کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 30 شهریور 1397   Friday 21 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب اقتصادی- الهه حاجی‌زاده: نمایش مرد شده به نویسندگی و کارگردانی "آسو بهاری" از تاریخ 16 فروردین در سالن بزرگ تالار مولوی به روی صحنه ‏رفته است. آسو بهاری در رابطه با علت ساخت این نمایش گفت: «من یک کرد هستم و جریان و اتفاقاتی که در خاورمیانه برای قوم کرد می‌افتاد را پیگیری می‌کردم. کوبانی شهریست که توسط داعش در محاصره بود تنها رابطه شهر کوبانی با دنیایی بیرون مرز ترکیه بود چون سه طرف آن توسط داعش گرفته شده بود. از یک جایی به علت مشکلات دو کشور مرز ترکیه هم بسته شده و کوبانی در یک محاصره یک ساله قرار گرفت. مردم شهر کوبانی تلاش کردند که از شهرشان دفاع کنند اما کار به جایی رسید که فقط دو کوچه از شهر باقی مانده بود که ناگهان یک اتفاقی افتاد و یکی از قوانین مهم داعش به بیرون درز پیدا کرد و آن قانون این بود که افراد داعش اعتقاد دارند که اگر توسط شمشیر،چاقو یا اسلحه یک زن کشته شوند مستقیم به جهنم می‌روند. وی در ادامه گفت: «این اتفاق موجب شد تا کوبانی کوچه به کوچه پس گرفته شود و حضور این زنان در جبهه توسط رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت و با هواپیما و دادن صلاح این زنان را حمایت کردند و موجب آزادی کوبانی شد.» بهاری در رابطه با داستان نمایش گفت: «در میان این زنان دختری به نام «ریحانه» بود. ریحانه دختری بود که در دانشگاه حقوق بشر می‌خواند و پدری داشت که شکارچی بود و به همین دلیل کار با اسلحه دورزن یا غناصه را بلد بود. او یک تک‌تیرانداز حرفه ایی هست ودر یک جنگ بسیار نقش مهمی دارد.» آسو بهاری در رابطه با تعیین جایزه دومیلیون ریالی داعش برای ریحانه گفت: «ریحانه در مدت زمان محدود 150 تن از رهبران داعش را کشت و به همین دلیل داعش برای سر او جایزه دو میلیون دلاری قرار داده است. اطلاعات شخصی او و همچنین عکس‌های او در فضای مجازی کم است تا شناسایی نشود. زیرا به نماد مقاومت کوبانی تبدیل شده است.» بهاری در رابطه با شخصیت ریحانه افزود: «ریحانه در جامعه امروز ما لیاقت کلمه قهرمان را دارد. ما مدت هاست در درام هایمان قهرمان به معنای کلاسیک نداشتیم. قهرمان یک موجود جذاب و خاص هست. ما به بیشتر اساطیر دسترسی نداریم و نمی‌توانیم درکشان کنیم اما ریحانه متفاوت است. زیرا از جنس مردم است و ویژگی‌های منحصربه فرد جسمی ندارد، بلکه عمل قهرمانانه انجام می‌دهد. ریحانه یک دختر معمولی است که در شرایطی خاص یک تصمیم متفاوت گرفته است.» وی افزود: «ریحانه قبل از این که جنگ کوبانی شروع شود یک دختر معمولی بوده است که در دانشگاه درس می‌خوانده و زندگی معمولی زنانه خودرا داشته است. امکان داشته شش ماه پیش به رنگ مو و لاک دستش فکر می‌کرده است. اما شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که مجبور شده است که تمام این لطیف بودن‌های زنانه را کنار بگذارد و تغییر رویه دهد. این روحیه تغییر رویه دادن یک زن به یک مرد وکنار گذاشتن این جزئیات زنانه و تبدیل شدن به یک مرد خشن لزوم قهرمان شدنش است. اسم متن من مرد شده است و به معنی اینکه قبلا زن بوده است اشاره می‌کند. من یک مرد هستم و فکر می‌کنم شجاع هم هستم اما وقتی رفتار این زنان شجاع را می‌بینم غبطه می‌خورم.» بهاری دررابطه با تاثیر این نمایش بر روی مخاطبان تئاتر گفت: «در کشور ما و در شرایطی که نسل ما کمی دلزده از شرایط امروز است دوست دارم پیش خودش فکر کند آیا هنوز علاقه و انگیزه دفاع از کشورش را دارند؟ به نظر من پیش خودش فکر می‌کند
وطن هنوز برای دفاع و جنگیدن برایش ارزشمند است. وطن تا جایی ارزشمند است که در سال 2017 یک زن فرزند خود را به پشتش می‌بندد و به خط مقدم می‌رود و می‌جنگد تا ازوطنش دفاع کند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام