کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 30 شهریور 1397   Friday 21 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: آفتاب اقتصادی


طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی موافقان و مخالفانی دارد و البته تعداد موافقان بسیار بیشتر از مخالفان است، هر چند بنده در زمره مخالفان این طرح قرار دارم. معتقدم این طرح در دیگر نقاط جهان هم که اجرا شده طرح چندان موفقی نبوده است. باید پرسید که سازنده چه انگیزه‌ای دارد که خانه‌ای را خالی می‌گذارد، پیش از این گفته می‌شد که مالک خانه به خاطر تورم از فروش خانه‌اش امتناع می‌کند، اما اکنون ملاحظه می‌کنید که قریب 4 سال است جهش قابل ملاحظه‌ای را در بخش مسکن شاهد نبودیم و عملا ارزش دارایی‌های این شخص نصف شده است. مگر شخصی از جنبه‌ سلامت عقلی دچار مشکل باشد که بخواهد انتظار بکشد تا خانه‌ای را بفروشد. طبیعتا او می‌خواسته خانه‌اش را بفروشد، اما نتوانسته بفروشد. این شخص به اندازه کافی هم جریمه شده است. زیرا ارزش دارایی‌های وی کاهش یافته است حال ما هم بیاییم و جریمه‌ای اضافه نسبت به او اعمال کنیم که چرا نتوانسته است بفروشد. طبیعتا این مسئله منطقی نیست. به علاوه در مرحله‌ اجرا مشکلات بسیاری رخ خواهد داد، قراردادهای صوری و اظهار خلاف واقع برای فرار از مالیات مرسوم می‌شود. سازنده نیز ممکن است برای آنکه ارزش ملک در یکی دو سال اول کاهش نیابد از اجاره دادن ملکش امتناع کند. بدیهی است که ارزش اجاره در سال قریب 5 درصد خواهد شد و مالک و سازنده که از این 5 درصد صرف نظر کرده به این خاطر بوده است که در صورت اجاره دادن ملک ارزش دارایی او به عنوان منزل دست دوم بسیار بیش از مبلغ اجاره دریافتی کاهش خواهد یافت و بدیهی است که او چنین ضرری را تعمداً بر خود هموار نخواهد کرد . به همین دلیل ممکن است که شخص سازنده در نهایت مبلغ یکی دو درصد مالیات را نیز تقبل کند تا
مجبور نشود ضرر بیشتر شکست قیمت خانه اش در اثر اجاره را تحمل نماید. او اگر خانه‌اش خالی مانده به این دلیل است که نتوانسته است مشتری پیدا کند، به جای آنکه جریمه‌اش کنیم باید سعی کنیم که بازار رونق بگیرد تا سازنده بتواند مشتری بیابد و در نتیجه بازار مسکن نیز رونق بیشتری خواهد یافت .
* کارشناس مسکن


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام