نیز با توجه به نامشخص بودن قیمت ارز، وضعیت واردات و صادرات مانند گذشته با کمی اختلاف در بخش واردات همراه بوده است. بدین ترتیب در این تاریخ بیش از ۱۴۲ میلیون و ۲۰۰هزار دلار کالا وارد شد که وزن آنها ۶۶ هزار و ۵۰۰تن ارزیابی شده است. در این تاریخ صادرات بالغ بر ۱۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده و از نظر وزنی ۱۹۷ هزار و ۹۰۰ تن کالا به کشورهای مختلف صادر شده است.

تجربه های ناموفق دخالت دولت در نرخ ارز
حسن فروزان فرد، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت در این راستا به آفتاب‌اقتصادی گفت: «ما تجربه چند بار دخالت مستقیم دولت در قیمت‌گذاری نرخ ارز را در طول‌ سال‌های گذشته داریم. به‌عنوان مثال، در زمان بحران ارزی سال 73 در دولت سازندگی و در بحران ارزی دولت آقای احمدی‌نژاد شاهد این امر بوده‌ایم، اما تجربه‌های تثبیت نرخ ارز تا به امروز تجربه‌های موفق نبوده است زیرا بعد از مدتی که تلاش شده همه چیز در چارچوب قانون صورت بگیرد و پس از حدود یک بازه یکساله، مجددا قیمت ارز با یک جهش افزایش پیدا کرده و تعادل عملا روی قیمتی بالاتر از قیمت اعلام شده توسط دولت برقرار شده است.»
فروزان فرد افزود: «محدودیت‌هایی که در حال حاضر اعمال می‌شود، با توجه به بی‌اعتمادی‌ای که میان فعالان اقتصادی و عموم افراد جامعه نسبت به تصمیمات و برنامه‌های اقتصادی دولت و حاکمیت وجود دارد، آنگونه که دولت فکر می‌کند موفقیت‌آمیز نخواهد بود. زیرا یک تقاضایی غیر از تقاضای واقعی ارز به معنای واردات وجود دارد که مجموعه‌ای از تقاضاهای اختیاری از جنس پس‌انداز و برای حفظ ارزش پول است. در نتیجه هنوز این امیدواری در بازار شکل نگرفته که دلار 4200تومانی بتواند روی این عدد پایدار بماند. با این حال شخصا امیدوارم که دولت بتواند پایداری کند و به وضعیت بازار آشفته ارز سر و سامان دهد، اما در بلندمدت دولت با دشواری مهمی در این زمینه روبه‌رو خواهد بود.»

صادرکنندگان دست نگه داشته اند!
این کارشناس و فعال اقتصادی درباره کاهش حجم صادرات پس از تثبیت نرخ ارز اظهار داشت: «با توجه به اینکه مفهوم پیمان ارزی مجددا مطرح شده که مطابق آن، افرادی که در حوزه صادرات فعالیت می‌کنند دوباره از طریق پیمان‌های ارزی به کار خود ادامه دهند تا در مقابل صادرات، ارز به داخل کشور بیاید، این مسئله موجب ایجاد هیجان و نگرانی میان فعالان اقتصادی شده است. به ویژه صادرکنندگان بخش خصوصی که کالاهایی را به کشورهایی مانند عراق و پاکستان صادر می‌کنند، عملا از نظامات بانکی برای صادرات استفاده نمی‌کردند و به نوعی از ارتباطات صرافی برای جابه جایی پول خود بهره می‌بردند. در نتیجه اکنون که قیمت ارز همچنان در کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق همچنان بیش از 1000 تومان بالاتر از چیزی است که به صورت رسمی اعلام شده، صادرکنندگان نگران از انجام صادراتی هستند که آنها را وادار به معامله با نرخ 4200 تومانی می کند. در حالی که عملا نرخ ارز حدود 5200 تا 5700 تومان است.»
نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت ادامه داد: «بنابراین چنین نگرانی‌هایی موجب شده که صادرکنندگان دست نگه دارند و در انتظار تثبیت شرایط موجود باشند. این مهم‌ترین آیتمی است که موجب ابهام و پیچیدگی در این زمینه شده؛ مخصوصا در مورد آنهایی که صادرات خود را از طریق سیستم بانکی انجام نمی‌دهند. بنابراین تا زمانی که مدت معینی از اعلام نرخ جدید ارز نگذرد و نرخ 4200 تومانی پایدار نشود و ارز به میزان لازم عرضه نشود، هرگز کاهش جدی در قیمت ارز رخ نخواهد داد و مسلم است که این شرایط آثار خود را بر صادرات ما خواهد گذاشت.»

افزایش واردات؛ حاصل ترخیص کالاها از گمرکات
وی درباره شرایط واردات کشور پس از اعلام ارز تک‌نرخی گفت: «از آنجا که همه فکر می‌کنند که این نرخ 4200 تومانی باقی نخواهد ماند و فشار بازار موجب افزایش این قیمت خواهد شد، افرادی که بتوانند از ظرفیت رسمی برای دریافت ارز استفاده کنند، به حجم واردات خود سرعت می‌بخشند. خیلی از کالاها قبلا وارد گمرکات شده بودند و وارد کنندگان ترخیص آنها را انجام نمی‌دادند؛ چون فکر می‌کردند که قیمت ارز با دخالت دولت کاهش خواهد یافت. بنابراین از آنجا که با این سرعت، واردات قابل افزایش نیست، آمار افزایش واردات طی روزهای اخیر مربوط به ترخیص کالاها از گمرکات است. اما نرخ 4200 تومانی در بلندمدت حتما تاثیر خود را روی واردات رسمی ایران خواهد گذاشت و مانعی برای رشد واردات خواهد شد.»

جلب اعتماد عمومی؛ مهم‌ترین مسئله کنونی
فروزان فرد در مورد تدابیری که دولت می‌تواند جهت پرهیز از آسیب صادرات و واردات با توجه به نرخ جدید ارز اتخاذ کند، اظهار داشت: «همه فعالان اقتصادی متفق القول هستند که موضوع جلب اعتماد عمومی در این شرایط از همه چیز مهم‌تر است. عرضه و تقاضای حاصل از نگرانی نسبت به آینده اقتصاد ایران و مسائل بین‌المللی، بیش از عرضه و تقاضای واقعی باید مورد توجه قرار گیرد که لازمه آن برقراری آرامش در حوزه ارزی است. روی هم رفته، مهم‌ترین توصیه این است که با حقیقت‌گویی و رفتار حرفه‌ای توسط مجموعه حاکمیت، زمینه برای جلب توجه و اعتماد عمومی ایجاد شود که در این راستا باید به موقع گفت‌وگو کرد، راستگو بود، برنامه‌ها را به طور شفاف بیان کرد و به دنبال راهکارهای خروج ارز از حالت دستوری بود.»
حال با تغییر نرخ ارز در روزهای گذشته باید منتظر ماند تا تاثیر آن روی صادرات مشخص شود. این وضعیت در حالی است که در ماه‌های گذشته صادرکنندگان به کرات به غیرواقعی بودن نرخ ارز اشاره کرده و آن را مانعی بر سر توسعه صادرات می‌دانستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام