کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 30 شهریور 1397   Friday 21 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: زندگی

در گفت‌وگوی آفتاب یزد با عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو،آرتروسکپی و آسیب های ورزشی بررسی شد
وقتی «منیسک زانو» پاره می‌شود

آفتاب یزد- گروه زندگی : زانو بزرگترین و مهم ترین مفصل بدن است . سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام فعالیت های ورزشی توانمند می سازد.مفصل زانو مهم ترین مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. آسیب های منیسک از شایع ترین آسیب های مفصل زانو است و در ورزشکاران و بخصوص آنهایی که ورزش های پر برخورد مثل فوتبال را انجام می دهند، بیشتر است. مانند سایر آسیب های ناحیه زانو، پارگی منیسک زانو نیز می تواند درد داشته باشد و فرد دیگر نتواند به خوبی
راه برود و مشکلات عدیده ای را به وجود آورد . با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این‌باره با دکتر امین مرادی متخصص ارتوپدی و عضو هیئت‌مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی گفت و گو کرده است.
وی در این‌باره می گوید : در هر زانو دو عضو هلالی شکل به نام های منیسک داخلی و خارجی وجود دارد که بین سطوح مفصلی زانو قرار گرفته اند. وظیفه اصلی منیسک ها که از جنس شبیه غضروف می باشند تطبیق دادن سطح مفصلی محدبی شکل استخوان ران با سطح نسبتا صاف استخوان ساق است تا فشار وارده به زانو به شکل مناسب‌تر و در سطح بیشتری پخش شود. همچنین منیسک ها به ثبات زانو و نیز تغذیه غضروف مفصلی آن کمک می کنند.
دکتر مرادی ادامه داد: در گذشته نقش چندانی برای منیسک زانو قایل نبودند و با تشخیص هرگونه پارگی منیسک، عمل جراحی "منیسکِ‌کتومی" یا "برداشتن قسمت پاره شده منیسک" پیشنهاد می شد. امروزه با پیشرفت علم، نقش منیسک در بیومکانیک زانو عیان تر شده است و پزشک متخصص تمام تلاش خود را انجام می دهد تا این ارگان حیاتی برای سلامت زانو را حفظ کند.
این عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو،آرتروسکپی و آسیب های ورزشی در پاسخ به این پرسش که "علت پارگی منیسک زانو چیست ، خاطرنشان کرد : پارگی حاد و ناگهانی منیسک معمولا حین ورزش ایجاد می شود .وقتی که فرد روی یک زانوی خم شده تحمل وزن دارد و پای دیگرش روی زمین نیست
هر گونه حرکت چرخشی تنه و ران می تواند باعث گیر کردن منیسک بین سطوح مفصلی زانو و پارگی آن شود. این حرکات در ورزش های فوتبال و اسکی به طور مکرر اتفاق می افتد و به همین خاطر احتمال آسیب منیسک در این دو ورزش زیاد است.این پارگی ها معمولا در قسمت خلفی منیسک ایجاد می شوند و به صورت طولی به قسمت های جلویی منیسک گسترش می یابند.
وی افزود : منیسک زانویی که حالا بر اثر پارگی به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم شده
می تواند تحت فشار استخوان ران از هم باز شود. به این وضعیت باز شده منیسک پارگی دسته سطلی" Bucket handle tear "می گویند که باعث قفل شدن زانو می شود.
این متخصص ارتوپدی اظهار داشت: بی ثباتی زانو بخصوص پارگی رباط صلیبی قدامی که در ورزشکاران به طور شایع دیده می شود ، ممکن است به پارگی منیسک بینجامد و بیمار با حالت قفل شدگی زانو مراجعه کند.
دکتر مرادی بیان کرد : نوع شایع‌تر پارگی منیسک در افراد مسن و نیز در بیمارانی دیده می شود که از آرتروز زانو رنج می برند. این افراد معمولا سابقه آسیب ورزشی خاصی را ذکر
نمی کنند. با افزایش سن، منیسک مانند دیگر بافت های بدن کم کم ضعیف و نازک شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و ممکن است بر اثر یک فشار مختصر پاره شود. گاهی یک حرکت ناگهانی و ملایم مثل بلند شدن از دستشویی
می تواند در یک فرد مسن موجب پارگی منیسک شود. این عضو هیئت مدیره انجمن جراحی زانو، آرتروسکپی و آسیب های ورزشی عنوان کرد : در بیماران مبتلا به آرتروز، بافت منیسک
نیزهمانند غضروف مفصلی دچار تغییرات دژنراتیو و فرسایشی می شود و به مرور زمان دچار پارگی های متعدد می گردد که معمولا
با حالت قفل شدگی زانو همراه نیست.
وی علایم پارگی منیسک زانو را اینگونه تشریح کرد: بیماران دچار پارگی حاد زانو معمولا با درد، تورم، افزایش مایع مفصلی ومحدودیت حرکتی زانو مراجعه می کنند. به مرور زمان و درمان‌های حمایتی علایم بیماری فروکش می کند و ممکن است علایم کاملا رفع شود یا به درد مختصر روی خط مفصلی، لاغر شدن عضله چهارسر و احساس قفل شدن و خالی کردن زانو محدود شود.
این متخصص ارتوپدی ابراز داشت: بیماران مسن و مبتلا به آرتروز که دچار پارگی مزمن منیسک هستند معمولا از دردهای غیر اختصاصی زانو رنج می برند که با فعالیت هایی مثل راه رفتن در مسیرهای دارای سراشیبی و با خم کردن زانو بدتر می شود. این افراد گاهی اوقات به دنبال حرکت های ناگهانی مثل بلند شدن سریع از روی صندلی، دچار درد و تورم موقت زانو می شوند که با درمان‌های حمایتی و فیزیوتراپی به حالت قبل بازمی‌گردد.
دکتر مرادی با بیان این نکته که " در نهایت تشخیص دقیق پارگی منیسک زانو باMRI خواهد بود"، ادامه داد: بیشتر پارگی‌های منیسک زانو با درمان‌های غیرجراحی بهبود می‌یابند. بیمار باید از انجام فعالیت‌هایی که نیاز به خم شدن زیاد زانو یا اعمال فشار زیاد روی زانو دارد مثل چهار زانو نشستن و ورزش فوتبال و قایقرانی خودداری کند. از سوی دیگر آب درمانی، شنا
کردن و دوچرخه سواری با تقویت عضله چهارسر بهبود پارگی منیسک را تسریع می‌کند. پارگی های دژنراتیو و فرسایشی منیسک که در افراد مسن و بیماران آرتروزی دیده می شوند اغلب نیازی به درمان جراحی ندارند.
این متخصص ارتوپد افزود : برای پارگی های منیسک، زمانی جراحی پیشنهاد می شود که به درمان های غیر جراحی پاسخ مناسبی ندهد. همچنین بیمارانی که با علایم مکانیکی مثل قفل کردن، خالی کردن و آب آوردن مکرر زانو مراجعه می کنند ممکن است کاندیدای جراحی منیسک به روش "آرتروسکوپیک" شوند. به طور کلی روش های جراحی منیسک به دو صورت "ترمیم منیسک" یا "برداشتن قسمت پاره شده" انجام می گیرد . وی در پایان گفت : اولویت اول در درمان جراحی حفظ منیسک و ترمیم آن می باشد مگر اینکه پارگی منیسک قابل ترمیم نباشد در این صورت قسمت های غیر قابل ترمیم منیسک برداشته می شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام